Mesto žensk
4. mednarodni festival sodobnih umetnosti
Ljubljana, 10.-21. oktobra 1998

** SheBoom: koncert skupine dvajsetih škotskih bobnark, ki igra nalezljivo mešanico keltskih, afriških in latino-ameriških ritmov. Pripravile bodo tudi tridnevno delavnico igranja tolkal za dekleta, ki bo potekala v Klubu K4 7.,8. in 9.10.

** "Haunted, Daunted and Flaunted" -solo predstava samosvoje igralke in plesalke skupine DV8 Wendy Houston. "Briljantno artikuliran krik jeze proti brutalnosti, pohlepu in samo-obsedenosti sodobne britanske družbe." (The Irish Times)

** KinoUho: "Artificial Aye" - duet Luxbeat (video-umetnica Janene Higgins in glasbenica na električni harfi Zeena Parkins - New York). Njun video-glasbeni projekt je navdihnilo življenje in delo nune, vizionarke in skladateljice iz 11. stoletja - Hildegard von Bingen. V drugem delu večera bo Zeena Parkins predstavila avtorsko glasbo za nemi film "Un Chant d'Amour" kultnega francoskega pisatelja Jeana Geneta.

** Ob slovenskem prevodu knjige "Pogum za okrevanje" priročnik za ženske, ki so preživele spolno zlorabo v otroštvu avtoric Ellen Bass in Laure Davis, bo prevajalka knjige Darja Zaviršek pripravila okroglo mizo in vodila pogovor o tej tematiki.

** Mednarodni filmski festival "Films de Femmes" praznuje letos svojo dvajseto obletnico. Ob tej priložnosti bo Mesto žensk pripravilo poseben izbor filmov francoskih režiserk. V Kinoteki bodo na ogled trije celovečerci in predavanje, v videoteki Mesta žensk pa si bo mogoče ogledati obsežen izbor filmov na videu.

** Marina Abramović, vsestranska likovna, gledališka in multimedijska umetnica (nagrajenka lanskoletnega Beneškega bienala) se bo predstavila z dvema velikima razstavama (Cankarjev dom in Moderna galerija) in izvedla solo performance "Biografija".

** "Kaspar/Speech Torture" - britanska režiserka in dramatičarka Anna Furse (sodelovala s Petrom Brookom in v gledališkem laboratoriju Grotovskega) je pripravila priredbo drame Petra Handkeja. "To mučenje z jezikom, kakor mu pravi Handke, postane poetična metafora za način, po katerem se družba ponovno ustvarja v individuumu, po katerem se marginalec/marginalka vključuje v vrednote dominantne kulture, po katerem se učimo prilagajanja, po katerem deluje moč." (A. Furse)

** Lunka Erszi Ikola (rojena 1966) velja za eno od najuglednejših transilvanskih romskih pevk 90-tih. Njeni redki nastopi na Zahodu so spra-vili "world music" izbrance na kolena. Na koncertu bo Lunko spremljala skupina romskih goslačev iz Transilvanije - Szászcsávás Band.

** "Epi Pha Nic": zadnja dva dela iz ciklusa sedmih kratkih plesno-gledaliških solov danske koreografinje in performerke Kitt Johnson. S počasnimi butoh gibi in izjemno domišljeno uporabo videa ter žive glasbe ustvarja Kitt Johnson magične in intenzivne podobe.

** Kaffe Matthews & Stevie Wishart: električno, urbano, improvizirano. "Papežinja na virtualni violini" Kaffe Matthews in avstralska glasbenica/skladateljica Stevie Wishart "ustvarjata ambientalne zvočne skulpture, ki, kljub izredni večplastnosti zvokov, zvenijo omamno lirično."

** Newyorška performerka Claude Wampler je povabila 8 umetnikov, da oblikujejo zamisel za desetminutno predstavo, kjer bodo uporabili njeno telo. Claude Wampler je pri prevajanju njihovih konceptov pokazala neverjeten talent. Presenetljivo, provokativno in smešno.