xx

Pravni odbor nemškega parlamenta je 14. maja letos prvič razpravljal o možnosti sklenitve zakonskih zvez za istospolne pare. Ob tej priliki je bila k sodelovanu povabljena Zveza gejev Nemčije (SVD), ki je prodprla uzakonjenje pravice do sklenitev zakonske zveze in opozorila, da je nemško ustavno sodišče že leta 1933 ugotovilo, da prepoved porok gejev in lezbijk ni v nasprotju z ustavo, vendar predstavlja "številne omejitve privatnega življenja" in "podrejen položaj v primerjavi s poročenimi pari".

Španski parlament je po predhodni zavrnitvi, 27. maja letos končno sprejel predlog predloga o registriranem partnerstvu v prvo branje. Proti obravnavi predloga so bili le vladajoča stranka (Partido Polpular - PP) in baskovska stranka PNV. Vse ostale stranke so predlog obravnave predloga podprle.

Letos praznujejo Nemci spoštljivo 100-letnico gibanja za pravice homoseksualcev, ustanovitelj katerega je bil Magnus Hirschfeld (15. maj 1897). Ob tej priložnosti so nemške lezbijke in geji v Berlinu pripravili obsežno razstavo dokumentarnega gradiva z več kot 1400 eksponati, ki so jo spremljale številne diskusije, seminarji, predavanja ter katalog v izdaji založbe "Rosa Winkel".

Ruska lezbijka, ki je iskala azil v ZDA, se je, po tem, ko so njeno izkušnjo primerjali z mučenimi iz časa španske inkvizicije, izognila deportaciji. Alla Pitcherskaya (35) je imigracijskemu uradu povedala, da je bila večkrat priprta, žaljena, izpostavljena zdravniškim obravnavam, terapijam z elekto-šoki, da je njeno malo podjetje v Moskvi požgala "ruska mafija", in vse to zaradi njenega lezbištva. Njena prošnja za azil je bila v lanskem letu najprej zavrnjena, vendar so letošnjega junija vzeli njen primer v ponovno obravnavo. Sodnica Betty Fletcher je v končni razsodbi zapisala: "Preganjanje, ne glede na to, kakšne vrste je, ostaja preganjanje. Kljub temu, da preganjalec veruje, da je njegovo početje za žrtev dobro, pa ni zato nič manj boleče."

20-letnico praznuje priljubljen nemški feministični časopis Emma, ki ga je leta 1977 ustanovila Alice Schwarzer, danes pa izhaja v nakladi 55.000 izvodov.

Lezbični baby-boom je v velikem naskoku. V februarju 1997 sta Julie Cypher in Melissa Etheridge, lezbični par, dobili hčerko Bailey Jean, kar je pritegnilo veliko javno pozornost. Sedaj, ko je znana zvezda, lezbijka, postala mati, ko se je javno odločila za otrokovo vzgojo znotraj lezbične družine, kar gotovo pripomore k podiranju stereo-tipov, se povsod govori o povsem običajnih starševskih skrbeh, o lezbičnih družinah, čeprav trend o družinskem načrtovanju znotraj lezbične kulture že dolgo obstaja. Še vedno in po vsem svetu pa čakamo na zakonsko potrditev lezbičnih ali gejevskih družin. Kate Kendell, direktorica NCLR (National Center for Lesbian Rights/San Francisco), meni, da se zlagoma podirata dva stereotipa, ki sta doslej onemogočala lezbične družine: prvi, ki pravi, da se ideji, biti lezbijka in biti mati, medsebojno izključujeta, ter drugi, ponotranjena in družbena homofobična zamisel, po kateri lezbijka ne more biti tudi dobra mati.

Danski lezbični pari sicer lahko registrirajo svoja partnerstva, ne morejo pa več koristiti uslug klinik za umetno inseminacijo. 27. maja letos je danski parlament zavrnil dva amandmaja, ki bi takšno stanje "polepšala": prvega, ki bi dovoljeval fertilizacijo izven telesa, in drugega, ki bi lezbijkam omogočil inseminacijo, če bi bila znana identiteta moškega donatorja. Oboje pa je dovoljeno poročenim ženskam in ženskam v izvenzakonskih heteroseksualnih skupnostih. Zakonska prepoved, ki postavlja tako neporočene, kot istospolno usmerjene ženske v diskriminiran položaj, začne veljati 1. oktobra v vseh javnih in zasebnih klinikah. Podoben zakon velja v Avstriji.