ARHIV

V novi stevilki net casopisa projekta republicart www.republicart.net se vam v branje ponuja tekst Ali neoizem obstaja? izpod peresa Oliverja Marcharta, ki je bil prvotno objavljen leta 2001 v knjigi Neoizem: Avantgarda in samozgodovinjenje, ki sta jo v okviru zbirke Zepna izdala Zalozba /*cf. in SCCA, Zavod za sodobno umetnost-Ljubljana. Tako se je mnozici jezikov na strani, kjer tekste praviloma objavljajo v originalnem jeziku, pridruzila tudi slovenscina!

Tokratna stevilka casopisa se ukvarja s fenomenom umetniske sabotaze, ki v danasnjem svetu kontrole razvija nove strategije razbijanja uveljavljenih krogov moci. V tekstih skupine a.f.r.i.k.a., Briana Holmesa, Oliverja Marcharta in drugih so predstavljene post-neo-avantgardne prakse neoizma, subverzivne akcije komunikacijske gverile, poigravanja z identiteto in druge akcije iz sirokega polja umetnisko-politicne prakse zadnjih desetih let.

Republicart je transnacionalni raziskovalni projekt, ki raziskuje in razvija progresivne umetniske prakse v polju umetnosti v javnem prostoru. Projekt v sodelovanju z mrezo partnerjev v evropskem prostoru vodi eipcp-evropski institut za progresivno kulturno politiko z Dunaja.

Prijetno branje!
ekipa Zavoda SCCA-Ljubljana

objava dne 23.12.02


Videodokument se predstavlja v Mestni galeriji Nova Gorica

V okviru projekta Od zahoda do vzhoda bo v petek, 8. novembra 2002, ob 19. uri, Barbara Borčić kot urednica predstavila Videodokument. Video umetnost v slovenskem prostoru 1969-1998.

Videodokument je dokumentacijski in raziskovalni projekt o video umetnosti v slovenskem prostoru, ki je potekal v okviru SCCA-Ljubljana med leti 1994 in 1999. Obsega knjižico esejev, katalog umetnikov in video del ter cd-rom. S pomočjo prezentacije na elektoronskem nosilcu se bomo sprehodili po tridesetletni zgodovini videa in pogledali kratke inserte iz video del enaindvajsetih avtorjev: Vuk Čosić, Nuša Dragan, Srečo Dragan, Jasna Hribernik, Marko Košnik, Marko A. Kovačič, Ema Kugler, Andrej Lupinc, Marijan Osole-Max, Marko Peljhan, Sašo Podgoršek, Nataša Prosenc, Rok Sieberer-Kuri, Mirko Simić, Apolonija Šušteršič, Peter Vezjak, Miha Vipotnik, Sašo Vrabič, Andrej Zdravič, ZANK-Zemira Alajbegović & Neven Korda.

Predstavitev Videodokumenta je spremljevalni program trenutne razstave videostruktur Anje Medved z naslovom Od zahoda do vzhoda. V videostrukturah Vzhod, Neon in Frequenze Notturne avtorica raziskuje Novo Gorico, mesto, v katerem živi. S kamero je zabeležila naključne prizore vsakdanjega življenja v mestu zjutraj in zvečer ter jih prenesla v galerijski prostor, kjer se podobe spreminjajo v "umetniške forme s poetičnimi učinki". Njena najnovejša vidostruktura Vzhod je nastala prav za krožen prostor Mestne galerije, kjer se dogaja mobilna projekcija prebujajočega se mesta. Dela Anje Medved bo na otvoritvi v četrtek, 7. novembra 2002, ob 20. uri, predstavila avtorica besedila v razstavni zloženki, Barbara Borčić. Razstava bo na ogled do 14. novembra 2002.

Vljudno vabljeni!

SCCA-Ljubljana v sodelovanju z Mestno galerijo Nova Gorica, Trg E. Kardelja 5

objava dne 5.11.02


Sporočilo za medije

Zavod SCCA-Ljubljana in Kulturna stična točka v Sloveniji
v sodelovanju z Zavodom za kulturne prireditve Celje

vljudno vabijo na predstavitev
programa KULTURA 2000 in spletnega orodja ARTSERVIS

v sredo, 23. oktobra 2002, ob 12. uri
v Galeriji sodobne umetnosti Celje, Trg celjskih knezov 8, Celje


Zavod SCCA-Ljubljana je neprofitna produkcijska, raziskovalna in izobraževalna organizacija s servisno platformo, dostopno javnosti. Ena od servisnih dejavnosti zavoda je brezplačno spletno orodje ARTSERVIS (www.artservis.org), ki uspešno deluje že od novembra 2001. ARTSERVIS ponuja aktualne vire financiranja, ponudbe za sodelovanje in izobraževanje v Sloveniji in tujini. Urednica ARTSERVISA, Alenka Pirman, vam bo podrobno demonstrirala uporabo teh spletnih strani.

Letos je Zavod SCCA-Ljubljana prevzel tudi funkcijo Kulturne stične točke v Sloveniji (Cultural Contact Point Slovenia), informacijskega urada, namenjenega posredovanju in izmenjavi informacij, povezanih z izvajanjem petletnega kulturnega programa Evropske unije KULTURA 2000.
Program je namenjen krepitvi sodelovanja med evropskimi kulturnimi izvajalci oz. sofinanciranju mednarodnih projektov z različnih kulturno-umetniških področij. Rok za oddajo vlog za enoletne projekte, ki bodo izpeljani v letu 2003, se je že iztekel (15. oktober 2002), do konca meseca pa je še odprt razpis za večletne projekte. Program bo v približno enaki obliki trajal do konca leta 2006, zato bo predstavitev aktualnega razpisa zanimiva tudi za kulturne operaterje, ki bodo projekte prijavili na prihodnje razpise.


Vabljeni!

Mateja Lazar
vodja Kulturne stične točke v Sloveniji

Alenka Pirman
urednica Artservisa

Prosimo, da svojo prisotnost potrdite na
tel. (01) 431 83 85 ali po elektronski pošti ccp@scca-ljubljana.si

Informacije:
Zavod SCCA-Ljubljana (CCP Slovenia)
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Tel.: 01/431 83 85, Fax: 01/430 06 29
e-mail: ccp@scca-ljubljana.si
www.scca-ljubljana.si
www.artservis.org

objava dne 21.10.02

Predstavitev SCCA- Ljubljana
Ekipa SCCA-Ljubljana vas vabi na predstavitev svojih programov in projektov v ponedeljek, 21. oktobra 2002, ob 21. uri v Menzi pri koritu, Metelkova mesto v Ljubljani.

Skozi programe nas bodo popeljali materialni objekti in vizualni kolaž. Podali pa se boste lahko tudi na individualen sprehod po posamičnih projektih.

PRODUKCIJA: Svet umetnosti / Internet Portfolio / Videodokument / Žepna zbirka / PlatformaSCCA / Videospotting / Manifesta na domačem pragu / Knjižnica in arhiv

SERVIS: Arts and Culture Network Program (Cultural Link, Cultural Policy, Bridge of Understanding, Looking Inside) / ArtsLink / Kultura 2000 / Artservis

www.ljudmila. org/scca
www.scca-ljubljana.si

Ekipa: Barbara Borčic, Dušan Dovč, Saša Glavan, Urša Jurman,
Damijan Kracina, Mateja Lazar, Alenka Pirman

SCCA-Ljubljana je neprofitna produkcijska, raziskovalna in izobraževalna organizacija s servisno platformo, dostopno javnosti, in ustanovni član združenja ICAN (International Contemporary Art Network) s sedežem v Amsterdamu.

Produciramo, spodbujamo in posredujemo inovativne umetniške in interpretativne prakse ter jih mednarodno povezujemo.

Ustvarjalce in uporabnike sodobne umetnosti (umetnike, kustose, teoretike, kritike, javnosti) opremljamo z znanji, orodji in spretnostmi, potrebnimi za emancipirano in reflektirano delovanje v svetu umetnosti.
Vljudno vabljeni!

SCCA-Ljubljana
SCCA, Zavod za sodobno umetnost-Ljubljana
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Tel.: 01 431 83 85, faks: 01 430 06 29
E-mail: scca@mail.ljudmila.org
www.ljudmila.org/scca
www.scca-ljubljana.si

Predstavitev je del programa prvega festivala nevladnih organizacij Lupa, ki ga organizira CNVOS.

objava dne 18.10.02

SVET UMETNOSTI 2001/2002

Strategije predstavljanja 2 serija predavanj

Izobrazevalni program Svet umetnosti, edinstven na podrocju sodobne teoretske refleksije in kustoske prakse v slovenskem prostoru, v petem letniku sestavljajo: Tecaj za kustose sodobne umetnosti, Delavnice Predlogi in dokumenti in serija javnih predavanj. V okviru letosnje teme z naslovom Strategije predstavljanja 2 smo povabili osem umetnikov, kustosov in teoretikov, da predstavijo svoje kustoske in umetniske strategije, ki praviloma v svoji inovativnosti in vznemirljivosti presegajo mainstreamovsko "varno" delovanje v svetu umetnosti.


Letosnjo serijo bo zakljucil Boris Buden s predavanjem Umetnost kot politicna intervencija: Primer Avstrija. Predavanje bo v sredo, 9. oktobra, ob 20. uri v Galeriji Kapelica na Kersnikovi 4 v Ljubljani.


Boris Buden je filozof, raziskovalec in pisec o umetnosti, kulturi in politiki. Po zacetnem delovanju v Zagrebu od leta 1990 zivi in dela na Dunaju. Bil je urednik zagrebskega casopisa Arkzin, trenutno je eden od urednikov dunajskega casopisa Springerin. Sodeloval je pri stevilnih projektih, mdr. na platformah Dokumente 11 na Dunaju, v New Delhiju in Kasslu. Prevedel je vec knjig (mdr. Freuda, Helmuta Dahmerja ...), objavil stevilne tekste (mdr. v Poletu, Quoromu, Feral Tribune ...) in izdal tri knjige (zbirko politicnih in kulturno kriticnih esejev Barikade leta 1996, razsirjeno izdajo Barikade 2 leta 1997 in knjigo esejev kulturne in druzbene kritike Kaptolski kolodvor leta 2001).


Predavanje Umetnost kot politicna intervencija: Primer Avstrija bo govorilo o premikih v avstrijski kulturni in umetnostni sceni, ki so sledili velikemu volilnemu uspehu in vstopu Haiderjeve svobodnjaske stranke v vlado. Prav ta druzbena sfera je pripravila najradikalnejsi upor, uperjen proti novemu politicnemu stanju. Najboljsi primer intervencije umetnosti v politiko je bila dunajska iniciativa Gettoatack, kolektivna protestna akcija umetnikov, levo usmerjenih liberalnih intelektualcev in mladine. Ta iniciativa je, sledec trendu narascajoce politizacije umetnosti nemskega kulturno umetnostnega polja ze od zacetka 90-ih, v dolocenem obdobju postala glavni katalizator druzbene kritike paraliziranega politicnega sistema Avstrije. Toda ob nedavnem padcu Schuesslove vlade povezave med umetniskimi intervencijami in tako dolgo pricakovenim politicnim obratom ni izpostavil nihce. Kje je torej iskati njihov smisel?


Predavanje bo v hrvaskem jeziku.

Vstop prost!


Vabljeni!

objava dne 7.10.02


RAZPIS ZA PRIJAVE NA TEČAJ ZA KUSTOSE SVET UMETNOSTI!

Tečaj za kustose Svet umetnosti je prvi program v Sloveniji, ki je namenjen praktičnemu in teoretičnemu izobraževanju na področju sodobne umetnosti. Izhaja iz podmene, da je prihodnje strokovnjake potrebno oz. koristno naučiti veščin in metod, ki jim bodo pomagale pri spoprijemanju z negotovo in nepredvidljivo materijo sveta umetnosti.

Tečaj omogoča poglabljanje znanj vezanih na delo kustosa pri koncipiranju razstave. Izbrani tečajniki bodo od novembra 2002 do junija 2003 pod mentorskim vodstvom izoblikovali koncept razstave in jo realizirali.Tečaj dopolnjujejo delavnice, namenjene pridobivanju praktičnega znanja (stiki z javnostmi, organizacija razstav,..) in dve študijski potovanji v tujino.


Tečaj je namenjen vsem, ki jih zanima delo na področju sodobne umetnosti, ne glede na izkušnje, starost in izobrazbo.

Rok za prijavo: 11.10. 2002

Podrobnejšie informacije o programu in prijavnico lahko dobite na:
www.ljudmila.org/scca/worldofart


ali osebno na
Zavod SCCA-Ljubljana
Saša Glavan ali Dušan Dovč
Metelkova 6
1000 Ljubljana
tel.: (01) 431 83 85
fax: (01) 430 06 29
E-mail: scca@mail.ljudmila.org
Uradne ure: 11.00 - 15.00

objava dne 19.09.02

 

 

SVET UMETNOSTI 2001/2002

Strategije predstavljanja 2, serija predavanj

Izobraževalni program Svet umetnosti, edinstven na področju sodobne teoretske refleksije in kustoske prakse v slovenskem prostoru, v petem letniku sestavljajo: Tečaj za kustose sodobne umetnosti, Delavnice Predlogi in dokumenti in serija javnih predavanj. V okviru letosnje teme z naslovom Strategije predstavljanja 2 smo povabili osem umetnikov, kustosov in teoretikov, da predstavijo svoje kustoske in umetniške strategije, ki praviloma v svoji inovativnosti in vznemirljivosti presegajo mainstreamovsko "varno" delovanje v svetu umetnosti.


Jesenski del letošnje serije s predavanjem Skromni predlogi: umetniške strategije v pogojih kapitalizma 90-ih otvarja Charles Esche v torek, 24. septembra, ob 20. uri v Galeriji Kapelica na Kersnikovi 4 v Ljubljani.



Charles Esche je kustos in kritik. Je direktor Rooseum Center for Contemporary Art, Malmo (Švedska) in raziskovalec na Edinburgh College of Art, kjer se ukvarja s t.i. proto-akademijo, akademskim projektom, ki poskusa vzpostaviti učinkovitejse modele izobraževanja na področju sodobne umetnosti. Med leti 1993 in 1997 je bil umetniš
ki vodja galerije Tramway v Glasgowu. Pripravil je vrsto razstav, med drugim: leta 2000 Intelligence-New British Art v Tate Gallery (London) in Amateur-Variable Research Initiatives v Konstmuseum and Konsthall (Göteborg); leta 2001 je bil eden od kustosov angleške selekcije na ARCO 2001 v Madridu, leta 2002 pa skupaj s Hou Hanru kustos Gwangju Bienala v Koreji.


Predavanje Skromni predlogi: umetniške strategije v pogojih kapitalizma 90-ih bo tematiziralo odločilne premike v odnosu umetnosti do lastnih političnih in ekonomskih pogojev, ki smo jim priča od leta 1989 naprej; ukvarjalo se bo z vprašanjem, na kaksen način lahko tudi umetniški projekti prispevajo k drugačni predstavi ekonomije v kapitalizmu. Pri tem bo vpeljalo termina "angažirana avtonomija" (engaged autonomy) in "skromni predlogi" (modest proposals) kot možne strategije umetniškega delovanja.


Vstop prost!
Vabljeni!

Saša Glavan
voditeljica programa Svet umetnosti

SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
tel.: 01 431 83 85, 041 770 349
www.ljudmila.org/scca

Program Svet umetnosti podpirata Ministrstvo za kulturo RS in Gostilnica Čarli.

Predavanje Charlesa Escha smo pripravili v sodelovanju z:
- Velepošlanistvo Svedske v Ljubljani
- udruga Što, kako i za koga, Zagreb
- Arkzin com.munications
- Art radionica Lazareti, Dubrovnik
- Multimedijalni institut mi2
- Vladin ured za udruge
- Ministarstvo kulture RH

SVET UMETNOSTI 2002/2003
Tečaj za kustose sodobne umetnosti
Letnik 6

objava 21.09.02


KULTURA 2000 - razpis za leto 2003
Program Evropske unije


Obveščamo vas, da je Evropska komisija objavila četrti letni projektni razpis (dan objave razpisa: 26.06.2002) v okviru petletnega programa KULTURA 2000. Razpis bo odprt do 15. oktobra 2002 (za enoletne projekte in projekte v tretjih državah) oz. do 31. oktobra 2002 (za večletne projekte oz. projekte z večletnim sporazumom o sodelovanju).

Razpis programa KULTURA 2000 za leto 2003 je namenjen prijavam kulturnih projektov in dogodkov, ki se začnejo leta 2003 in ki jih prijavijo kulturni izvajalci iz tridesetih držav (med njimi tudi Slovenija), ki sodelujejo v programu. Fokus razpisa: uprizoritvene umetnosti.

Programska sredstva so namenjena sofinanciranju mednarodnih kulturnih projektov z vseh kulturno-umetniških področij (uprizoritvene umetnosti, vizualne umetnosti, literatura, kulturna dediščina ipd.). Program je namenjen promociji kulture, tako v smislu kulturne raznolikosti kot skupne kulturne dediščine evropskih ljudstev. KULTURA 2000 podpira kreativnost in mobilnost v kulturi, odprtost in pretok umetnosti in kulture, medkulturni dialog in spoznavanje zgodovine evropskih ljudstev. Pri tem program razume kulturo kot pomemben dejavnik družbene integracije in družbeno-ekonomskega razvoja.

Program KULTURA 2000 prispeva k promociji kulturnega prostora, skupnega vsem evropskim ljudstvom. V tem kontekstu podpira tako sodelovanje med umetniki, kulturnimi izvajalci, zasebnimi in javnimi promotorji in drugimi partnerji, delovanje kulturnih mrež, kot tudi kulturne institucije držav članic in drugih držav, udeleženih v programu.

Razpis programa KULTURA 2000 za leto 2003 je v 11 uradnih jezikih EU in skupaj s prijavnico in vso potrebno razpisno dokumentacijo objavljen na spletnih straneh Evropske unije: http://europa.eu.int/comm/culture/eac/index_en.html

V prihodnjih dneh (najpozneje pa do konca tedna) bo na spletnih straneh KULTURNE STIčNE TOčKE V SLOVENIJI (www.scca-ljubljana.si/ccp) objavljen tudi slovenski prevod razpisnega besedila. S slovenskim prevodom si boste lahko pomagali pri pripravah na razpis, konkretna prijava pa bo morala temeljiti na eni od enajstih uradnih jezikovnih različic razpisnega besedila.
Informacije o vseh Kulturnih stičnih točkah (Cultural Contact Points) v državah udeleženkah programa KULTURA 2000 najdete na naslovu:
http://europa.eu.int/comm/culture/contacts_en.html ali
www.mcu.es/cooperacion/pcc/textos/p_pcc-europa_en.html

Kulturne izvajalce, ki bi želeli prijaviti mednarodni projekt na razpis v okviru programa KULTURA 2000, pa ne poznajo primernih partnerjev iz drugih držav, ki bi v projektu sodelovali kot soorganizatorji, vabimo, da si ogledajo spletno stran, namenjeno iskanju partnerjev: http://agora.mcu.es/pcc/ingles/indice.asp

Srečno in lep pozdrav,
Mateja Lazar

Kontakt in informacije:
KULTURNA STIčNA TOČKA V SLOVENIJI
Mateja Lazar
Zavod SCCA-Ljubljana, Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85, Fax: +386 (0)1 430 06 29
E-mail: ccp@scca-ljubljana.si, www.scca-ljubljana.si/ccp

Dejavnosti Kulturne stične točke v Sloveniji omogočata Ministrstvo za kulturo RS in Generalni direktorat za izobraževanje in kulturo Evropske komisije.


 

PROJEKT UTOPIA TRAVEL V LJUBLJANI

Zavod za sodobno umetnost SCCA-Ljubljana prireja predstavitev projekta z naslovom Utopia Travel, ki se bo na poti od Kaira do Dunaja ustavil v Ljubljani: v petek, 28. junija med 10. in 18. uro pred Moderno galerijo in v soboto, 29. junija ob 22. uri pred Menzo pri koritu – Metelkova mesto. Gre za zanimiv projekt mobilne videodeke, ki sta ga koncipirala
mlada avstrijska umetnika Emanuel Danesch in David Rych.

Mobilna videoteka Utopia Travel vsebuje filme in video dela iz desetih mest treh kontinentov - Afrike, Azije in Evrope in tam jih avtorja na svoji trimesecni poti tudi predstavljata: Kairo - Beirut - Istanbul - Sofia - Skopje - Beograd - Sarajevo - Zagreb - Ljubljana - Dunaj.

Potujeta v starem mercedesu, opremljenem z osnovnimi video napravami in material potnikom po potrebi predvajata kar med voznjo ali v
mirujocem stanju, hkrati pa so v vseh mestih predvidene tudi javne predstavitve. Izbrana dela se ukvarjajo z vprasanjem druzbene in osebne identitete, s transformacijo in prenosom identitete, kodov in pomenov glede na spremenjeni kontekst

Emanuel Danesch in David Rych sta projekt pripravila v sodelovanju z razlicnimi organizacijami, ki se ukvarjajo z videom. V Sloveniji sta
zato izbrala Zavod SCCA-Ljubljana, ki je na podlagi pogovorov in projekta Videodokument: Video umetnost v slovenskem prostoru 1969-1998 sodeloval pri izboru del: ZANK - Zemira Alajbegović in Neven A. Korda (Rezine časa), Jasna Hribernik (Hiša nasprotij),
Andrej Lupinc-Lupo (V 8 minutah okoli sveta), Marko A. Kovačič (No More Heroes Any More), Damijan Kracina (Žeblji), Sašo Podgoršek (Koza je preživela), Rok Sieberer - Kuri (Media Teror Mix), Mirko Simič (Parfum de la terre), Saso Vrabič (Drive In).

Vabljeni!

Več o projektu Utopia Travel in izbrani videoteki na naslovu http://www.utopia-travel.org

Za soorganizacijo se zahvaljujemo Moderni galeriji in KUD Mreza & D.Z.A.C. (Društvo za zaščito ateističnih čustev).

objava dne 27.06.02

 

Otvoritev razstave Camera lucida 20. 6. 2002 ob 21.00 v Galeriji Škuc na Starem trgu 21 v Ljubljani!

Razstava je sklepni del 10-mesečnega tečaja za kustose sodobne umetnosti v okviru programa Svet umetnosti, ki ga letos že peto leto organizira SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana. Letošnji tečajniki in kustosi razstave so: Dušan Dovč, Jasna Jakšić, Jani Pirnat, Anton Starc, Maša Tomadini, Jadranka Veljić, Jaka Železnikar.

Na razstavi, ki bo odprta do 19. julija 2002, se predstavljajo avtorji različnih generacij in estetik, ki delujejo v Sloveniji in na Hrvaškem, v njihovih delih pa svetloba predstavlja eno ključnih izraznih sredstev: Borislav Benažić, Uršula Berlot, Ivan Marušić Klif, Antun Motika, Goran Petercol, Dušan Tršar, Mirjana Vodopija, Tao G. Vrhovec Sambolec.

Vabljeni!

Tečajniki Sveta umetnosti

Galerija Škuc je odprta od torka do nedelje, od 12. do 20. ure, ponedeljek zaprto. Vstop prost.

objava dne 16.06.02

SVET UMETNOSTI 2001 / 2002

Izsel je zbornik Svet umetnosti 2000 / 2001!

Svet umetnosti je izobraževalni program iz teorije in prakse na prodročju sodobne umetnosti. Sestavljen je iz Serije predavanj, Tečaja za kustose sodobne umetnosti, Delavnic o teoriji in kritiki sodobne umetnosti in o konceptih v umetniških praksah. Program teče v zaokroženih letnikih od leta 1997 naprej in je vsako leto celovito predstavljen v zborniku.

V zborniku najdemo: zapise predavanj na temo Strategije predstavljanja:
- Clementine Deliss: Metronom: kuratorska praksa in raziskovanje versus razstave
- Branislav Dimitrijević: Veliki kompromis: o uporabi političnih referenc v srbski umetnosti devetdesetih let 20. stoletja in njenem zgodovinskem ozadju
- Suzanne von Osten, Susanna Perin in Peter Spilmann: Eurovision2000
- Mike Hentz : Prevod
- Marko Kosnik: Abstrakcija in akcija
- Oliver Marchart: Politične strategije kot umetniške strategije: raba multiplih imen
- Olesya Turkina: Peterburški neoakademizem: preporod velike zgodbe
- Miha Zadnikar: Restrukturacija subkulture

Tekstom so dodani intervjuji s predavatelji, ki jih je pripravila Eda Čufer in ki predavatelje predstavijo v širsem kontekstu njihovega delovanja.

Tečajnice četrtega letnika Tečaja za kustose predstavljajo zakljucno razstavo Medij je orozje, vzemi ga v roke! (Galerija Skuc, Ljubljana, 27. 6. - 22. 7. 2001), njen spremljevalni program in študijska potovanja na Dunaj in v Beograd.

Zbornik je natisnjen v slovenščini in angleščini, v nasi pisarni na Vegovi 8 je na voljo za pičlih 2.800 sit (s 30% popustom!) vsak delovnik med 10.00 do 16.00.

objava dne 11.06.02

 

KULTURA 2000
Program Evropske unije

Za sodelovanje v programu "Kultura 2000" mora imeti vsaka država članica Kulturno stično točko, evropski informacijski urad, ki skrbi za posredovanje in izmenjavo informacij, povezanih z izvajanjem programa "Kultura 2000".
S 1. majem 2002 je SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana (Zavod SCCA-Ljubljana) prevzel naloge in delo Kulturne stične točke v Sloveniji. Te naloge predpisuje Evropska skupnost in so obvezne in enake za vse Kulturne stične točke.

Kaj je "Kultura 2000"?
Petletni kulturni program Evropske unije "Kultura 2000", ki je stekel v začetku leta 2000, ima v proračunu 167 milijonov EUR. Programska sredstva so namenjena sofinanciranju mednarodnih kulturnih projektov z vseh kulturno-umetniških področij (uprizoritvene umetnosti, vizualne umetnosti, literatura, kulturna dediščina ipd.). Program je namenjen promociji kulture, tako v smislu kulturne raznolikosti kot skupne kulturne dediščine. "Kultura 2000" podpira kreativnost in mobilnost v kulturi, odprtost kulture, širjenje umetnosti in kulture, medkulturni dialog in poznavanje zgodovine evropskih ljudstev. Pri tem program razume kulturo kot pomemben dejavnik družbene integracije in družbeno-ekonomskega razvoja.

Razpis 2003
Razpis za izvedbo projektov v okviru programa "Kultura 2000" za leto 2003 bo predvidoma v drugi polovici maja 2002. Fokus razpisa: uprizoritvene umetnosti.
Slovenija je s 1. januarjem 2002 postala polnopravna članica programa, kar pomeni, da se slovenski izvajalci lahko na razpise v prihodnje prijavljajo kot nosilci ali soorganizatorji projekta.

Informacije o programu "Kultura 2000" najdete na spletni strani Evropske skupnosti:
http://europa.eu.int/comm/culture/index_en.html

Informacije:
KULTURNA STIČNA TOČKA V SLOVENIJI
Mateja Lazar
Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85Fax: +386 (0)1 430 06 29
E-mail: ccp@scca-ljubljana.si

Spletna stran Kulturne stične točke v Sloveniji:www.scca-ljubljana.si/ccp

objava dne 17.05.02


ASOCIACIJA
Zavod SCCA - Ljubljana je član Asociacije nevladnih organizacij, samostojnih izvajalcev kulturnih programov in samostojnih ustvarjalcev na
področju kulture (na kratko: Asociacija), katere ustanovitev so v začetku
meseca marca 2002 sprožili rezultati javnih razpisov za sofinanciranje
programov in projektov na področju kulture v Mestni občini Ljubljana (MOL)
in Ministrstvu za kulturo (MzK) za leto 2002, pa tudi novi Predlog zakona
o uresničevanju javnega interesa za kulturo.

V osnovi pa ze dolgoletna (ne)politika na državni in mestni ravni, nenačrten in netransparenten način financiranja kulture, zlasti sodobnih umetniških praks in infrastrukture.

Asociacija se ukvarja s kulturno politiko na različnih ravneh in zahteva, da se jo na mestni in državni ravni obravnava kot enakovrednega partnerja pri strokovnem in transparentnem načrtovanju kulturnih programov in pri odločanju na podlagi jasnih kriterijev in z upoštevanjem kvalitete in referenc nosilcev.

Področja delovanja: pravno-formalna vprašanja, soblikovanje kulturnega
programa / strategije, sooblikovanje državnega in mestnega proračuna,
vprašanje infrastrukture, analiza in izpostavitev posamičnih problematik,
področij in tematik, oblikovanje in izvajanje javnih manifestacij, projektov in akcij.

Asociacija o svoji dejavnosti redno obvešča javnost v obliki odprtih
pisem javnosti (komunikejev), v katerih obsirno in s podatki podprto
izpostavlja specificne problematike in (akutne) situacije na posamičnih
umetnostnih področjih.

Komunike st.1 "Sodobna vizualna umetnost" (16. 4. 2002):

Večletna (ne)politika mesta in države do "likovne dejavnosti" (Mestna občina Ljubljana) oz. "vizualne umetnosti" (Ministrstvo za kulturo) eksistenčno ogroža osnovno infrastrukturo, intelektualno in kreativno delovanje v polju sodobne vizualne umetnosti. S svojo politiko financiranja oba razdeljevalca proračunskih sredstev postavljata
likovne/vizualne umetnosti v izrazito podrejen položaj v razmerju do ostalih področij umetniške ustvarjalnosti. Razlogi za taksno stanje so preprosti: gre za konservativizem, klientelizem in izrazit odpor do sprejemanja sprememb in premikov v sodobni umetniski praksi....

objava dne 21.04.02

NOVOSTI

SVET UMETNOSTI 2001 / 2002

Strategije predstavljanja 2 serija predavanj

Izobraževalni program Svet umetnosti, edinstven na področju sodobne teoretske refleksije in kustoske prakse v slovenskem prostoru, v petem letniku sestavljajo: Tečaj za kustose sodobne umetnosti, Delavnice o teoriji in kritiki sodobne umetnosti, Delavnice o konceptih sodobne vizualne prakse in serija javnih predavanj. V okviru letošnje teme z naslovom Strategije predstavljanja 2 smo povabili osem umetnikov, kustosov in teoretikov, da predstavijo svoje kustoske in umetniške strategije, ki praviloma v svoji inovativnosti in vznemirljivosti presegajo mainstreamovsko "varno" delovanje v svetu umetnosti.


Peto predavanje (za V. Misianom, D. Davisom, kustoskim kolektivom WHW in Ivano Keser) letosnje serije bo v četrtek, 30. 5. ob 21.00 v Galeriji Kapelica na Kersnikovi 4 v Ljubljani. Predavanje z naslovom "Primer Kapelica" bo izvedel umetniški vodja Galerije Kapelica Jurij Krpan.


Jurij Krpan, arhitekt po izobrazbi, je leta 1994 prevzel v svoje roke program Galerije Kapelica (takrat delujoče pod okriljem Studentske organizacije univerze) in v osmih letih vzpostavil eno od zarišč sodobne umetniške produkcije in prezentacije v ljubljanskem / slovenskem prostoru. Ne preseneča, da je bil Krpan v tedniku Mladina leta 1997 proglašen za enega od sto Slovencev, ki so s svojim delom zaznamovali prvih pet let samostojne Slovenije. V programu Kapelice so našli svoj prostor projekti s področja novih medijev, umetniški posegi v galerijski prostor, ekstremne telesne prakse in predvsem slednje so jo postavile pod žaromete kulturne scene (in širše) in vzpostavile spečificno sceno in publiko.


Primer Kapelica

V sedmih letih obstoja galerije smo skozi strategije in taktike predstavljanja umetniških projektov v galeriji prišli do stanja, ko lahko rečemo, da galerija kot bela kocka ne opravičuje svoje radicionalne funkcije. Galerija, kjer se predstavljajo projekti, ki v svojem izrazu združujejo najrazličnejse proizvodne oblike mora biti prej vrhunsko opremljena platforma, kjer se umetniški procesi in učinki šele proizvedejo oziroma proizvajajo.
Pri tem je potrebno osvojiti razliko med delom v nastajanju "work in progress" in delo v teku "work in process", ker delo v nastajanju še vedno meri na neko objektno realnost, ki implicira nek uspel, končen izdelek, delo v teku pa je nikoli dokončano. Tako galerija ni več kraj kjer se umetniško delo ustavi, temveč kraj, kjer se delo nadaljuje. Galerija je tako konstitutivni del umetniškega dela, je prečrtana galerija. (J. Krpan)


Vstop prost! Vabljeni!


Saša Glavan
voditeljica programa Svet umetnosti
SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana
www.ljudmila.org/scca


NAPOVEDUJEMO: Jesenski del serije predavanj bodo pripravili Charles Esche (Škotska / Švedska / Norveška), Boris Buden (Hrvaška / Avstrija) in Nevenka Šivavec (Slovenija).

Program Svet umetnosti podpirata Ministrstvo za kulturo RS in Gostilnica Čarli.

objava dne 28.05.02

OBVESTILO IN VABILO NA:
DELAVNICO MIŠKA ŠUVAKOVIĆA

"TEORIJA KRITIKE: STRATEGIJE IN TAKTIKE KRITIŠKEGA PISANJA - DRUGI DEL"
(Ljubljana, 27. - 28. maj 2002)

SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana vabi na delavnico "Teorija kritike: strategije in taktike kritiskega pisanja -drugi del", ki jo bo vodil dr. Miško Šuvaković.

Delavnica nadaljuje nov segment programa Svet umetnosti - Delavnice o teoriji in kritiki sodobne umetnosti, s katerimi poskusamo zapolniti kvalitativno in kvantitativno vrzel v slovenskem prostoru in spodbuditi pisanje o sodobnih umetnostnih praksah. Vabljeni strokovnjaki bodo na predavanjih in delavnicah (januar - november 2002) predstavili različne metode in žanre kritiškega pisanja, v katerih se bodo udeleležnci inudeleženke tudi praktično preizkusili.

Prvi del delavnice pod mentorstom dr. Miška Šuvakovića je potekal januarja 2002 in je udeleležence seznanil z različnimi umetnostnimi teorijami, njihovimi predstavniki (s poudarkom na slovenskem prostoru), načini kritiškega pisanja in možnostmi novega diskurza o umetnosti.

DRUGI DEL DELAVNICE bo posvečen TEORIJI BRANJA IN PISANJA KRITIŠKEGA TEORETSKEGA TEKSTA in bo v PONEDELJEK (27. 5.) in TOREK (28. 5.) od 10.-13. in
od 15.-18. ure v prostorih CNVOS na MESTNEM TRGU 13 v Ljubljani.

PROGRAM:
ponedeljek
10.00 - 13.00 predavanje o teoriji branja in pisanja teksta na osnovi konkretnih primerov
15.00- 18.00 postopek gradnje kritiškega teksta o konkretnem umetniškem delu torek
10.00- 13.00 postopek pisanja kritiškega teksta o konkretnem umetniskem fenomenu
15.00 - 18.00 delo na teoretskem tekstu oširsi teoretski in umetnostni problematiki

Dr. Miško Šuvaković (1954) je predavatelj estetike na beograjski Fakulteti za glasbeno umetnost in teorije umetnosti v okviru magistrskega študija na Umetnostni univerzi v Beogradu. Lani je v Ljubljani izsla njegova knjiga Anatomija angelov. Razprave o umetnosti in teoriji v Sloveniji po letu 1960.

Kotizacija za delavnico "Teorija kritike: strategije in taktike kritičnega
pisanja - 2. del" je 10.000 sit. Prijave zbiramo do srede, 22. 5. oz. do zapolnitve mest!
Bivši in letošnji tečajniki in tecajnice programa Svet umetnosti so deležni prednosti pri prijavi in 50 % popusta.

Dodatne informacije in prijave:
Saša Glavan, SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana, Metelkova 6,
Ljubljana sasa.glavan@mail.ljudmila.org; tel: 01 431 83 85, fax: 01 430 06 29

objava dne 20.05.02

KULTURA 2000
Program Evropske unije

Za sodelovanje v programu "Kultura 2000" mora imeti vsaka država članica Kulturno stično točko, evropski informacijski urad, ki skrbi za posredovanje in izmenjavo informacij, povezanih z izvajanjem programa "Kultura 2000".
S 1. majem 2002 je SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana (Zavod SCCA-Ljubljana) prevzel naloge in delo Kulturne stične točke v Sloveniji. Te naloge predpisuje Evropska skupnost in so obvezne in enake za vse Kulturne stične točke.

Kaj je "Kultura 2000"?
Petletni kulturni program Evropske unije "Kultura 2000", ki je stekel v začetku leta 2000, ima v proračunu 167 milijonov EUR. Programska sredstva so namenjena sofinanciranju mednarodnih kulturnih projektov z vseh kulturno-umetniških področij (uprizoritvene umetnosti, vizualne umetnosti, literatura, kulturna dediščina ipd.). Program je namenjen promociji kulture, tako v smislu kulturne raznolikosti kot skupne kulturne dediščine. "Kultura 2000" podpira kreativnost in mobilnost v kulturi, odprtost kulture, širjenje umetnosti in kulture, medkulturni dialog in poznavanje zgodovine evropskih ljudstev. Pri tem program razume kulturo kot pomemben dejavnik družbene integracije in družbeno-ekonomskega razvoja.

Razpis 2003
Razpis za izvedbo projektov v okviru programa "Kultura 2000" za leto 2003 bo predvidoma v drugi polovici maja 2002. Fokus razpisa: uprizoritvene umetnosti.
Slovenija je s 1. januarjem 2002 postala polnopravna članica programa, kar pomeni, da se slovenski izvajalci lahko na razpise v prihodnje prijavljajo kot nosilci ali soorganizatorji projekta.

Informacije o programu "Kultura 2000" najdete na spletni strani Evropske skupnosti:
http://europa.eu.int/comm/culture/index_en.html

Informacije:
KULTURNA STIČNA TOČKA V SLOVENIJI
Mateja Lazar
Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, SI - 1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)1 431 83 85Fax: +386 (0)1 430 06 29
E-mail: ccp@scca-ljubljana.si

Spletna stran Kulturne stične točke v Sloveniji:www.scca-ljubljana.si/ccp

objava dne 17.05.02

SVET UMETNOSTI 2001 / 2002
serija predavanj Strategije predstavljanja2


Peti letnik izobraževalnega programa Svet umetnosti, ki zapolnjuje vrzeli na področju teoretske refleksije in kustoske prakse v sodobni umetnosti v slovenskem prostoru, poleg Tečaja za kustose sodobne umetnosti, Delavnic o teoriji in kritiki sodobne umetnosti in Delavnic o konceptih sodobne vizualne prakse, prinaša tudi serijo predavanj z naslovom Strategije predstavljanja2. V okviru letošnje teme smo povabili osem umetnikov, kustosov in teoretikov, ki bodo predstavili svoje kustoske in umetniške strategije, ki praviloma v svoji inovativnosti in vznemirljivosti presegajo mainstreamovsko "varno" delovanje v svetu umetnosti.

Četrto predavanje (za V. Misianom, D. Davisom in kustoskim kolektivom WHW)
letošnje serije bo v torek, 14. maja ob 20. uri v Galeriji Škuc na Starem trgu 21 v Ljubljani (ponovitev v petek, 17. maja ob isti uri v Mestni Galeriji Nova Gorica, Trg Edvarda Kardelja 5). Predavanje z naslovom "Avtorski časopisi" bo izvedla umetnica Ivana Keser.

POGOSTO LAHKO POVEŠ VEČ Z ENO STRANJO ČASOPISA KAKOR S CELO RAZSTAVO!

Ivana Keser je hrvaška umetnica, aktivna zlasti v 90. letih. Njen način delovanja temelji na produciranju t.i. avtorskih časopisov, katerih vsebina upošteva lokalne teme, forma pa sledi običajnemu časopisu (včasih je namesto samostojnega časopisa izšel kot del "pravega").
Osnovne teme časopisov so lokalno - globalno in zasebno - javno: raziskujejo vprašanja osebne utopije, urbane frustracije, migracij in identitet. časopisi izhajajo v velikih nakladah - od 2000 do 10.000 kopij - in se brezplačno distribuirajo v prostorih umetnosti, javnih prostorih, po pošti ali pa v okviru obstoječih dnevnih časopisij.

Vstop prost!

Vabljeni!

Saša Glavan
voditeljica programa Svet umetnosti
SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana
www.ljudmila.org/scca

NAPOVEDUJEMO: Jurij Krpan: "Primer Kapelica". Peto predavanje v okviru programa Svet umetnosti bo v četrtek, 30. maja ob 20. uri v Galeriji Skuc v Ljubljani.

Vstop prost! Vabljeni!

Program Svet umetnosti podpirata Ministrstvo za kulturo RS in Gostilnica Čarli.

 

objava dne 10.05.02

SVET UMETNOSTI
Delavnice "Predlogi in dokumenti"

Delavnice bodo vpeljale udeležence v konceptualno in reflektivno delovanje v svetu sodobne umetnosti skozi konkretne metode in primere.

Spoprijeli se bomo z aktualnimi tematikami, pomembnimi za razumevanje sodobne umetniške prakse in njenega konteksta: od funkcije umetnosti in vloge umetnika v družbenem, kulturnem in političnem kontekstu, vpetosti v umetnostni sistem do vprašanja odgovornosti v produkcijskem in postprodukcijskem procesu.
Tuji in domači strokovnjaki bodo s pomočjo konceptualnih tehnik, metod, postopkov in prijemov iz lastne prakse z udeleženci delali na praktičnem primeru in konkretnih rezultatih.

Prvo delavnico bo pripravila Ivana Kesser, hrvaška umetnica, aktivna zlasti v 90. letih. Njen način delovanja je temeljil na produciranju t.i. avtorskih časopisov, katerih vsebina uposteva lokalne teme, forma pa sledi povprečnemu časopisu (včasih je namesto samostojnega časopisa, izšel kot del običajnega).

Delavnica bo potekala v dveh fazah; od 15. aprila do 14. maja v obliki dopisovanja po elektronski pošti ter 15. in 16. maja v obliki dvodnevne delavnice v Ljubljani. Prilagamo kratek umetnišin tekst, s katerim želi zarisati teme, s katerimi se bomo ukvarjali. Tekst ostaja v hrvaščini, ki bo tudi jezik delavnice. Nastali prispevki, polemike in teksti bodo pisani v slovenščini ali hrvaščini in tvorili koncni produkt delavnice: avtorski časopis.

Vabljeni umetniki, umetnostni zgodovinarji, teoretiki, kustosi, kritiki, študenti!

Suvremena zajednica

Kako korespondiraju danas zajednice medjusobno i koja je uloga umjetnosti u njima.

Dijalog bi se mogao započeti komentarima, tekstovima, vizijama, kritikama, na jednu od mogučih zajednica:
Virtualna zajednica
Ruralna zajednica
Urbana zajednica
Lokalna zajednica?

Odgovori na teme mogu biti umjetničke, kulturološke, političke, sociološke, filozofske ili kroz pop kulturu.

PRIJAVE SPREJEMAMO DO PONEDELJKA 15. 4. OZIROMA DO ZAPOLNITVE MEST NA E-MAIL NASLOV scca@mail.ljudmila.org ali po telefonu 01 42 62 192!

Podaljšan rok prijave do
21. aprila 2002.

KOTIZACIJA: 10.000 SIT

Vabljeni,
Saša Glavan
voditeljica programa Svet umetnosti

objava dne 9.04.02


ASOCIACIJA
Zavod SCCA - Ljubljana je član Asociacije nevladnih organizacij, samostojnih izvajalcev kulturnih programov in samostojnih ustvarjalcev na
področju kulture (na kratko: Asociacija), katere ustanovitev so v začetku
meseca marca 2002 sprožili rezultati javnih razpisov za sofinanciranje
programov in projektov na področju kulture v Mestni občini Ljubljana (MOL)
in Ministrstvu za kulturo (MzK) za leto 2002, pa tudi novi Predlog zakona
o uresničevanju javnega interesa za kulturo.

V osnovi pa ze dolgoletna (ne)politika na državni in mestni ravni, nenačrten in netransparenten način financiranja kulture, zlasti sodobnih umetniških praks in infrastrukture.

Asociacija se ukvarja s kulturno politiko na različnih ravneh in zahteva, da se jo na mestni in državni ravni obravnava kot enakovrednega partnerja pri strokovnem in transparentnem načrtovanju kulturnih programov in pri odločanju na podlagi jasnih kriterijev in z upoštevanjem kvalitete in referenc nosilcev.

Področja delovanja: pravno-formalna vprašanja, soblikovanje kulturnega
programa / strategije, sooblikovanje državnega in mestnega proračuna,
vprašanje infrastrukture, analiza in izpostavitev posamičnih problematik,
področij in tematik, oblikovanje in izvajanje javnih manifestacij, projektov in akcij.

Asociacija o svoji dejavnosti redno obvešča javnost v obliki odprtih
pisem javnosti (komunikejev), v katerih obsirno in s podatki podprto
izpostavlja specificne problematike in (akutne) situacije na posamičnih
umetnostnih področjih.

Komunike st.1 "Sodobna vizualna umetnost" (16. 4. 2002):

Večletna (ne)politika mesta in države do "likovne dejavnosti" (Mestna občina Ljubljana) oz. "vizualne umetnosti" (Ministrstvo za kulturo) eksistenčno ogroža osnovno infrastrukturo, intelektualno in kreativno delovanje v polju sodobne vizualne umetnosti. S svojo politiko financiranja oba razdeljevalca proračunskih sredstev postavljata
likovne/vizualne umetnosti v izrazito podrejen položaj v razmerju do ostalih področij umetniške ustvarjalnosti. Razlogi za taksno stanje so preprosti: gre za konservativizem, klientelizem in izrazit odpor do sprejemanja sprememb in premikov v sodobni umetniski praksi....

objava dne 21.04.02