Po eni izmed mnogih definicij je poezija dihanje. Različna živa bitja dihajo na različne načine, ljudje tako, da vdihnemo zrak v pljuča in ga izdihnemo. Na poti iz pljuč zračni tok steče prek glasilk in skozi ustno votlino. Z vklapljanjem in izklapljanjem glasilk, ustvarjanjem zapor in pripor na poti izdihnjenega zraka tvorimo množico glasov, nekateri teh glasov so glasovi naravnih človeških jezikov. Poezija povečini jemlje za svoje gradnike prav elemente naravnega človeškega jezika. V tem smislu je poezija stvar telesnega, torej ni le valeryjevski, temveč tudi fizični ples. Zdi se mi, da pesmi Kaje Teržan, zbrane v pričujoči zbirki, to potrjujejo. Njena poezija ni lahka za branje. V njej je vse preveč prekinitev zračnega toka in s tem misli. Ples, ki ga pesnica, ki je tudi sama vrhunska plesalka, uprizarja na teh straneh, je vedno znova prekinjan – noga se opoteče, koleno klecne, roka, katere sunek naj bi pognal celotno telo v harmonično gibanje, pade iz ritma, obvisi v zraku. In vendar to ni zlomljeno, nesrečno telo. Ne, to telo je močno, ostro, zato nam neredko izriše pred očmi gibe, polne prefinjene ironije, tako da ne vemo, ali so prekinitve v gibanju nerodnost ali stvar namere. Po moje so stvar slednjega, saj Teržan z vsako pesmijo dokazuje, da obvlada prostor pesmi, telo pesmi, jezik, in zato njene »nerodnosti« (zdaj namerno zapisane v narekovajih) kažejo onkraj zapisanih verzov – telo je v njenih pesmih tako po eni strani družbeno telo (»Odgovorim mu s spominom / na svoje prvo (pravo) študentsko delo – čistilke …«), po drugi strani pa tisto krhko predivo, ki nas drži – tako kot nas drži pesem – nad tišino (»Včasih pišem iz zadrege, ki nastane v tišini, / s katero se objamem«). Da, kolikor je njen govor ekstatičen, lesketav, posut z drobnimi domislicami, logičnimi obrati, zaostrenimi mislimi, a tudi s plastičnimi podobami, ki dišijo s strani te knjige, toliko tudi s svojimi preskoki, prekinitvami, tropičji in pomišljaji priklicuje tišino. Kot da se je pesnica nenadoma sredi pesmi ustavila, okoli nje pa so se pričeli širiti veliki koncentrični krogi samote in tišine, tiste samote in tiste tišine, ki me vedno znova vračata na začetek pesmi, k ponovnemu branju, k novemu vdihu, k ponovnemu sledenju plesu – valeryjevskemu in fizičnemu plesu. - Peter Semolič
Rdeč madež ob postelji
ni nič drugega kot kri lansko leto ubitega komarja (če si sklepal na kakšno nespodobnost). In odkar imamo školjko s slabšim splakovanjem, so te male nedoslednosti v higieni postale predmet družinskih nestrpnosti. Ob kosilu, na primer, je nekdo iz dolgočasja ali pomanjkanja identitetne osmišljenosti prenehal uporabljati pribor. Kar pa niti ni bilo tako strašno moteče, saj se je kmalu zgodila opozicijska gesta najmlajšega, ki je lahko zdaj (ko smo si pričeli jemati pravico za vsako dejanje posebej) nabijal svoj izbor božično-novoletnih melodij tudi ob običajnih neprazničnih in sezonsko nespecifičnih dnevih. (O petju na tem mestu ne bomo posebej govorili.) In tako smo jedli (nekateri z nogami na mizi), nakar nas je zmotil nenapovedan obisk mestnega veljaka. Seznanil nas je z nekaterimi občimi/občinskimi pravili. Očitno nam vsem le ni bilo jasno, da je sarkazem bolje obdržati v družini.
Stane, vratar
Trideset let že sedim za tem oknom, no, za to odprtino; prosojno plastiko so večkrat zamenjali. Zamenjali so tudi že tajnico, dve čistilki, tri vodje prodaje in dramaturginjo. To je verjetno edino podjetje, ki ima dramaturga. Nekoč mi je šef sam od sebe povedal tole: »Veš, Stane, dramaturg v podjetju je kot ta v gledališču – skrbi za odnose med dogodki, osebami in časom, v katerem živimo – je nekakšen »piarovec«, psiholog in prišepetovalec … Govori nam, kar pozabljamo, da lahko opravljamo svoje dolžnosti, ne da bi ob tem žalovali za otroškimi sanjami. Razumeš, Stane?! … Sem vedel, da boš razumel!« In to mi je ostalo; kot nekakšna Titova slika se pojavi vsakič, ko podvomim v smiselnost tega kvadratnega metra in pol … K meni se prihajajo podpisovat, odjavljat in včasih tudi pogovarjat. Verjetno mislijo, da mi delajo uslugo, toda v bistvu mi ni dolgčas. Kadar ni nikogar ali skoraj nikogar, recimo ob nedeljah in praznikih, skozi šipo rišem vse te nikoli videne dramaturške situacije … Ali pa le opazujem snežinke in kaplje in mirno čakam, da se jim pridružim. Samo še luči ugasnem, zaklenem in vklopim alarm …
Zdravnici …
Opozorila me je na sinovo slabokrvnost kot na mojo osebno pomanjkljivost. Družbeno gledano, sem v navzkrižju z naravo in državo hkrati. Ali pa sem spet vse skupaj samo narobe razumela. Vajena sem se zagovarjati kot poceni odvetnik, čeprav mi je bilo položeno v zavest, da to res ni moje področje. Talente, ki jih manifestira moje telo in um v skladu z matrico sveta, sem letos dala pod jelko – z namenom, da jih odvijem naslednjo zimo, ko bom razbremenjena svojega poslanstva že našla »pravo službo« in se bom lahko v miru posvetila taljenju časa … Ko bom hodila okrog zamrznjenih jezer in sprehajala nevzgojeno pasje življenje; ga spustila s povodca, da bo divjal kot zverjad preko polja ob vasi … in nosila bom stare pletene puloverje – enega čez drugega, da me bo grela le žival in vsa poli-vlakna bom pustila v hiši … v zakurjeni hiši – obloženi z lesom našega gozda in okrašeni s kičastimi ročnimi deli tukajšnjih žensk … In če se bom po sili razmer morala vračati v zdravstvene domove in podobne institucije, bo moja kri tako polna železa, da bo iz nje mogoče zgraditi novo bolnico ali kar se pač potrebuje.
Vabilo
Na hrbtu je ležal in gledal oblake,
ki so spreminjali svoje robove, obrise,
ki so bili živali, ljudje, podmornice,
letalonosilke, nogometno igrišče
(s celo ekipo – vključno s trenerjem).
Bili so rože in polja in mehke igrače.
Vse se je zgodilo brez njega.
Potem pa je moral vstati, pobrati
torbo polno dejanskih predmetov.
Poleg svinčnikov in zvezkov je danes
nosil vabilo z razmazano štampiljko.
Velike rdeče črke v naslovu in ležeč
modro obarvan zaključek: otroci so
naše največje bogastvo …
Imelo ga je, da bi papir kje slučajno pozabil;
npr. pri sošolcu ali na klopi pred šolo …
In ko je hodil proti domu s sveto zaobljubo,
da ne stopa na pljunke ter vse moteče
štrleče reči, je sklenil, da bi bilo dobro,
če bi bilo mogoče, postati pilot in
si ogledati vse te podobe zelo zares in od blizu.
Otroška soba
Spomnim se, bil je češnjev les
z vsemi značilnimi zarezami,
temnejšimi deli in svetlimi lisami.
Neskončno dolgo sem lahko zrla
v strop, mizo, omare … dedek
pa mi je izrezljal celo nekaj igrač.
Vzorci so bili lepši od vseh tapet,
ki so naredile babičino kuhinjo
za rajski vrt, lepši od čeških risank
in lepši (prosim, odpusti) od dlake
mojega zdaj že pokojnega psa.
Neskončno dolgo sem lahko zrla
v letnice in luknje, ki so jih naredile
žuželke, in vse, kar je bilo videti
v tem toplem lesu, se je zdelo
dobro premišljeno in dovršeno.
Maline
Včasih so nam vsem dajali
eno samo vrsto mleka v prahu,
tistih nekaj par sadnih kašic
in večinoma smo se igrali
z enakimi igračami. Čevlje
smo nosili slovenske – ortopedske
ali navadne, po ostala oblačila
pa smo – jasno – hodili čez mejo
v Trst. Ko so na trg prišli prvi
računalniki, so bile slike dovolj
kvadratne, da smo jih lahko razumeli
in pri tem so nam brez problema
sledili tudi starši naših staršev.
Nostalgija! je preprost sistem lepot,
ki jih morda nisi v celoti doumel,
ko je bil še njihov čas, zato zanjo
ni nikoli prepozno …
Na vrtu, kjer sem odraščala,
je bilo polno malin,
zvezanih v smiselne skupine.
Zadaj nad njimi pa je rasla
neka sredozemska vzpenjalka
(žal vedno pozabim njeno ime).
Spomnim se, da so se lepo dopolnjevali
ti sveže-topli odtenki z vijolično-roza
sadeži malin. To je bilo še preden
sem se odločila, na kateri/čigavi strani
bom živela … Takrat, ko so bile vse punčke
roza (in so še vedno), sem izbrala modro
– imela sem pač starejšega brata.
A če ga ne bi imela? In če bi bila moja mama
vsaj malo bolj simpatična – bi se danes znala
smehljati in kimati?
Včasih so nam vsem dajali tiste roza tablete,
da smo jih dobro prežvečili in dobili roza
zobe. Kjer se je barva zgostila, tam je bilo
potrebno več nege …