>
program
press
trnfoto06
pokrovitelji
video
povezave
lokacija
povej! mnenje
 
 

KURTIŠ JAŠAROV BAND

Kurtiš Jašarov (1958) spada med tri najboljše makedonske romske saksofoniste in klarinetiste. Živi v Makedoniji v Štipu, mestu z dolgo tradicijo izvrstnih romskih glasbenikov (najbolj znan med njimi je Ferus Mustafov). Je tudi eden redkih romskih glasbenikov s klasično izobrazbo in končano glasbeno akademijo, zato je vedno kombiniral značilno romsko poročno sceno s poučevanjem klarineta na glasbeni šoli ter pisanje romskih uspešnic s skladanjem za umetniške produkcije.

Kurtiševo ime je povezano z več prestižnimi romskimi glasbenimi projekti. Tako je na primer član znanega orkestra bratov Kadriovi, v osemdesetih pa je bil celo vodja njihove najmočnejše postave, kar je zabeleženo tudi na dveh takratnih albumih. Bil je skriti romski glasbeni as v Kusturičevem filmu Dom z obešanje, za katerega je napisal glasbo, snemal in celo igral v filmu, na premieri v Sarajevu pa so vso slavo pripisali Goranu Bregoviću, kar pomeni, da mu je Kurtiš omogočil velik korak naprej v njegovi glasbeni karieri. Kurtiša je to dejstvo tako pretreslo, da se je nemudoma umaknil na poročno sceno, kjer je odtlej eden najbolj iskanih glasbenikov. Njegova glasba je bila posneta tudi na znanem kompilacijskem albumu Top 5 s konca osemdesetih let, ki je predstavil vodilne klarinetiste in saksofoniste tistega časa. Album je bil na trgih takratne Jugoslavije prodan v več kot 100.000 izvodih.

Če primerjamo Kurtiševo glasbo z umetnostjo veliko bolj znanega Ferusa Mustafova, opazimo, da je ne odlikujeta le tehnična dovršenost in hitrost igranja, temveč tudi svojevrsten magnetizem zaradi bolj dodelanih liričnih melodij. Večina jih je novih in še niso vključene v romsko poročno glasbo, ker je Kurtiš eden redkih ustvarjalnih skladateljev v makedonski romski skupnosti in z lahkoto sklada nove, sveže melodije. Včasih zvenijo kot glasba iz filma Dom za obešanje, včasih presenetijo z inovativno spremljavo, včasih pa z liričnim klarinetom, ki je nekje med meditativnim orientalskim romskim zvokom in lokalnim makedonskim slovanskim bluesom.

Niste še nikoli slišali za Kurtiša Jašarova? Naj vas to ne skrbi. Njegov vzpon proti vrhu svetovne glasbe se je šele dobro začel, in ko bo prispel tja, utegne balkanska romska scena saksofona in klarineta doživeti močan pretres.

Izbrana diskografija:

Kurtis Jasarov: Svatovsko oro (Jugoton, 1976 - prvi single)

Orkestarot na Braka Kadrovi (RTB, 1984 - LP)

Dom za vešanje, originalna filmska glasba (Kamarad - Diskoton, 1989 - LP)

RAZSTAVA FOTOGRAFIJ

Tema letošnjih razstav so mednarodni festivali. Na ogled bodo fotografije izbranih mednarodnih festivalov, ki se vsako leto potekajo v Sloveniji. Izbrani so bili najpomembnejši slovenski festivali z različno tematsko usmeritvijo. Njihova značilnost je, da so mednarodni in da vsak od njih pokriva svoje področje. Vsak od njih traja najmanj tri dni do enega meseca. Nekateri so vezani na kraj oziroma na en prostor, drugi pa se v manjši izvedbi z gostovanji selijo po vsej državi. Poleg glavne dejavnosti (glasba, gledališče ...) ima vsak od njih nešteto spremljevalnih prireditev.

Fotografije oziroma razstave so nastale v sodelovanju z organizatorji festivalov. Avtorji fotografij so pri vsakemu festivalu različni. Izbrani so bili s pomočjo organizatorjev. Vsaka razstava ima svoj koncept, ki ga je potrdil organizator festivala in po svoje prikazuje rdečo nit le-tega oziroma njegovo značilnost.

V sklopu mednarodnega poletnega festivala TRNFEST 2006 pripravljamo naslednje razstave:

ANA DESETNICA; mednarodni festival cestnega gledališča, ki poteka že 11. leto. Festival je svojo pot začel v Ljubljani ter se sčasoma v manjši obliki začel izvajati po vsej Sloveniji.

ROCK OTOČEC; mednarodni glasbeni rock festival, na katerem se predstavljajo različne glasbene skupine od neznanih do svetovno znanih izvajalcev.

LENT; mednarodni poletni festival, na katerem so zastopane vse zvrsti: gledališče, glasba (rock, jazz, narodna, narodnozabavna, popularna, klasična ...), lutke ... Festival poteka v mestu Maribor ob reki Dravi.

TRNFEST ; mednarodni poletni festival alternativne kulture je domači festival KUD-a France Prešeren z zelo raznoliko vsebino: gledališče, glasba, razstave, otroški program, delavnice ... Je edini od vseh festivalov, ki je brez vstopnine in je hkrati namenjen širšemu občinstvu.

Postavitev razstav:

•  klasične fotografske razstave bodo v galeriji ( ANA DESETNICA, ROCK OTOČEC, LENT)

•  klubska soba, kjer bodo na ogled fotografije s TRNFESTA 2006 . Predstavljeno bo tekoče vsakodnevno dogajanje na festivalu. Razpisan bo javni natečaj, v okviru katerega bodo obiskovalci fotografirali prireditev. Fotografije bodo po koncu prireditve oziroma drugi dan zjutraj dostavili v KUD (splet ali prinesli CD), kjer bo dvočlanska komisija izbrala 5 najboljših, ki jih bomo nato razvili in obesili v klubsko sobo. Razstava bo kronološki pregled vsakodnevnega dogajanja. Tema natečaja bo TRNFEST 2006 (prireditve in obiskovalci). Na zadnjem večeru festivala bomo izmed vseh že prej izbranih fotografij izbrali tri najboljše in jim podelili nagrade.

Razstave bodo skupinske. Avtorji in teme vseh razstav bodo izbrani s pomočjo organizatorjev in galerije.

LAFI

Glasbeno plesna skupina LAFI

ZASEDBA: GOSTI:

Maša Kagao Knez - ples

Leticia Yebuah - vokal

Blaž Korez - tolkala, ustna harmonika

Irena Yebuah - vokal

Damir Mazrek- tolkala

Andrej Hrvatin - tolkala

Tadej Furlan - tolkala

Christian D. Guerematchi - ples

Nino Mureškič - tolkala

Dalanda Diallo - ples

Lea Menard - ples

Sara Zaninović - ples

Malin Wiskari (Švedska) - ples

AVTORJI GLASBE: Lafi in tradicionalni zahodnoafriški ritmi

KOREOGRAFIJA: Maša - Kagao Knez

Koncept skupine izhaja iz tradicionalnih ritmičnih in plesnih vzorcev zahodne Afrike, vsebuje pa pridihe turške in arabske glasbe, balkanskega melosa in meditativnega prizvoka vzhodnih dežel. Uporabljajo in povezujejo tradicionalne inštrumente in glasbene elemente naštetih držav, dodajajo pa jim tudi s sodobne in nove izume.

Glasba skupine je v večini avtorska, v čemer se odraža lasten pristop in nove glasbene ideje.

Ples je preplet tradicionalnega zahodnoafriškega in sodobnega plesa, kjer se s pomočjo tradicionalnih gibov išče lasten izraz. Plesalka in glasbeniki skozi skupno intuicijo sestavijo aranžmaje glasbe in koreografijo plesa, tako postaneta gib in zvok skupine edinstvena in lastna.

Glasbeniki so se izobraževali na številnih delavnicah in poletnih šolah (Mamady Keita, Glen Velez, Regie Workman, Carlo Rizzo, Hakim Ludin, Jathinder Thakur, Ashis Roy, Okay Temiz ...). Kot posamezniki sodelujejo v številnih glasbenih zasedbah (Ansasa trio, Siti hlapci, Cana flamenca, Afir Bafir, Nino Manas, Blanca y Negra, Juff ...) in plesnih projektih (plesna Izba Maribor, En Knap, Umetniška gimnazija Ljubljana, Plesno poletje Šempeter pri Novi Gorici ...).

MAŠA - KAGAO KNEZ

Plesno izobraževanje je začela pri štirih letih, na oddelku za izrazni ples v baletni šoli v Ljubljani. Velik vpliv na njeno nadaljnjo plesno pot je imela njena mama, plesalka in koreografinja Jasna Knez, saj je z njo nastopala in spoznavala ples in gledališče že od svojega šestega leta.

V času osnovne in srednje šole se je izobraževala pri različnih plesnih pedagogih v plesnem studiu Intakt, Plesnem centru Ljubljana in Plesnem teatru Ljubljana ter se redno udeleževala gledaliških in plesnih delavnic v Sloveniji in v tujini.

Septembra 2003 je bila sprejeta na dveletno šolo za afriške tradicionalne in sodobne plese Arts Scene-Centre Momboye v Parizu in jo decembra 2005 končala z diplomo.

Od leta 1996 je članica plesno-gledališke skupine BUBE, ki deluje v KUD-u France Prešeren v Ljubljani, s katero so do leta 2004 na oder postavile 11 predstav in gostovale po Sloveniji ter v tujini. Kot igralka je sodelovala tudi v drugih projektih: Vesoljska Odiseja (režija: Tatjana Šajatovič, KUD FP 1998), Eurotrans - Smer zahod (režija: Tijana Zinajić; CD 2003), Kruto in nežno (režija: Eduard Miler; Mala drama 2005).

Kot plesalka sodeluje z glasbenimi skupinami (Fake Orkestra, Lafi, Klarisa Jovanović .) in koreografi (Dušan Teropšič: Mesto solz, Christian D. Guerematchi: Painted Rhythm).

Januarja 2004 je bil v Plesnem teatru Ljubljana premierno uprizorjen njen plesno-gledališki prvenec z naslovom Missawa, ki združuje afriški in sodobni ples ter gledališke prvine.

Od leta 2001 redno poučuje afriške plese v obliki tečajev in delavnic po Sloveniji in Hrvaški.

AmsTRNdam

AGOG

Jazzovski trio je bil ustanovljen septembra 2001. V njihovi glasbi surovemu rocku sledijo šepetajoče balade brez žanrskega parodiranja. Njihov prvi CD "Shortcuts to Detours" so toplo sprejeli tako občinstvo kot mediji. Leta 2002 so zmagali na Dutch Jazz Competition in od takrat odigrali številne koncerte doma in v tujini.

Joost Lijbaart: bobni

Mark Haanstra: bas kitara

Frank Wingold: kitara

DJ Program: NAALD EN KRAAK

DJ kolektiv Naald & Kraak že dve leti razgibava boke na različnih glasbenih in gledaliških festivalih po Nizozemski. Ime "Naald & Kraak" se nanaša na gramofonsko iglo in njen prasketajoč zvok na vinilni plošči; torej ni nič čudnega, da kolektiv za napolnitev plesišča uporablja izključno vinilne plošče. DJ-ji vrtijo retro glasbo 50., 60. in 70. let: funk, soul, boogaloo, ska, exotiko, latino, rhythm & blues, teenbeat, rock'n'roll in jazz.

Naald & Kraak sestavljajo Michiel Meulenkamp, Tristan Kruithof, Eddy Simon in Pascal Bannink.

Več na www.nek.dj.

TONY OVERWATER & MAX VELTHUIS (NL) ŽABJI SWING

Žabec je žabec

Žabec in ptička

Žabec in zelo poseben dan

Zaljubljeni žabec

Napisal Max Velthuis

V tej predstavi se otroške zgodbice prepletajo z jazzovsko glasbo. Takšna je bila želja avtorja Žabca in mnogih drugih čudovitih otroških zgodbic, Maxa Velthuisa. Tony Overwater je za to glasbeno pravljico napisal glasbo in s svojim kvintetom ter z Maxom kot pripovedovalcem so z velikim uspehom nastopili v številnih nizozemskih gledališčih. Max Velthuis je leta 2005, v starosti 81 let, umrl, a njegove čudovite zgodbe žive naprej .

Glasba:

Maarten van Ornstein: saksofon

Joost Lijbaart: bobni

Mark Haanstra: bas kitara

Frank Wingold: kitara

Pripovedovalec:

Vito Rozej

HIŠA OTROK IN UMETNOSTI: USTVARJALNA DELAVNICA - Rega, rega, rega - izdelovanje žabic iz recikliranega materiala

FILMSKI VEČER (Nl): kratki filmi

Vse duše

Zgodbe z roba umora. Leta 2004, 2. novembra, je islamski skrajnež Mohammed B. v Amsterdamu umoril kontroverznega filmskega režiserja Thea van Gogha. Kot odgovor na umor in na posledice tega okrutnega dejanja na nizozemsko družbo je skupina filmskih ustvarjalcev posnela 16 ganljivih, smešnih, jeznih, brezupnih in optimističnih filmov. Prikazan bo krajši izbor.

26.000 obrazov

'26.000 obrazov' je nastalo na pobudo več kot stotih nizozemskih filmskih ustvarjalcev, ki so želeli odkriti in prikazati usode velikega števila iskalcev azila, ki bodo v treh letih izgnani iz Nizozemske. Vsi so prišli na Nizozemsko pred aprilom 2001, ko je bil sprejet strožji zakon o azilantih.

DASH! (Nl)

Dash! je leta 2004 ustanovil Maarten Ornstein, avtor glasbe, ki jo zasedba igra, skupaj z Jeannine in Monique pa je 'zakrivil' tudi besedila. V svojih skladbah združujejo vplive različnih stilov in pokrajin v enoten, organski, svojstven zvok. Po posnetem prvem albumu so znano amsterdamsko koncertno jazzovsko dvorano Bimhuis razprodali že na svojem prvem nastopu.

Vokali:

Marieke Snijders

Jeannine Valeriano

Vera van der Poel

Monique de Adelhart Toorop

Maarten Ornstein: električni saksofon

Peter Bergman: basist

Eric Hoeke: bobnar

Joshua Samson: tolkalec

MALI ATELJE: USTVARJALNA DELAVNICA - začetni in nadaljevalni tečaj ustvarjanja iz gline pod vodstvom Aleksandre Gruden

PRO ETNOS Milana Zavkova z Eleno Hristovo in Milanom Kacarskim

(Skopje, Makedonija)

Milan Zavkov , nekdanja desna roka saksofonista Ferusa Mustafova, dolgoletni vodja ansambla Makedonski merak, že vrsto let spada v sam vrh makedonskih harmonikarjev. Manj znano je dejstvo, da je pred tremi leti postal tudi vodja glasbeniškega dela Tanca. V Pro etnos je z njim 8 glasbenikov, večinoma prav iz vrst Tanca: bobni/tapan, bas kitara, kitara, kaval, klarinet in saksofon, dve harmoniki, ženski glas. Prav vsi od njih sodelujejo tudi v drugih vidnejših makedonskih etno zasedbah (Akademci, Makedonski merak, Baklava). Med njimi velja izpostaviti izvrstno mlado pevko Eleno Hristovo , enega prvih ženskih glasov makedonskega povratka k etno koreninam, in harmonikarja Milana Kacarskega , ki je podobno kot Milan Zavkov eden makedonskih vrhunskih harmonikarjev in je v preteklosti prav tako veliko nastopal s Ferusom Mustafovim in ga poznamo tudi z njegovih ljubljanskih koncertov.

Zasedba je novembra 2005 na enem premiernih koncertov nastopila prav v KUD-u. Zdaj že vemo, da vas tudi tokrat čaka izvrsten makedonski Pro etnos spoj udarnih svatb in lirične tradicije z dvema vrhunskima harmonikarjema, katerih drvenju po tipkah po eni strani za hrbtom stoji eksplozivna ritem sekcija, ob boku pa žge saksofonist in klarinetist, ki ima precej glasbene romske krvi, na drugi strani pa njun balkanski blues nadgrajujeta melanholični zvok kavala in magični glas v najboljši tradiciji makedonskih pevk.

FILMSKI VEČER (Nl): WILKO BELLO: WHEELS OF FORTUNE: skate movie (dvorana)

MALI ATELJE: USTVARJALNA DELAVNICA - delavnica izdelave mozaika pod vodstvom Majde Šumnik

SALTSHAKERS

Gledališka režiserka Judith de Rijke je postavila na oder igro, v kateri igrajo Baskinja, zamejska Slovenka in Nizozemka.

Ta igra absurda govori o identiteti, prilagajanju in premagovanju vidnih in nevidnih meja. Tri groteskne figure se znajdejo skupaj na koščku nikogaršnje zemlje. Zapustile so svoje eksotične države, da bi prišle v deželo svojih sanj. A sanjska dežela ni bila tako dostopna, kot so pričakovale. Kaj storiti? Se vrniti v rojstni kraj, ki ga seveda niso zapustile brez razloga? Ali vztrajati kljub nesmiselnim oviram in nadaljevati pot?

gralke: Gusta Geleijnse Nikla Petruska Panizon Leira Ucha

PANIKS

Se še spomnite Lajka Felixa, mladega ekscentričnega subotiškega violinista, ki je na poletni turneji leta 1998 po nastopih na beograjskem Ring Ringu in v nabitih dvoranah po Mažarskem osvojil tudi slovensko publiko, nato pa postal redni gost novosadskega Exita, budimpeštanskega Szigeta in vedno bolj tudi etno dvoran v Franciji in Veliki Britaniji? Po njegovi poti trdno stopa mlada skupina njegovih someščanov Paniks, katere temeljni kamen je bobnar in tolkalec z zgodnjih Lajkovih plošč Tibor Takacs. Zasedba dveh violin, (ženskega) vokala, harmonike, kitare, kontrabasa in bobna po eni strani uspelo bere panonsko-balkanski tango Lajka Felixa in Borisa Kovača, po drugi ostaja zavezana panonski ljudsko-akademski tradiciji kakšnega Bele Bartoka, po tretji pa prav skandinavsko sveže razgibano in rockersko udarno (na tem mestu se kar ponujajo primerjave z zrelimi Vasen) beži iz nje. Ob ritmu, kakršen nas je zapeljal že ob poslušanju Lajka Felixa, violinah, ki so razpete med folkovsko ali celo klasično resnobnostjo ter romskimi veselicami, in močnim, temperamentnim in prepoznavnim ženskim glasom, ki noče skrivati dejstva, da prihaja z Balkana, ne moremo ostati hladni.

Paniks prihajajo v Slovenijo po napornih poletnih koncertnih sezonah, med drugim so stalnica beograjskega osrednjega drugogodbenega festivala Ring Ring, lani pa so nastopili tudi na budimpeštanskem mega festivalu Sziget.

Paniks so: Pasztor Csaba (violina), Tijana Stanković (violina, vokal), Nenad Knežević (harmonika), Vladimir Todorović (kitara), Robert Verebes (kontrabas) in Tibor Takacs (boben).

UMJETNIČKA AKADEMIJA OSIJEK: TRENUTAK U KOJEM NISMO ZNALI NIŠTA JEDNI O DRUGIMA (Hr / Cro)

Kontakt: glut@net.hr

Mentor: Slobodan Beštić

NASLOV PREDSTAVE: 'Ura, ko nismo ničesar vedeli drug o drugem' ('Die Stunde, da wir nichts Voheinander wussten')

MENTOR: Slobodan Beštić

NASTOPAJOČI: Nina Benović, Marta Bolfan, Aja Kobe, Tamara Kučinović, Mirela Matošević, Majkl Mikolić, Hrvoje Perc, Ivana Soldo, Mladen Vujčić

TEHNIČNA POMOČNICA: Dina Đuka

Predstava oz. ' študijsko delo' študentov drugega letnika Umjetničke Akademije, oddelka Gluma i lutkarstvo iz Osijeka, je narejena po motivih Petra Handkeja 'Die Stunde, da wir nichts Voheinander wussten' ('Ura, ko nismo ničesar vedeli drug o drugem'). Vsakdanji in malo manj vsakdanji dogodki iz ulice in trga. Osebe. Srečanja. Samota ... Ona, ki širi prste ... On, ki udarja ritem ... Ona s knjigo na glavi ... Čistilec proti vetru ... Ona z rožo ... On,ki se vrača ... Ona, ki se smeje. .. On, ki odnese lepotico ... Ona s prstanom ... On, ki je ona ...

LUTKOVNO GLEDALIŠČE FRU-FRU: KRTEK ZLATKO ali KAKEC, KI JE PADEL Z NEBA (Slo) - lutkovna predstava

Nekega sončnega jutra je krtek Zlatko prilezel iz svoje krtine in pogledal v nebo, kakšno bo vreme. Takrat se je zgodilo. Bilo je mehko in okroglo kot klobasica in pristalo je ravno na krtkovi glavi.

"Nesramnost pa taka!" je jezno zavpil Zlatko. "Kdo se mi je pokakal na glavo?" A kratkoviden, kot je bil, ni videl nikogar ...

Skozi srečevanja krtka z živalmi na domačem travniku ter njihovimi velikimi in malimi kakci otroci na zabaven način spoznavajo, da vsa živa bitja počnejo "tiste stvari", o katerih se odrasli nočejo pogovarjati. Za otroka pri dveh letih pa je polna kahlica lahko zelo pomemben dogodek.

Predstava je nastala po motivih slikanice Wernerja Holzwartha: O malem krtku, ki je hotel vedeti, kdo se mu je na glavo.

Primerno za otroke od 2. leta dalje. Predstava traja 35 minut.

Predstavo je podprlo Ministrstvo za kulturo RS

Scenarij in priredba: Irena Rajh in Vito Rožej

Režija: Irena Rajh

Likovna podoba lutk: Sara Jassim, Iztok Hrga

Scenografija: Iztok Hrga

Glasba: Marko Boh

Izdelava lutk in scene: Iztok Hrga, Mateja Šušteršič, Neva Vrba, Andrej Adamek

Igralca, animatorja: Irena Rajh, Vitomir Rožej

Foto: Urška Boljkovac

FILMSKI VEČER: BALKANSKI KOLUT - [Terminal00]: kratki filmi

mednarodni balkanart festival [Terminal00]. [Terminal00], mednarodni balkanart festival, temelji na sodelovanju, povezovanju in prepletanju jugovzhodne evropske tradicionalne kulture in sodobne umetnosti, različnih kulturno-umetniških institucij in redakcij v medijskem prostoru. Festival želi prispevati k večji ozaveščenosti o obstoju balkanske kulture in umetnosti, poudariti skupno kulturno zgodovino vseh narodov regije in hkrati odpraviti stereotip o nestabilnem Balkanu. Osrednji cilj festivala je omogočiti mladim ustvarjalcem čim boljše pogoje za delo, ustvarjanje in promocijo v balkanski regiji, jih vzpodbujati k svobodnemu umetniškemu izražanju, stalnemu pretoku novih idej ter k poudarjanju kulturne identitete Balkana. www.terminal00.org

BEATSTEAKS (Nemčija)

Če ste ljubitelj punk-rocka in vam največ pomenijo odlični koncerti, potem ne zamudite koncerta Beatsteaks! Beatsteaks so namreč vse od nastanka leta 1995 do danes >razf..ali< prav vsako dnevno sobo, klub . Ob tem je treba poudariti, da bend slovi po neverjetnih živih nastopih (na desetem nastopu v karieri so leta igrali kot predskupina Sex Pistols) in se do danes niso utrudili od konstantnih turnej! Med drugim Beatsteaks veljajo za prvo evropsko skupino, ki se je vpisala na seznam elitne kalifornijske zalozbe Epitaph, ki je zaslovela z izdajami Bad Religion, NOFX, Rancid itd. Četrti album z naslovom "SmackSmash", ki je v celoti posnet v živo, je skupini prinesel prvo zlato ploščo, na zadnjih podelitvah glasbenih nagrad (MTV Music Awards) pa so si prislužili naziv "najboljšega nemškega izvajalca".

http://www.beatsteaks.org

ŠENTJAKOBSKO GLEDALIŠČE: KAJ TI JE DEKLICA? (Slo) - gledališka predstava

Mlada gledališka ekipa je radovedno segla v zakladnico ljudskega izročila in za vas na oder postavila znane in manj znane motive slovenskih ljudskih pesmi ter jih združila v radoživo gledališko igro z naslovom KAJ TI JE, DEKLICA ?

Predstava KAJ TI JE, DEKLICA? na sodoben način oživlja tradicijo potujočih igralskih družin. Na grajskem dvorišču bodo na potujočem odru v večernem mraku pred vami zasijali ljubezenski prizori, tragične zmote, krvavi umori in kmečki punti, začinjeni s humorjem, petjem in šegavimi

 

vizacijami . nastopil pa bo celo orjaški zmaj.

Zamisel in režija: Jaša Jenull, Vida Cerkvenik Bren

Dramaturgija: Marko Bratuš

Scenografija: Ištvan Išt Huzjan

Kostumografija: Katarina Zalar

Glasba: Jure Karas

Pevsko vodstvo: Ana Duša

Igrajo: Ana Lavrinc, Boris Car, Grega Rogelj, Marko Skok, Mateja Zelič, Tjaša Valentinčič

Glasbenika: Grega Budal - klarinet, Marko Brdnik - harmonika

DUŠAN TEROPŠIČ: SAM V ŽEPU (Slo) - plesna predstava

Solo Fizičnega teatra MAMUT

Predstava Sam v žepu Dušana Teropšiča je osebna izpoved, saj navdih črpa iz lastnih izkušenj, spominov in občutij, po drugi strani pa govori tudi o ljudeh in njihovih izkušnjah, ki jih je avtor spoznal na svoji poti življenja v različnih situacijah. Zgodba se vrti okoli potovalnega kovčka, v katerem so shranjeni pripomočki, ki sprožajo niz asociacij, te pa postajajo sestavni delci mozaika širše zgodbe. Za gibalni material Dušana Teropšiča je značilen preplet sodobnih plesnih in športnih tehnik. S predstavo se bo Cankarjev dom vključil v mednarodni plesni projekt Plesna avtocesta.

Avtor, koreograf in izvajalec: Dušan Teropšič

Glasba: Brane Zorman

V predstavi sta uporabljeni skladbi za baletne vaje avtorice Kaje Lamovšek

Oblikovanje svetlobe: Tomaž Štrucl

Oblikovanje, fotografija in celostna podoba: Neža Trobec Teropšič

Scenografija in kostumografija: Dušan Teropšič

Oblikovanje in izdelava čevljev: Matjaž Vlah /Butanoga

Produkcija: KUD NOR Kranj in Cankarjev dom , 2005

Dokumentarni film BUBE

Scenarij, režija, montaža: Lea Menard

To je film o ljudeh, ki so vsaj enkrat okusili čar gledališča in o tistih, ki jih je gledališče začaralo. Film vsebuje pripovedi tako nastopajočih kot tistih, nepogrešljivih, izza odrskih desk.

Dokumentarec je nastal za deset let obstoja gledališke skupine BUBE, ki deluje v KUD-u France Prešeren. Film je delo Lee Menard, stalne članice gledališke skupine BUBE.

SABAH BLUES (SLO): podalpski sevdah

Hazemina-Minka Đonlić (glas, harmonika) že desetletje glasbeno raziskuje in črpa iz bogate zakladnice bošnjaške glasbe ter igra tradicionalne glasbe različnih narodov na harmoniko. Minko je vojna vihra iz rodnega bosenskega Gradačca ponesla v Slovenijo, kjer je že pred desetimi leti začela ustvarjati z vokalno-instrumentalno skupino Vali , znano po svojih strumnih interpretacijah, živahnih nastopih in posnetkih sevdalink, sefardskega in romskega gradiva.

Z njenim novim projektom in ploščo Kulturni fis ali po novem Sabahbluz je bošnjaška scena pri nas po Dertumu spet ujela korak s primerljivim aktualnim, na diaspore vezanim etno glasbenim dogajanjem po drugih delih Evrope. Plošča Grenko slovo (njeno izdajo je v boljših časih podprlo celo Ministrstvo za kulturo) ni izdelek, ki bi se skušal agresivno spogledovati s tržno dobro stoječimi world music izdelki z Balkana, a mu v primerjavi z Amiro s podnalepko Mostar Sevdah Reunion ne zmanjka veliko. Sevdalinke bere iz posodobljenega, s tradicionalizmom neobremenjenega zornega kota.

TEATER PIKI (Slovaška): ČIN ČIN - gledališka predstava

Zgodba o malem vrabčku Čim čaru, o njegovem odraščanju z očetom, veselih prigodah in težavah, ki tarejo živalske in človeške mladičke ...

HIŠA OTROK IN UMETNOSTI - ustvarjalna delavnica : PTIČKI IZ GNEZDA - izdelovanje vrabčkov iz blaga

BILK (Hr / Cro): >radioaktivni< stik drum'n'bassa, breakbeata, reggaeja in postrocka

Zagrebški trio BILK nase že opozoril z zmago na Newcomer festivalu v Gradcu, nedvomno pa velja za eno najbolj perspektivnih skupin na Hrvaškem. Z izdajo prvenca pri domači solkanski založbi MOONLEE RECORDS " This BILK is Radioactive" je v letošnjem februarju z nenavadno, svežo in privlačno kombinacijo drum'n'bassa, breakbeata, reggaeja, postrocka in noise elementov dodobra pretresel marsikatero zahtevno uho in klubske odre.

Sicer pa daje odlična ritem sekcija bobnov in bas kitare čvrsto ritmično podlago kitaristu, ki poleg kitare uporablja tudi zvoke analognih sintetizatorjev, razmazane vokale in številne semple. Glasbi predano trojico, ki se je od zametkov skupine leta 1999 naposled ustalila v postavi Tin Oberman (kitara, korg, roland, dileji, vokal), Luka Vrbanić (bas, vokal) in Janko Novoselić (boben, sempli, vokal), dopolnjujeta še Damir (mix, klaviature) in Jasmina (koreografija in vizualije). Mnoge menjave članov skupine v preteklosti, ki so se preizkušali v različnih glasbenih stilih, so bile pravzaprav dobra izkušnja ter podlaga, da skupina razvije prvovrsten, skoraj kirurško natančen zvok, sestavljen iz mozaika stilov, ki se stapljajo v breakbeat in d'n'b gmoto čiste pozitivne energije. S svojim širokim glasbenim horizontom ter z energičnimi nastopi v živo BILK navdušujejo tako publiko kot strokovno javnost, kar dokazujejo tudi nekatere prejete nagrade na glasbenih natečajih ("Heineken Music Fest Live 2003" v Travniku in Zenici (BIH) in "Newcomer 2005" festival v Gradcu (Avstrija).

Prvenec " This BILK is Radioactive", ki ga bodo predstavili na ljubljanskem Trnfestu , vsekakor vabi k plesu. Kako bodo svojo veščino združevanja postrokovskih aranžmajev z vplivi elektronske plesne ritmike prenesli na publiko, boste izvedeli, če boste tam. Prav zato - vljudno vabljeni!

www.bilkspace.com , www.moonleerecords.com

MATICE - eksperimentalni zvočni projekt članov zasedbe The Stroj

Člani urbanega plemena The Stroj se brez velikega medijskega pompa na manjših klubskih prizoriščih že nekaj let pojavljajo tudi v obliki eksperimentalne zvočne zasedbe Matice .

Matice svoj zvočni izraz v celoti gradijo na inštrumentih, ki jih projektirajo in izdelujejo sami, njihova glasba pa še vedno sloni na hipnotičnih tolkalih z vse močnejšo pihalsko sekcijo, ki jo dopolnjujejo z zvoki jeklenih strun ter vokali. Ko zvoke teh nenavadnih inštrumentov v živo elektronsko obdela še producent Aldo Ivančič za mešalno mizo, lahko Matice zvenijo kot rock'n'roll, drum'n'bass ali pa free jazz zasedba, obenem pa ostajajo ena najbolj nenavadnih in energičnih zasedb v Sloveniji.

Ostanite v ritmu, bodite tam!

http://www.thestroj.si

BOLŠOJ DOMSKI KOZAKI (Rusija): tradicionalni moški pevski zbor ob plesni in glasbeni spremljavi

VELIKI DOMSKI KOZAKI so nastali iz Kozaškega zbora, ki jih je leta 1921 v Sofiji ustanovil in tudi vodil Sergej Jarov. Njegovo delo je nadaljeval Petja Houdjakov in iz majhnega moškega zbora razvil ansambel, ki je tudi s svojim imenom (Bolschoi = veliki) želel pokazati razliko med njimi in številnimi amaterskimi ansambli po vsem svetu. Njihovo ime ne nakazuje le velikosti zbora [včasih tudi do 50 umetnikov], temveč govori tudi o dejstvu, da so člani Velikih domskih Kozakov obenem tudi priznani solisti velikih evropskih opernih hiš - tako pevci kot glasbeniki in plesalci.

Raznovrsten repertoar, ki obsega vse od sakralne do svetovne glasbe, od narodnih pesmi do klasičnih kompozicij omogoča ansamblu čudovito komunikacijo s publiko po vsem svetu, kar je opazno tudi iz njihovih številnih turnej in sodelovanj z uglednimi svetovnimi glasbenimi imeni in orkestri, kot na primer s Herbertom Von Karajanom v dunajski in salzburški izvedbi opere Boris Godunov.

Petja Houdjakov je svojo kariero pričel kot športnik, nato kot plesalec v gledališih v Sofiji, Dresdenu, na Dunaju ... Kot oseba številnih talentov se je moral preizkusiti tudi kot koreograf, igralec harmonike, pevec, zbiratelj in predelovalec narodnih napevov, in seveda kot glasbenik, umetnik in zabavljač.

Svojo ljubezen do dela, s katerim se ukvarja, uspešno prenaša ne samo na kolege in prijatelje iz ansambla, temveč tudi na lastno družino, zaradi česar je tudi njegova soproga Valeria [ki tudi poje, igra in poučuje klavir] postala organizator vseh nastopov Velikih domskih Kozakov, njegova hči Alexandra, prav tako glasbenica, pa je skupaj z očetom ustanovila še en manjši pevsko-plesni ansambel z imenom 'Šarada', ki z nastopi dosega opazne uspehe.

ANA MARIJA MITIČ IN NEJC SIMŠIČ: DRAGULJI (Slo) - gledališka predstava

Zato se nama pridružite tudi vi in v uri melodičnih strasti, podle bede, razkošnega blišča in vzvišenega glamurja preverite, kaj vam lahko ponudita dva osebka, ki tudi ob megalomanskem trudu niti slučajno ne moreta biti ...... povprečna.

Naj vam zvezde osvetljujejo pot in nasmehi bistrijo dušo!

Vedno vaša,

Ana Marija in Nejc

Avtorja in zvezdi večera:
Ana Marija Mitič & Nejc Simšič
Da naju obkrožata glamur in prestiž: Mario Dragojević
Stilski izziv: M.A.N.

Za večni sij in blišč skrbi: David A. Francky
Iz boljših profilov naju je v večnost vtisnila: Urša Boljkovac
Oblikoval, fokusiral in retuširal: www.tozd.com

!!!NAGRADI ZA ŽENSKO IN MOŠKO VLOGO FESTIVALA VIZIJE NA PTUJU 2006!!!

CROSS RADIO festival - v okviru festivala Trnfest v Ljubljani

CrossRadio je mreža neodvisnih radijskih postaj in kulturno-aktivističnih ekip s področja nekdanje Jugoslavije (in širše), ki že šesto leto skrbi za izmenjavo informacij o glasbenem in kulturnem dogajanju v celotni regiji. Od leta 2001 skozi 245 realiziranih oddaj, ekipe CrossRadia (Radio Študent/Ljubljana, Radio B92/Beograd, MARŠ/Maribor, Studentski Efm Radio/Sarajevo, Radio Stari Most/Mostar, Kanal 103/Skopje, Radio Sombor, Radio Zrenjanin, Radio Blue Sky/Priština, In Radio/Novi Sad ter Radio Lora/Zürich) kontinuirano poročajo o najpomembnejših novostih in dogodkih v sferah neodvisne kulture, sodobne umetnosti ter socialnega dogajanja, hkrati pa prek svojih kanalov vse pomembneje vplivajo na medregionalni pretok in promocijo samih ustvarjalcev.

Letošnji CrossRadio Festival je le eden od dogodkov, s katerimi želi CrossRadio aktivno poseči v samo dogajanje in - rastočim mejam navkljub - odpreti Ex-Yu regijo za intenzivnejšo glasbeno-kulturno izmenjavo.

www.crossradio.org

Program letošnjega CrossRadio Festivala zajema glasbene ustvarjalce in bende iz različnih regij območja CrossRadio, ki so med trenutno najzanimivejšimi v svoji regiji, hkrati pa so si - tudi s pomočjo CrossRadia - že uspeli pridobiti določeno mednarodno prepoznavnost.

LIRA VEGA, Beograd (vesoljski pop rock)

"Njen scenski nastop je magičen. Kakor navigator vesoljske ladje na odru vihti krmilo v svojih rokah. Včasih se težko kontrolira - kot razdražena Patti Smith, včasih pa spominja na Bjork iz faze Sugarcubes. Na trenutke zveni kot angel z neba, hip zatem pa se med spuščanjem mačjih krikov pretvori v rastafarijansko veščo. Ona je Zoja Borovčanin in vodi enega od trenutno najboljših bendov na domači sceni: Lira Vega." (Popboks /BG)

Lira Vega je trenutno najsijajnejša konstelacija na beograjskem glasbenem ozvezdju!

Njen vesoljski pop rock z elementi reggaeja, duba, punka in funka je navdušil srbsko javnost, počasi, a vztrajno pa prodira tudi v Slovenijo. Nič čudnega, saj gre ekipo glasbenikov, ki že od konca 90. let puščajo močan pečat na beograjski sceni in ki so s svojim delovanjem zaznamovali nekatere od najpomembnejših tamkajšnjih bendov tega trenutka.

http://www.kataman.org/slo/lira-vega.html

VUNENY, Mostar (etno-dub-rock ambientala)

Glasba tria Vuneny predstavlja edinstveno mešanico različnih zvokovij s koreninami v rock glasbi od dub, etno, drum&bass linij do ambientalnih tekstur. Skupini je v zelo kratkem času uspelo obrniti na glavo bosansko javnost in širše - skupina je imela namreč lani poleti uspešno 2-tedensko turnejo po Franciji. Vuneny so do zdaj posneli dva singla v lastni produkciji in prvenec >Play That Silence<.

V manj kot 3 letih obstoja so Vuneny odigrali več kot 200 koncertov v 15 evropskih državah, naredili 3 filmske soundtracke, 2 albuma ter nekoliko remiksov, multimedijskih in eksperimentalnih audio projektov.

http://www.vuneny.org

EVERY KID ON SPEED, Skopje (glitch & cut up elektronika)

Every Kid On Speed je naziv, ki ga vsestranski in vse bolj mednarodno aktivni skopski producent Antonio Dimitrov uporablja za svojo produkcijo abstraktne, kolažne elektronike.

Pod tem imenom je Dimitrov izdal že kopico dolgo- in kratkometražnih albumov, pojavlja pa se tudi na številnih kompilacijah in zbirkah remiksov eksperimentalne elektronike povsod po svetu. V živo se je Antonio Dimitrov predstavljal na eminentnih festivalih kot Club Transmediale/Berlin, Net User Conference/Sofia, Interpretation Festival/Avstrija, ctrl_alt_del sound-art festival/Istanbul , slovenskemu občinstvu pa se je že predstavil na festivalu Progress EX.04 .

http://www.acidfake.tk

WOO, Beograd (elektroakustična experimentala)

Woo je povsem novo ime na beograjski sceni eksperimentalne glasbe, ki si naglo pridobiva sloves prepričljivega koncertnega performerja. Osnova za njegovo glasbo je zvok električne kitare, ki ga Woo modificira in dopolnjuje z mobilnimi telefoni, daljinskimi upravljalci, tranzistorji in drugimi pripomočki. Woo je svoj čas igral kitaro v anonimni kultni noise rock skupini Off , s svojim samostojnim projektom pa je do sedaj nastopil na beograjskih festivalih Dis-patch, Soundscapes in Festivalu Novih Komunikacija . V letošnji jeseni pričakujemo izid njegovega prvenca z naslovom >Mobi Rock< za ljubljansko založbo rx:tx .

INTIMN FRIZURN, Ljubljana (balkan-jazz-funk-rock)

Ljubljanski kvartet prepričljivo in sveže šiba muziko, ki temelji na svojevrstnem derivatu psihadeličnega rocka, s poudarjeno ritmiko, naslonjeno na balkanske in jamajške temelje, ter spogledovanjem s funkom in jazzom. Ekipa je že v svoji prvi - instrumentalni fazi - kazala močno nagnjenost k eksperimentiranju in iskanju novih glasbenih prijemov, s počasnimi, a zanesljivimi koraki pa je svoj stil in glasbeni izraz dopolnjevala kar nekaj let in inštrumentarij razširila še na vokal in klaviature. Svojo koncertno aktivnost so Intimn Frizurn pospešili z udeležbo na lanskem Klubskem Maratonu Radia Študen t, nadgradili pa so jo z uspešnimi nastopi po Franciji.

http://www.intimn-frizurn.com

RUINS MATADOR, Ljubljana ( shizo-dark-jazz-rock)

Po močnejšem vplivu no wavea in postpunka v začetni fazi zasedbe Ruins Matador se je njuna glasba preobrazila v samosvojo zmes melanholije, samozavesti, avanture in stoike, ki ga nekateri označujejo kot shizo-dark-jazz, pa tudi >črni flamenko< (flamenco noir). S kombiniranjem digitalnih in analognih zvokov ustvarjajo instrumentalni puščavski pejsaž, po katerem se plazi suveren, ekspresiven vokal. Po izjemnem odmevu domače kritike na izdajo prvenca > The Girls Seem Happy, The World Seems Dead< (3. mesto v izboru glasbene redakcije Radia Študent za album leta 2005) je tudi širša javnost duo Ruins Matador začela obravnavati kot eno najbolj perspektivnih in zunaj povprečja domače scene molečih glasbenih zasedb.

www.ruinsmatador.com

CrossRadio DJ seanse (DJ Ditchman/ZG, MM Checkman/LJ, DJ Silver Wolf ft. Anatomija Zvuka/MO, DJ Dragon Ninja/SK):

Za zaključek obeh festivalskih večerov bodo poskrbele združene sile sodelavcev CrossRadia s svojim izborom žanrsko pisanih plesnih hitov in antihitov.

VEC INFORMACIJ -> www.kataman.org

GOML (Slo): TINKA ŠMINKA: gledališka predstava

www.goml.si/html/tinka_sminka.html

NEIL LEYTON & TURKU ROMANTIC MOVEMENT (Kanada): rock koncert

TURKU ROMANTIC MOVEMENT je finski rock bend, ki je nastal iz pepela finske verzije Turun Romantiikka. Skupina TRM je izdala tri albume na Finskem: 'Ajatus on kapinaa' (Misliti je uporniško) leta 2002, 'Metamorfoosi' (Metamorfoze) leta 2003 in 'Rock'n'rollin viimeiser dandyt' (Zadnji dandyji rokenrola) lansko leto. Posneli so tudi 3 single ter igrali so več kot 120 koncertov po Finski, Švedski, Avstriji, Nemčiji in ostalih evropskih državah. Zaslužno slovijo kot ultra energični koncertni bend. Stil Turku Romantic Movement je raznolik - od agresivnega kitarskega rocka do skandinavskih melodij. Besedila so polemična in socialno osveščena, seveda pa tudi osebnoizpovedna. Nanje so najbolj vplivali The Clash, Iggy Pop, David Bowie in pa finska skupina Hanoi Rocks. Letos so izdali EP z naslovom Animals, na katerem so štiri nove pesmi v angleščini (Animals, Generation Updated, Orson Wells in pa Sonic Redemption). Jeseni pa naj bi izšel novi izdelek - prvi celotni album v angleščini. Na zadnji evropski turneji Neila Leytona so bili tako predskupina kot tudi njegov spremljevalni bend. Leyton zanje pravi, da so najboljši finski rock bend in da so finski odgovor na Manic Street Preachers.

www.turkuromanticmovement.com

www.myspace.com/turkuromanticmovement

www.turunromantiikka.com

NEIL LEYTON - Kanadski rocker, humanist in filozof Neil Leyton je svoj pohod na glasbeno sceno začel z indie bendom The Conscience Pilate, katerega pesem "Sad" se je pred kakšnim desetletjem veliko vrtela po svetovnih radijskih valovih. Eden najbolj strastnih rockovskih glasov danes pa ima za seboj tudi pestro šestletno solo kariero. V svojih pesmih nas popelje od najsvetlejših točk optimizma, do najtemnejših kotov melanholije, prek najglobljih osebnih izpovedi do neusmiljenih političnih kritik. Nanj so vplivali številni glasbeni velikani, od Johnny Casha in Rolling Stones pa do New York Dolls in Jeffa Buckleya. Njegova glasba spominja na nekakšno mešanico moderne različice glasbe, ki so jo ustvarjali tako imenovani glam rockerji v sedemdesetih (David Bowie, T-Rex), indie zvokov devetdesetih v stilu Dandy Warhols ter Brian Jonestown Masacre, MC5 in pa nepozabnega Jeffa Buckleya. Kitarske in basovske riffe reže prepoznaven, prodoren Leytonov vokal. Kar se tiče besedil, vplive in inspiracijo črpa tudi iz poezije romantika P. B. Shelleyja in celo modernih sociologov in psihologov, kot sta Erich Fromm in Arno Gruen.

Njegovi albumi obsegajo skoraj vse, od trdih in surovih kitarskih zvokov do nežnih baladnih melodij. Neil Leyton je iskreno naiven - še vedno uporniški, še vedno verjame v rock'n'roll. Temačen, a pozitiven. Surov, a čustven. Konec poletja izide njegov novi album z naslovom "The Betrayal Of The Self", ki obljublja bolj punkrockerske prijeme, kar napoveduje tudi uvodna pesem z naslovom "The System Is The System Is The Problem".

www.neilleyton.co.uk , www.neilleyton.com , www.myspace.com/leytonneil , www.fadingwaysmusic.com

STREET EXPLOSION >URBANO 2 DNI<

GRAFITI SESSION - ustvarjalna delavnica izdelovanje grafitov

LEAF-FAT (Slo)

ELEKTROBUDA: rock and roll (Hr / Cro) (dvorana)

27. 8. STREET EXPLOSION >URBANO 2 DNI<

SREČNA MLADINA: alternativni rock

KIM KOMLJANEC in KUD SODOBNOST INTERNATIONAL: delavnica dramskega pisanja za začetnike (dvorana)

V okviru Trnfesta bo organizirana delavnica za začetnike na področju dramskega pisanja (kjer ste seveda dobrodošli tudi tisti z izkušnjami). Delavnica bo potekala štiri dni, od ponedeljka do četrtka, od 10. ure do 13. ure. Možna bo tudi javna prezentacija na koncu delavnice. Zakaj je delavnica zanimiva?

Dramatika ubeseduje dramsko situacijo posameznika v družbi tukaj in zdaj (četudi gre za drame, katerih dogajanje je postavljeno v daljno zgodovino ali v vesolje).

Dramatika - kot kolektivna umetnost (pri posredovanju in sprejemanju) - najbolj neposredno spregovori posamezniku o njegovem trenutnem položaju v družbi, saj jo na poti do uporabnika reinterpretirajo še igralci, režiser in vsi ostali gledališki ustvarjalci, ki živijo ta isti tukaj in zdaj kot gledalec. Zaradi te bistvene lastnosti je novo nastajajoča dramatika posameznega naroda nujna za razvoj naroda kot družbe in posameznikov v njej.

Z delavnicami v okviru projekta Nova dramatika KUD Sodobnost International skuša pripomoči k udejanjanju te poslanice - izobražuje in spodbuja že obstoječe pisce ter k pisanju dramskih besedil privablja nove avtorje z najrazličnejšimi geografskimi, poklicnimi in izobrazbenimi koreninami.

29. 8. KIM KOMLJANEC in KUD SODOBNOST INTERNATIONAL: delavnica dramskega pisanja za začetnike (dvorana)

LAČNI IN TREZNI - Eksperimentalna glasbeno-plesna predstava

Lačni in trezni je multimedijski ambientalni projekt, ki je bil premierno uprizorjen konec aprila v Lokal Patriotu v Novem mestu v sklopu spremljevalnega programa mednarodnega glasbenega abonmaja Jazzinty 2006.

Projekt združuje elemente jazza in sodobne glasbe, vokalnih možnosti in sodobnega plesa. Lačni in trezni so bitja, ki opazujejo okolje na podlagi večdimenzionalnih zaznav, vendar ostajajo kljub aktivnem principu v prenasičeni informacijsko-digitalni družbi neprestano "lačna", v poziciji pasivnih zunanjih opazovalcev pa vseskozi "trezna".

Skozi širok nabor izraznih možnosti poteka med nastopajočimi neprestana interakcija na relaciji med naravnim in informacijsko prenasičenim okoljem. Akustični bobni v kombinaciji z nekaterimi etno instrumenti in abstraktni noiserski vokal z vložki sintetičnega sinusnega zvoka se pretakajo skozi različno zvokovno obdelavo in zarisujejo večplastne zvočne pokrajine. Te skuša spojiti zdaj statičen zdaj dinamičen gib, ki deluje kot vizualna kulisa in medij hkrati. Funkcija giba je ponekod postavljena v nemogočo pozicijo; vloga prvinskosti, iz katere izhaja, se v trenutku, ko se vzpostavi, že izgubi, vedno znova duši in išče nove poti osvoboditve .

Če sodobna glasba, zvok in vokal iščejo poti iz zasičenega, celo kontaminiranega okolja digitalnih medijev, pa je funkcija giba na tem mestu vsaj dvojno omejena; gib išče stik tako z glasbo in zunanjim okoljem nasploh kot tudi v odnosu do sebe. Medtem ko se mu izhodiščna funkcija prvinskosti neprestano izmika, se zdi, kot da je obsojen na pozicijo medija, ki postaja okvir kot forma na sebi, večno nerazumljen in čakajoč, da se mu doda vsebina in vdahne življenje.

Jaka Berger - Brg's je član zasedbe Od Franclna možgani in N'Toko band; avtorski preskok pa je naredil s projektom Brg's time, pri katerem sta sodelovala tudi kitarist Samo Šalamon in bas klarinetist Achille Succi.

Miha Blažič - N'Toko je vokalist skupine Moveknowledgement in N'Toko band in tudi dvakratni zmagovalec državnega prvenstva v freestyle rapanju.

Sabina Schwenner je sodelovala pri številnih plesnih predstavah z avtorji, kot so Dušan Teropšič, Bara Kolenc, Tomaž Štrucelj, Ivan Peternelj ...

30. 8. KIM KOMLJANEC in KUD SODOBNOST INTERNATIONAL: delavnica dramskega pisanja za začetnike (dvorana)

GOGOL BORDELLO (ZDA / USA): Gipsy-punk

Ameriški gypsy punkerji Gogol bordello imajo novega basista. To je nihče drug kot Karl Alvarez, ki se lahko pohvali s stažem v Descendents, All in Lemonheads.

Osemčlanska zasedba, specializirana v surrealistični punk kabarejski glasbi, nezadržno postaja hit na svetovni glasbeni sceni. Z našimi dobrimi koncertnimi znanci smo se v Ljubljani leta 2002 srečali že dvakrat, in to ravno v času, ko so se še utrjevali na newyorški downtown sceni ter se spogledovali z evropskimi klubskimi odri. Danes pa so nepogrešljivi glasbeni burkači na mnogih največjih evropskih glasbenih festivalih od Szigeta pa vse do Readinga. Kabaret neusahljive energije, ki deluje od leta 1998, se je na njej uveljavil kot neke vrste glasbeni oddajnik križajočih se imigrantskih kultur. Združujoč eklektične zvoke z imigrantskimi besedili, cirkuškim vedenjem, ritualističnimi točkami in še marsičem, so njihovi koncertni nastopi nepozaben vizualni glasbeni dogodek nabritega. Glasbo narodno mešane zasedbe Gogol Bordello (člani so Ukrajinci, Židje, Rusi in Američan) opisujejo kot "gypsy punk psycho kabaret" - glasbeniki z uporabo bobnov, harmonike, violine, saksofona, kitare in vokala ustvarjajo na kabaretu slonečo mešanico punka ter ciganske in slovanske glasbe. Vodi jih Eugene Hutz, karizmatični pevec in avtor besedil, ki je razvil svoj lasten mutikulti besednjak, poimenovan Hutzoviniana. Njihovo energično in do maksimuma "nabrito" glasbo bi lahko primerjali z izrazom zasedb The Pogues, Manu Chao ali Les Negresses Verdes, Gogol Bordello pa svoje nastope obilno popestrijo s teatrskimi oz. kabaretskimi vložki, ki se dobro podajo njihovim zafrkantsko-resnim besedilom (v njih govorijo o težavah priseljencev, ukrajinski folklori, ljubezni in vojni, kar namigujejo že naslovi komadov). Objavili so tri albume "Voi-la Intruder" (1999), "Multi Kontra Culti Vs. Irony" (2002) ter lanski z nabritim tutti-frutti kazačokom na peto potenco in burkaštvom romske, balkanske in slovanske glasbe.

31. 8. KIM KOMLJANEC in KUD SODOBNOST INTERNATIONAL: delavnica dramskega pisanja za začetnike (dvorana)

Otroški program: THEATER ALTREGO (Nem): ALOHA HE, BREAKFAST EGG - lutkovni enodejanki za otroke

Lutkovna pantomima

Gledališče je bilo ustanovljeno leta 1995 v delavnici oziroma studiu Viktorja Kucera. Tam so bile izdelane vse lutke, kulise in rekviziti ter napisane vse zgodbe. Potujemo in nastopamo po Evropi, in ker so naše predstave brez besed, nas lahko vsi razumejo.

Aloha He

Havaji, ocean in starec v čolnu. Sam je, pa je res? Veliko stvari gre Joju tistega dne narobe, a na koncu si bo pridobil novega prijatelja.

Jajce za zajtrk

Nič posebnega ni, če hočeš pojesti jajce za zajtrk. Toda potem ga moraš braniti pred sosedom za mizo in nazadnje iz jajca pride nekaj rdečega. In kaj storiti zdaj?

www.altrego.de

KATALENA (Slo): etno

Koncert Katalene 24. januarja 2002 je bil eden najbolj presenetljivih balkanodromov v KUD-u France Prešeren doslej. Ljubljanska publika se na prve nastope domačih skupin pred izdajo prve plošče praviloma slabo odziva. Tokratnih več kot 200 obiskovalcev, od katerih jih je več kot 180 kupilo vstopnico, je po dolgem času zanikala omenjeno pravilo. Koncert je upravičil dober odziv, saj skupina na odru že trdno stala na svojih nogah in z zanimivo fuzijo tradicionalnega in sodobnega prepričala in navdušila, tako da je bil prav KUD France Prešeren ena prvih pomembnih stopnic pri njeni uveljavitvi.

Danes je Katalena daleč najbolj uveljavljeno ime etno fuzije v Sloveniji. S CD-ploščami Z(godbe) (december 2002), Babje leto (april 2004) in Kmečke zgodbe (april 2005) ter s prav tako odmevnim nastopom na Drugi godbi (maja 2003) in celo uspešnim video spotom je razširila meje publike daleč zunaj običajnih etno vod, pri tem pa ohranila vse temeljne elemente svoje glasbene identitete in prepoznavnosti.

Katalena se vedno rada vrača na vroči KUD-ov oder. Tako si tudi zasluži, da letos nosi težo nastopajočega na velikem zaključnem koncertu Festivala.

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© KUD France Prešeren, 2006 | powered by Ljudmila