YOUNG BLOOD - I'M A YOUNG ''SLOVEN'' ARCHITECT!

RAZSTAVA CIKLA MLADIH ARHITEKTOV CENTRALNE EVROPE

MLADA KRI - SEM MLAD "SLOVEN" ARHITEKT!

--------------------------------------------------------------------------------------


IZBOR FINALISTOV ZA YOUNG BLOOD EXPORT
(15. 11. 2005)

Dne 15. 11. 2005 so kustosi razstave Young Blood, I'm a Young Sloven Architect v sestavi

iz Prage Yvette Vašourkova, ing. arh. in Igor Kovačević, ing. arh. kot ustanovitelja CCEA;
iz Ljubljane pa prof. dr. Aleš Vodopivec, univ. dipl. inž. arh.
Alen Ožbolt, svobodni umetnik
mag. Boštjan Bugarič, univ. dipl. inž. arh.
Aleksandra Globokar, univ. dipl. inž. arh.

izmed sodelujocih sedmih udeležencev izbrali dva finalista za zaključni ciklus projekta Young Blood, Young Blood EXPORT.

Vodilo za izbor instalacije so bili glavni trije faktorji: funkcionalnost, komunikacija s publiko, odnos instalacije v prostoru, poleg tega pa je morala instalacija zadovoljiti tudi osnovnim, v razpisu podanim pogojem:

- predstavitvena instalacija je presega 3.6 m3 predstavitvenega prostora;
- je samostoječa;
- razstavljiva in sestavljiva zaradi transporta;
- maksimalne dimezije paketa: 1.2m x 1.0m x 0.5m.

Izbrani instalaciji za Young Blood EXPORT sta:

Projekt: VRSTA
Skupina: CODEEP:ma2
Avtorji: Ana Čeligoj, Maša Cvetko, Alenka Korenjak



Obrazložitev:
Instalacija se je na obeh lokacijah razstave izkazala za odličen magnet, ki je v muzejske prostore (v Ljubljani) in galerijske (v Pragi) privabila večje število ljudi, kot bi jih sicer obiskalo razstavo. Nenavadno preprosta, ´revna´ v pozitivnem pomenu - a zelo komunikativna, sveža in tudi uspešna (močan nagovor mimoidočih) zunanja postavitev, ki vabi in (za)pelje v galerijo. Gre za dobro zasnovan koncept in izjemno inovativno izvedbo. Glede na koncept, ki so ga predstavili na samem začetku ob prijavi na razpis, je rezultat = instalacija popolnoma ekvivalentno dosegel svoj namen. Zanimivo pri sami instalaciji je tudi to, da vzpostavlja interakcijo s prostorom v katerega je postavljena.

-----------------

Projekt: PRETEHTAJ.SI
Skupina: 360-kreativni butik
Avtorji: Lidija Dragišič, Eva Prelovšek, Vladan Srdić



Obrazložitev:
Instalacija v obliki laboratorjske tehtnice in različno težkih plasticnih uteži z duhovitimi podobami, na izredno izviren in dopadljiv nacin prikaže situacijo dobre, moderne arhitekture v slovenskem okolju. Instalacija je tudi edina, ki se ponuja obiskovalcem kot interaktivna, kar jo dela še toliko bolj privlačno, saj lahko obiskovalci (tudi tisti, ki se z arhitekturno stroko sicer ne ukvarjajo) sami pretehtajo kako visko v primerjavi z ostalimi materialnimi dobrinami, sploh kotira sodobna arhitektura. Poleg tega sama instalacija popolnoma odgovarja v prijavi na razpis predstavljenemu konceptu.

--------------------------------------------------------------------------------------

OCENA INSTALACIJ OSTALIH SODELUJOČIH SKUPIN

Nejc Batistič& Špela Uršič
ZOOM OUT
Instalacija je v svoji enostavnosti in možnosti zlaganja v praktično samo dve dimenziji izredno dobro odgovorila na eno od zahtev razpisa projekta Young Blood, da mora biti objekt sestavljiv, razstavljiv in enostaven za transport. V prijavi na razpis opisani koncept pa je na žalost malce premalo izrazito izražen na sami instalaciji. Instalacija štarta s pozicije ťmanj je večŤ, vendar ji zmanjka dodatna prepričljivost, ki bi gledalca pripeljala do globje ideje.

Studio U+A+O
TRANSPARENTNOST MISLI
(Božo Č. Rozman)
Instalacija odlično odraža ustvarjalni koncept, ki ga zagovarja arhitekturni studio: FFF = Form, Function, Finance, kar se zdi izredno duhovit in efekten moto. Se pa instalacija v navezavi na razstavo Young Blood malce oddalji od razpisane tematike.

ZOFA Arhitekti
IGRIVA ARHITEKTURA
(Daniel Družeta)
Koncept instalacije, ki prikazuje v podlagi problematiko birokratske in regulativne prakse in na njo uspešno postavlja svoje projekte je izjemno zanimiv. V izvedbi se pogreša večjo možnost “igranja” z instalacijo, tako kot je bilo opisano v konceptu. Izredno dopadljiva instalacija je bila več kot očitno magnet za najmlajše obiskovalce, ki jih je bilo praktično nemogoče zvabiti stran od enostavnega, z umetno travo prekritega objekta in gumijastih živali. Poleg tega je bil posnetek instalacije poleg rožnatih čevljev drugi najpogosteje objavljeni v tiskanih in televizijskih medijih, celo v katalogu praškega tedna oblikovanja.

M95 biro
KOMU SVETI?
(Erik Stojanovič Kocjančič, Tina Rugelj, Luka Melon, Marko Tul)
Ideja za instalacijo je vsekakor izredno izvirna in zelo dobro izrazi v razpisu zahtevani odgovor na izjavo "I'm a Young 'Sloven' Architect". Realizacija same instalacije pa je bila malce manj posrečena, saj bi lahko v osnovnem konceptu opisani koncept žarnic, ki svetijo z različno mocjo dosegli že samo s tem, da bi v instalacijo vključili žarnice različnih jakosti. Kljub temu, da se koncept instalcije najbolj približa naslovu razstave, žal izvedba ne sledi popolnoma zastavljenemu konceptu, pogreša se bolj tehnično dodelano instalacijo, kjer brli več žarnic in je ena tista prava. Velik minus same instalacije pa je ta, da je ni možno razdreti in ponovno sestaviti ne da bi se pri tem poškodovala, zato ostaja v enem kosu in s tem izredno neprikladna za transport.


AA kultura
DIALOG PROSTOROV
(Marko Apollonio, Nina Crljenko, Petra Brank)
Izredno zanimiva izbira materiala, ki kar kliče po svoji umestitvi v odprti galerijski prostor na prostem, saj šele v stiku z atmosferilijami in različnimi vremenskimi pogoji deluje kot prispodoba arhitekture kot objekta vmeščenega v nek konkretni prostor - mesto. Poleg tega jo je možno postaviti vsakokrat drugače, saj avtorji njene postavitve strogo ne omejujejo, kar je ponovno zanimivo z gledišča koncepta potujoče razstave, saj se lahko v vsakem mestu posebej predstavi v različni podobi. Zelo dovršen koncept, zanimiva je tudi izbira materialov, ki so v času trajanja postavitve dobili določeno patino.


NAZAJ NA PROJEKTE