Akcija

Od 22. do 30. junija 1997 je v Cankarjevem domu v Ljubljani potekal festival "Lepota ekstrema", na katerem so gostovali Jerome Bel, Annie Sprinkle, Ron Athey ter Lawrence Steger. Festival je predstavil štiri performanse, štiri umetniške akcije, ki prikazujejo različne odnose do telesa v sodobnem svetu. Ni potrebno poudariti, kako redko se v kulturnih institucijah "nacionalnega pomena" dogodi, da ponudijo svojo optiko tisti umetniki in umetnice, ki izpričujejo svoje nelagodje do družbe ali nelagodje družbe do njih. Če je tema telo, potem so to seveda najprej zgodbe prostitutk, lezbijk, gejev, bolnih - vseh, ki lahko tej državotvorni hosani na višavah pokažejo drugo stran. Ker so torej ob omenjenih dnevih v Cankrajevem domu resnico o telesu odkrivali tiste in tisti, ki so iz družbenega govora o normalnem telesu izpuščeni, lahko festival uzremo v še eni vlogi, ki bi jo, s strani drugih velepomembnih institucij, kanilo posnemati: v vlogi vnašanja alternativnih pogledov v kulturni kanon države Slovenije.

Ljubljana, prestolnica republike Slovenije, se je 25. junija 1997, na dan državnosti, zbudila ozaljšana z naslovnicami Lesba vsepovsod na zidovih njenih svetlo obnovljenih zgradb. Dykes On The Street - OF.

Reakcija

3. 7. 1997, LL večer v klubu Tiffany na Metelkovi: policijsko-redarska racija in popis osebnih podatkov ene od prisotnih.

Rimo-katoliška cerkev v republiki Sloveniji je užaljena, prizadeta in zaskrbljena. Užaljena je bila nad odmevi in reakcijami slovenskih medijev ob duhovniškem outiranju. Reakcije so bile, po mnenju predstavnikov cerkve, senzacionalistične ali napačne. Profesor katoliške morale dr. Tone Mlinar je 17.5.1997 za dnevnik "Delo" povedal tole: "Vprašanje nagnjenosti k istemu spolu pa je daleč od vprašanja, ki ga afera obravnava, saj ji ne gre za vprašanja opredelitve, marveč za spuščanje megle, ki se uporablja proti Cerkvi." Povedal je tudi tole: "Eden glavnih problemov homoseksualnosti oziroma homoseksualnih odnosov je, da je v ospredju nasilje, ne pa človekoljubnost, pristnost, usmiljenje, ki se izražajo v ljubezni med moškim in žensko." Prizadeta in zaskrbljena pa je spričo vsesplošnega kraha slovenske nacije, ki se izraža predvsem v premajhni rodnosti. Za rešitev problema premajhne rodnosti se je posebej specializiral sam nadškof in metropolit dr. Franc Rode, ki je ob državnem prazniku vnebovzetja device Marije, 15.8.1997, sporočil, da je pravica do svobodnega odločanja o rojstvih otrok, zapisana v 55. člen ustave, naravnost nevdržna. Strašna dilema se nam poraja. Med neabortiranimi bo 4 do 8 odstotkov gejev in lezbijk in vsi bodo v reevangelizirano Slovenijo sejali nasilje.

“Tako kot skok s padalom, ki me še čaka, me čaka tudi obisk Roza diska." Andrej Karoli, svobodni novinar, voditelj in glasbeni urednik na Radiu Slovenija, Val 202 ("Revolver", št. 23/24, str. 21)

Septembra je začel izhajati nov mesečni časopis “Študent”, ki se podnaslavlja s sloganom “Za vsako študentko en študent več”.

Pripravlja Nataša Velikonja