Miško Šuvaković

Vnaprejšnje razmišljanje o Manifesti 3

Začetni korak
Zgodovina transfiguracij iz umetnosti v kulturo ima ‘svojo’ internacionalno in ‘svojo’ lokalno zgodovino in prikazati jo je mnogoče z značilno točko prešitja (point de capiton)(1)
John Cage je sredi šestdesetih let zapisal v dnevnik teh nekaj zaznamkov (anticipacij):
»Da bi vedeli, ali umetnost je ali ni sodobna, ne uporabljamo več estetskih kriterijev (v kolikor jo uničujejo sence, okvarjajo ambientalni zvoki); (glede na to), uporabljamo socialne kriterije: lahko vključuje aktivnost drugih.»(2)
Cage je opozoril na negotovi odklon od esencialistične avtonomije umetnosti k anarhičnim efektom zastopanja kulture kot ‘snovi’ umetnosti. Po Duchampu, Bataillu, Benjaminu, Wittgensteinu, Lacanu in samem Cageu je bil ta obrat povsem pričakovan in mogoč. Umetnost je postala stvar (objekt, situacija, dogodek) ‘kulture’ v premeščanju iz ‘mogočega sveta’ v ‘mogoči svet’. Avra se je izgubila, ostala je le kot sled, spomin, plast, morda odlog.(3)
Dvajset let pozneje je Victor Burgin promoviral postmoderne razmere (condition post-moderne) in pri tem pisal o koncu teorije umetnosti:
»Teorija umetnosti, če jo razumemo kot neodvisne oblike umetnostne zgodovine, estetike in kritike, katerih začetki segajo v dobo razsvetljenstva in so dosegle vrhunec nedavno, v dobi visokega modernizma, se je zdaj končala. V naši, tako imenovani postmoderni dobi je konec teorije umetnosti zdaj identičen s cilji teorij reprezentacije na splošno: kritično razumevanje načinov in sredstev simbolne artikulacije naših kritičnih form družbenosti in subjektivnosti.»(4)
Približno takrat, sredi osemdesetih let, je eden izmed ne povsem doslednih sledilcev Derridajevih naukov David Carroll poskušal položaj mejnih odnosov teorije, umetnosti, književnosti, filozofije in kulture poimenovati s terminom paraestetika (paraesthetic). Paraestetika opozarja na fasciniranost z mejami mogočih svetov. Z drugimi besedami, namen paraestetike ni reševanje vprašanj o ‘mejah’ umetnosti, teorije in kulture, marveč udeležba v igri premeščanja, zastopanja, približevanja in odlaganja morebitnih vpisov diskurzivnih identitet umetnosti, teorije in kulture. Govori se o dogodkih, ki se vpisujejo v proces, ali o vedenju, ki se vpisuje v širšo diskurzivno tvorbo. Še enkrat:
»Ni naloga paraestetske teorije, da bi razrešila vsa vprašanja, ki zadevajo razmerja teorije do umetnosti in literature, temveč bolj, da bi premislila te odnose in skozi transformacijo in premeščanje umetnosti in literature predelala filozofska, historična in politična ‘polja’ - ‘polja’, s katerimi sta umetnost in literatura nerazrešljivo povezani.»(5)
Carrollov pojem paraestetike kot teorije mejnih sindromov teorije, umetnosti in kulture je nekakšen predtekst obljube, ki jo danes izreka Manifesta 3, ko opozarja na fasciniranost z ‘mejami’, ‘mejnostjo’ in ‘relativnostjo’ v odnosih med robom in sredino.
Potem se je proti koncu osemdesetih let v trenutku, čisto določenem trenutku evropske zgodovine, funkcija umetnosti rekonstituirala. Umetnost je ponovno postala ‘stvar kulture’ z nekaterimi funkcijami posredovanja, tokrat med zahodnimi (liberalno- ali socialdemokratskimi) evropskimi družbami in postpolitičnimi (predtranzicijskimi, tranzicijskimi ali ‘vključenimi’) fragmentarnimi in razslojenimi evropskimi družbami.(6) Umetnost je po padcu Berlinskega zidu ponovno postala politična ali, morda, antropološka, četudi po svoji tematiki ni nujno politična, ideološka ali upodabljajoča. Po padcu Berlinskega zidu umetnost ne ‘odseva’ družbene vsebine s tematiko, marveč neposredno, »v organizaciji same označevalske ekonomije, pri kateri je tematika šele sekundarni učinek«.(7)
S tem se umetnost ne kaže kot nekakšen ‘predčloveški kaos’, nedoločljivo brezno narave, marveč kot določena praksa, se pravi označevalska praksa znotraj očitnih družbenih zahtev, pričakovanj in aktivnosti.
Z drugimi besedami, gibanje (flux) evropske umetnosti od ‘avtonomije modernizma’(8) in ‘brezinteresnosti eklektičnih postmodernizmov’(9) proti pridobivanju družbenih funkcij (funkcij kulture) posredovanja med ‘mogočimi svetovi’ (središčem, obrobjem, tranzicijskimi formacijami, netranzicijskimi formacijami) je vplivalo tudi na samo umetnost, to pa pomeni na možnosti njenih materialnih formulacij. Formulacije slikarstva in kiparstva so nadomestile formulacije odprtega informacijskega dela(10), ki je zabrisana sled kulture na specifičnem kraju (site-specific place)(11) ali pa je ‘vpis’ naplastenih sledov kulture nekakšnega specifičnega kraja. Zato ontologija teh ‘sodobnih’ del ni estetska, marveč je družbena: kulturna je. Ontologija ni navzočnost oblike, marveč je odpor (entropija) oblike: Navzočnost torej še zdaleč ni, kakor se misli, tisto, kar pomeni znak, tisto, na kar navaja sled, navzočnost je sled sledi, sled brisanja sledi.«(12)
Prireditve Manifesta 1, Manifesta 2 in, neprevidno domnevam tako, Manifesta 3 so predvsem politične razstave (politične produkcije) evropskega multikulturalizma (kulture - funkcije - strukture namesto estetike - vživljanja - oblike). Politične identifikacije si ne pridobijo z zastopanjem eksplicitne politične teme, stališča ali »ikonično«(13) usmerjenega znaka (teksta), marveč na podlagi samega sistema nekonfliktnega urejanja, arhiviranja in klasificiranja ‘zabrisanih sledov’ neprimerljivih evropskih identitet ali diskurzov na povsem kuratorsko orientiran in primerljiv način. Opomba: medtem ko vidi ameriški multikulturalizem umetnost in umetnika v produktivni dejavnosti binarnih obljub rasnih in spolnih (gender) identitet znotraj pragmatičnega individualizma, pa evropski multikulturalizem vzpostavlja triadni model obljub ‘idealnih’ nekonfliktnih primerljivosti:
(i) središča (paradigmatske ‘velike’ evropske kulture),
(ii) obrobja (zaprte, male regionalne in periferne evropske kulture),
(iii) lastnega drugega (vzhodnoevropske kulture v tranziciji /pred, zdaj, post/, ki je v ‘še’ obrobnem razmerju do evropskega središča in obrobja).
Zato je lahko Manifesta 3 hkrati zastopanje zabrisanih sledov razlikujočih evropskih kultur in konstituiranje idealne evropske sheme (modalitete) odnosov specifičnega vlaganja in univerzalnega dobička. Ni igre teritorija, marveč je funkcija ekonomije (proizvodnje, menjave, porabe), ki je kot zabrisana sled umetniški kod ali delo, ki sebe izničuje kot umetnost in potrjuje možnost evropske identitete razlik na ‘ravni’ kulture. Umetnost je funkcija kulture.

Govor v prvi osebi ednine
Ne morem si predstavljati Manifeste 3. V tej vroči beograjski junijski noči si lahko le malo kaj predstavljam. Res je težko danes v Beogradu misliti o Ljubljani, o veliki mednarodni razstavi, o evropskih tokovih ponudbe, povpraševanja in porabe (užitka/jouissance/). Ne, v teh mojih besedah ni kakšnih posebnih čustev. Gre za povsem hladno arhiviranje ‘vpisov’, ‘sledov’ in njihovih zabrisovanj in plastenj. V enem primeru gre za prizadevanje, da se učinek projektirane evropske multikulturalnosti udejanji na manifesten in spektakularen način (Ljubljana) pod zelo idealističnim geslom: »Don't ask what Europe can do for you; ask what you can do for Europe!« V drugem primeru gre za to, da se ohrani (zamrzne) emocija, stanje ali groza ‘zabrisanih sledov’ blokovske razdelitve iz časov pred padcem Berlinskega zidu (Beograd). Ljubljani je Evropa prikazana kot pozitivna družbena vrednota (multiplikacija družbene vrednote v njeni obljubljeni menjavi). Beogradu je Evropa prikazana kot negativna družbena vrednota (reducirana družbena vrednota). Gre za ‘nasip’(14) (jetty) in atmosfero(15) tega toplega junijskega večera. Gre za povsem konfliktni podobi Evrope, ki v tranziciji obstajata hkrati (sinhrono). Evropski obrazi in grimase.
O čem govorim? V različnih mogočih evropskih svetovih iz obdobja po padcu Berlinskega zidu obstajajo različni pomeni in vrednosti. Ni enega obdobja potem, kakor tudi ni ene Evrope. Evropa se multiplicira. Vsak evropski obraz je mogoč. Seveda, spominjam se Lyotardovih besed o postmoderni kot pluralizmu. A kaj pomeni pluralizem? Brezkonfliktno pomeni, da »evrything goes« (vse pride skozi, vse je mogoče, vse je hkrati aktualno in retro); konfliktno pa pomeni, da globalni pluralizem potrjuje lokalne totalitarizme kot verifikacijo lastne pluralnosti (cepitev/le différend)(16). Sem zdaj ponudil popravljenega Lyotarda? Je to govorjenje iz kletke (Cage)? Ne, John Cage je imel prav, umetnost ne funkcionira več po načelih estetike, marveč po načelih družbe, le da družbe ne funkcionirajo povsod po podobnih mehanizmih, menjave in porabe ‘realnosti’. Spominjam se srečanj z zgodovinarjem umetnosti Charlesom Harrisonom v Ljubljani oktobra 1990. Takrat je govoril, da je vsaka umetnost, še zlasti pa moderna in postmoderna, konstituirana po načelih družbe, da je pravzaprav avtonomija umetnosti zmeraj in zgolj politična formulacija.

Intence Manifeste 3
Ne morem si predstavljati Manifeste 3, lahko pa spremljam nekatere intence razstav, ki sem jih videl v Moderni galeriji v Ljubljani in nekatere intence glede (obljube, manifeste)(17) Manifeste 3. Da, Manifesta 3 ima intence. Formulirane so večregistrsko v razponu od izrečenih manifestativnih stališč o razstavi (obljuba vprašanja mejne črte), preko samo po sebi razumljivih ciljnih vsebin (rekodiranje Ljubljane ‘kot mesta aktualne evropske kulture’) do odloženih (différAnce pomeni po Derridaju tudi ‘razločevanje’, ‘izločanje’, ‘razlikovanje’, ‘oddaljevanje v času’, ‘odlaganje’) fantazem (kako vzhodnoevropsko, tranzicijsko, marginalno umetnosti spremeniti v ‘kulturno vrednoto’ evropske, internacionalne ali transnacionalne umetnosti).
Primerjal sem povsem različne razstave v ljubljanski Moderni galeriji - Občutek za red (1996), Epicenter Ljubljana (1997) in U3 (1997). Naj se po koncepciji še tako razlikujejo med sabo, jih določa zahteva, da se ‘specifični kraj’ (Ljubljana) identificira kot kraj zastopanja sodobne umetnosti kot kulture v evropskem (geografija kulture), inter-nacionalnem (hegemonija modusov izražanja in prikazovanja znotraj institucij umetnosti) in transnacionalem (prehajanju iz različnih formacij proizvajalnih odnosov) kontekstu. Kontekst nima ozemlja, ima ekonomijo.

To pomeni, da je, morda, mogoče Manifesto 3 razumeti kot zahtevo po kuratoski praksi, ki re-konstruira in re-semantizira zahteve umetnikov, da ustvarjajo dela za specifičen kraj (site specific works), v dobesednem(18), alegoričnem(19) in medijskem(20) smislu. Na misel mi prihajajo postopki Tadeja Pogačarja »parazitsko naseliti institucijo«(21) ali Marjetice Potrč »locirati in identificirati v sedanjosti zabrisane sledove konkretnih urbanističnih entropij«.(22) Ali se ti umetniških postopki - če jih prenesemo na kuratorske strategije -, spremenijo v makro-rekreacije razstave kot ‘arhiva’ ali ‘mape’ sedanje evropske kulture glede na specifični lokalni kulturni prostor, ki kaže svoje zmožnosti rekodiranja in dekodiranja negotove evropske identite ne več v razmerju do relativnih odnosov med središčem in obrobjem (kakor Manifesta 1 in Manifesta 2), marveč do pomnožene in razpršene možnosti prepoznavanja središča in obrobja.
Razdelava prejšnjih besed!

Za kaj gre tukaj? V osemdesetih letih pred padcem Berlinskega zidu, ko je razpadal samoupravni socializem (ali realni socializem) je umetniška praksa NSK (Laibach, Irwin) kakor v več ogledalih pokazala (materialno zapisala) teoretične konstrukcije slovenske teoretične psihoanalize (Žižek & comp.) v ustvarjanju ciničnega razcepa med simbolično in realno jugoslovansko družbo. Kuratorske prakse so le spremljale, zapisovale, klasificirale in estetizirale eneskajevski pohod v realno/Realno pozne socialistične družbe. Umetnost je bila privilegirani idealni teritorij, na katerem je bilo mogoče cinično govoriti o družbi (politiki, ideologiji) oziroma umetnost je bila teritorij, s katerega je bilo mogoče organizirati vdor in napad na družbo, politiko, kulturo oziroma na teritorije označevalskih praks.(23) V devetdesetih let ni takšnega posebnega teritorija in ne možnost vdora ali napada. Simboli so postali znaki, znaki pa sledovi, skoraj označevalci. V devetdesetih letih so proizvodnja, menjava in poraba ‘vrednosti kulture’ znotraj družbe, ki je prevzela estetizacijo umetnosti. Družba je podobna umetnosti, umetnost pa nima več svojega teritorija, ker je sled, sled brisanja umetnosti, ki se spreminja v kulturo, da bi odigrala ‘igro’ v funkciji družbe. Zato se fantomske ‘parazitske’ institucije Tadeja Pogačarja ali fantomski ‘entropični’ urbanizem Marjetice Potrč spreminjajo v označevalske paradigme ali vzorce; po njih se vzpostavljajo kustosovska in teoretična stališča o naseljevanju Evrope v Ljubljano z manifestiranjem meje, ki da je razveljavljena in ki se v svoji razveljavljenosti (nevidnosti) kaže kot meja med mnogostranskimi evropskimi obrazi, Evropski obrazi se še naprej množijo...

Sklepni komentar
Tekst, ki ste ga prebrali, je pisan kakor transfiguracija govorice umetnostnozgodovinske teorije v očitne manifestacije teorije kulture. Ta tekst je nekakšem simulaker razstave Manifesta, ker je sestavljen iz zabrisanih sledov slovenske teorije družbe (strukturalistična, poststrukturalistična in lacanovska teoretična psihoanaliza) in iz sledov slovenske umetnosti (ohojevska dobesednost, eneskajevski cinični idealizem in, vsekakor gibljivost ‘umetnosti kot kulture’ devetdesetih let /Marjetice Potrč in Tadeja Pogačarja/). Ta tekst kaže s svojo obliko tisto, kar govori, to pa je, da sta umetnost in teorija izgubili svoje posebnosti in se spremenili v kulturo in da je kultura v tem trenutku ‘premagala’ umetnost.


Opombe:
1. Slavoj Žižek, »Od prošivenog boda do nad-ja», Birokratija i uživanje, SIC, Beograd, 1984, str. 39.
2. John Cage, »DIARY: HOW TO IMPROVE THE WORLD (YOU WILL ONLY MAKE MATTERS WORSE) 1965-67«, iz Eliot Weinberger (izd.), American Poetry since 1950 - Innovators and Outsiders, Marsilio Publishers, New York, s.r. 140.
3. Walter Benjamin, »Umetničko delo u veku svoje tehničke reprodukcije«, Eseji, Nolit, Beograd, 1974, str. 119.
4. Victor Burgin, The End of Art Theory. Criticism and Postmodernity, Humanities Press International INC, Atlantic Highlands NJ, 1986, str. 204.
5. David Carroll, Paraesthetics: Foucault, Lyotard Derrida, Methuen, New York, 1987, str. 188.
6. Primerjaj: Frederic Jameson, »Kulturna logika poznega kapitalizma«, Postmodernizem, Analecta, Ljubljana, 1992; Mikhail N. Epstein, After the Future. The Paradoxes of Postmodernism and Contemporary Russian Culture, The University of Massachusetts Press, Amherst, 1995; Aleš Erjavec, K podobi, Zveza kulturnih organizacij Slovenije, Ljubljana, 1996.
7.»Umetnost, družba/tekst«, Razprave-Problemi št. 3-5 (147-149), Ljubljana, 1975, str. 1-10. V prevodu teksta v srbo-hrvaški jezik Polja št. 230, Novi Sad, 1978, str. 10.
8. Tomaž Brejc, Temni modernizem. Slike, teorije, interpretacije, Cankarjeva založba, Ljubljana, 1991.
9. Andrej Medved, Poetike osemdesetih let v slikarstvu in kiparstvu, Obalne galerije, Piran, 1991.
10. Značilno je, da se v devetdesetih letih redefinira ontologija umetnine po zgledu zamisli o umetniškem delu kot informaciji v konceptualni umetnosti šestdesetih in zgodnjih sedemdesetih let. Razlika je ta, da je ‘delo’ devetdesetih let realizirano v skladu z medijsko množično infrastrukturo pozne postmoderne.
11. Delo se ustvarja ali, natančneje, producira v konkretnem specifičnem prostoru iz materialnih in semantičnih ‘sledov’ samega tega prostora. Takega dela ni mogoče realizirati na drugem kraju. Primerjaj: Thomas Crow, »Site-Specific Art: The Strong and the Weak«, Modern Art in the Common Culture, Yale University Press, New Haven, 1996.
12. Besede Jacquesa Derridaja, navedene v: Nenad Miščević, Bijeli šum. Studije iz filozofije jezika, Dometi, Reka, 1978, str. 20.
13. Braco Rotar, »Logika transformacije signifiance je logika materialističnega koncipiranja sistemov reprezentacije«, Razprave Problemi št. 128-132, Ljubljana, 1973, str. 68-71.
14. Jacques Derrida, «Some statements and truisms about neologisms, newisms, postisms, parasitisms, and other small seismisms«, iz David Carroll (pr.), The States of ‘Theory’. History, Art, and Critical Discourse, Stanford University Press, Stanford Ca, 1990, str. 63-94.
15. Atmosfera je to, kar se epistemološko predoči, z drugimi besedami, kultura je atmosfera, na katero delo opozarja kot indeksni znak. Gre za funkcije indeksa.
16. Gre za Lyotardov pojem razcep (Le différend): »To, da je ena argumentacija legitimna, ne pomeni, da druga ni.« Primerjaj: Ţan-Fransoa Liotar, Raskol, IK Zorana Stojanovića, Novi Sad, 1991, str. 5.
17. Manifesta 3 - Newsletter 1, Cankarjev dom, Ljubljana, 2000.
18. Manifesta dobesedno zavzema mesto.
19. Manifesta alegorično predstavlja novo Evropo.
20. Manifesta je družina informacij, poslanih medijem.
21. Tadej Pogačar, Home Stories, The P.A.R.A.S.I.T.E. Museum of Contemporary Art, Ljubljana, 1999.
22. Marjetica Potrč, Two Essays on Built Disasters, Project Space, Washington D. C., 1998.
23.»Neue Slowenische Kunst« (temat.), Problemi št. 254, Ljubljana, 1985. str. 46.

back