Škuc Gallery
Projekt

Zakaj MSE - projects?

 

V Galeriji Škuc bomo v času, ko bo v Ljubljani potekala Manifesta 3, pripravili vzporeden projekt- MSE-projects (Middle-South-East Projects). MSE-projects je pobuda, ki podpira izmenjavo in medgalerijsko sodelovanje med Galerijo Škuc in partnerji iz Budimpešte (Barnabás Bencsik, Trafó Galéria in János Szoboszlai, Institute of Contemporary Art – Dunaújváros), Gradca (Margarethe Makovec & Anton Lederer, <rotor> association for contemporary art Graz), Sarajeva (Lejla Hodžić, Soros Centre for Contemporary Arts – Sarajevo), Zagreba (Ana Dević & Nataša Ilić, kuratorski duo) in Bologne (Gino Gianuizzi, Galleria Neon). MSE-projects vključuje:
- MSE-srečanja, ki so namenjena izmenjavi informacij in izkušenj; prvo je bilo med 25. in 27. februarjem 2000 v Ljubljani;
- MSE-dogodke, predavanja in razprave s predstavitvijo partnerjev in njihovih gostov, ki se vežejo na njihovo delovanje, infrastrukturo, kulturno politiko, družbeni kontekst ter druge pobude znotraj partnerskih mest ali regionalnih središč. Potekala bodo med 23. in 25. junijem;
- MSE-razstave, ki jih bodo pripravili naši partnerji in ki niso le odraz umetniškega prizorišča ("art scene") posameznega mesta, temveč predstavljajo razstavno usmeritev umetniškega prostora ("art space") oziroma koncept umetnika/umetnice, kustosa/kustosinje. Razstave se bodo vrstile med junijem in oktobrom 2000 in se nadaljevale tudi v letu 2001.
Vsako izmed sodelujočih središč zastopa svojo »sredino«, izhaja iz lastnega samorazumevanja oziroma samopodobe, iz ljubljanskega geografskega zornega kota pa predstavljajo južna in vzhodna likovna prizorišča iz soseščine.
Galerija Škuc želi s tem projektom vzpostaviti platformo za samopredstavitev večinoma dolgoletnih partnerjev iz bližnjih regij in tudi za razprave in sodelovanje, kar bi spodbudilo boljši pretok informacij in izmenjavo v razstavni praksi in teoriji, saj je sedanja „kulturna izmenjava" med Ljubljano in okoliškimi umetniškimi centri še vedno zelo omejena. MSE-projects naj bi dal tudi pobudo za dvig te ravni zunaj kroga MSE-partnerjev, obenem pa poskušal zagotoviti osnovo za izmenjave med posamezniki in umetniškimi prostori v regiji po zaključku MSE-projects. Predpostavljamo, da MSE-regija, ki je kulturno in umetniško zelo heterogena in v kateri obstajajo različni infrastrukturni in kulturni pogoji, nudi prednosti - morda v obliki možnosti za bolj kritično in reflektivno razumevanje umetnosti (ali modelov reprezentacije) in dane družbe. Koncept MSE-regije je zatorej v tem smislu dinamična in centrifugalna "mentalna regija", ki podira in spreminja svoje meje in središča.

Če strnemo povedano, nam bežno gledano ostane le nekaj lepo zvenečih besed o mrežnem sodelovanju, ki bi lahko bile pisane na kožo "povezovalnemu" duhu številnih evropskih skladov in organizacij. Morda se komu MSE-projects zdi kot malce sprevržena ljubljanska pobuda „pakta za stabilnost" na Jugovzhodu?

Prvič, narava MSE-projects je pragmatična, saj skuša izrabiti dano "priložnost" ter izkoristiti in tudi obogatiti tako "velik" dogodek, kot je Manifesta 3. MSE-projects v času Manifeste 3 zagotavlja večjo vidnost "umetnosti na periferiji" in omogoča - pa četudi v luči kratkotrajnega kulturnega event-turizma - neposreden stik med MSE-partnerji in mednarodnim občinstvom.
Manifesta 3 je razglasila povezovanje za pomemben temelj svojega delovanja (predvsem na lokalni in regionalni ravni), MSE-projects pa govori o tem, da mreže na področju sodobne umetnosti, ki temeljijo na "previdnem", neformalnem in večletnem sodelovanju, v tem prostoru že obstajajo - povezave velja le poudariti.

Drugič, MSE-projects opozarja na možnosti za razvoj sistema sodobne umetnosti, ki jih posamezna srednje velika in manjša središča za zdaj nudijo le pogojno, saj so mnogokrat obremenjena z raznovrstnimi koncepti "nacionalne kulture" in s pomanjkanjem strokovnega kadra, ki bi lahko zagotavljal konkurenčna in bolj raziskovalno usmerjena delovna razmerja. To zagotovo velja za mestece Ljubljana, kjer že sama "velikost" narekuje širitev navzven.

Gregor Podnar

back