No.2,Ljubljana,December
2000
|
Maša Gedrih (študentka filozofije in sociologije kulture na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani). |
EKSPANDIRANA UMETNOST |
Ekspandirani polistiren ali stiropor je z zrakom napihnjena plastična (po domače stiroporska) masa, ki jo uporabljate pri pakiranju pošiljk. V raztopljeno polistirensko maso pod velikim pritiskom vbrizgajo zrak in masa se napihne na večkratno dimenzijo. Predstavljajte si, da dobite velik paket, ko pa ga odprete, najdete v njem le malo vsebine. Kaj si pri tem mislite o pošiljatelju? Vam za slovenske razmere ogromna reklamna kampanja, čas in denar, namenjeni projektu Manifesta 3, govorijo o humorju kulturnega marketinga? Je take vrste festival Sloveniji potreben, je to edini način vključevanja v širši svet (Evrope)?
Sodobna umetnost vsebinsko še vedno ostaja kreativen odziv na situacije vsakdanjega življenja, tehnološko pa se čedalje bolj zliva s strukturno platformo medijskega (kar vse bolj pomeni zabavljaškega, za razliko od informativnega) prostora.(1)
Smisel umetnosti je bil vedno v tem, kar da gledalcu, koliko ga intrigira, kako deluje nanj V klasičnem, predvirtualnem času namen in smisel umetnosti ni bil zabava oziroma njena osmislitev (čeprav so to cenili kot učinkovito sredstvo, ki je pomagala doseči cilj in širiti domet sporočila - torej kot sredstvo za manipulacijo ali razsvetljevanje, kar pa nas tukaj ne zanima). Šele čas visoke tehnologije, čas potrošništva kot skupnega imenovalca globalne kulture je ustoličil entertainment kot končni cilj potrošnika (posledica je, da je nazadnje vse skupaj le samopromocija tistih, ki entertainment ustvarjajo). Da pri taki sploščenosti sveta duhovni manko ne bi bil preveč očiten, delajo vtis navidezne sublimnosti megalomanski projekti, monumentalnost, sodobni imperializem, imenovan globalnost - skratka ekspandiranje.
Forma galerije - muzeja - je stara: to je mavzolej, kjer počivajo mrtve stvari. Še do nedavnega so jih bogataši in vladarji gradili kot piramide, namenjene balzamiranju idej časa in svojega imena. V njih je umetnost odrezana od gibanja in nastajanja, od življenja, in od nje ne ostane drugega kot lupina, primerna za skladiščenje - gola forma.(2) Galerija ali muzej je volumen, ki ga je treba napolniti - vendar pa je lažje polniti TV kot muzej. Kaj torej storiti z umetnostjo, ko so mediji in, muzeji pa out? Manifesta ponuja vsaj tri iztočnice za razmišljanje: tehnologijo, organizacijsko platformo in vsebino razstave.
Tehnologija Prvo izhodišče nam ponujajo že jumbo plakati M 3 (lahko jih razumemo kot koncept prireditve), ki kar kričijo: Spremenimo muzeje v medije! Podoba konja, ki jo gledamo, daje vtis z interneta snete povečave, digitalno obdelane v isto (nizko) resolucijo. Digitalnost je reprezentacija stvari, je samo koda podobe. Temeljni faktum našega bivanja pa je še naprej vsakdanje življenje. Njegovo gibljivo naravo danes težko sublimirajo fiksna ideja, idealizem, idealna podoba. Zajeti gibljivost si kot privilegij lastijo elektronski mediji, ki so sami po sebi le transfer. Vendar pa zamrznjenim ekstraktom ne povrne življenja niti obsežna kombinatorika medmedijskih povezav niti gledalčeva roka, ki premika miško po podlogi.Če parafraziramo Leroi-Gourhana: bolj ko se stvari spreminjajo, bolj ostajajo iste.(3) Gola forma, stilem, izrinjenost življenja, je mrtva.(4) Kaj je v medijih
živo? Zgolj ustvarjalna udeleženost občinstva - tisto, kar rezultira
v njihovem lastnem življenju in ne izgine, ko izklopimo TV ekran ali odidemo
iz galerije. Živa udeležba obiskovalcev je po tehnološki plati čedalje
večja, na gledalčevo miselno in dejavnostno usmeritev pa ne vpliva premosorazmerno
s tem. Drugače povedano: sodobni entertainment sicer vključuje
fizično interakcijo (gib roke, prenos glasu, prihod v prostor), izziv
zavesti pa ni tako zabaven, da bi bil samoumeven del javne komunikacije.
Udeležba še obstaja, vendar le s posredovanjem tiskanega ali avdiovizualnega:
makrokolektivni zgled ... brez okusa bližine nastopa le še kot vir iluzij.(5) Morda pa je prevlado minimalno obdelanih video filmov na M 3 razumeti kot zavest avtorjev o tem, da je življenje samo medij, ki je še najbolj odprt za interpretacijo. Vse, kar je dodano opisovanju izbranega vidika življenja, zameji možnost gledalčeve samostojne interpretacije - je odveč. Vsebina Vsebinska plat
M 3 je še najmanj sporna: kustosom se je posrečilo združiti raznovrstnost
avtorskih zrenj z enotnostjo vsebinske zasnove. Širok razpon psihosocialnih
vsebin in zvestoba skupnemu imenovalcu - borderline syndrome -
govorijo o temeljitem delu kuratorske ekipe. Vendar v okviru koncepta,
ki ne vključuje izrazitejših presežkov. Na razstavi prevladujejo subjektivnost,
ideološka nedvoumnost (enostavna prepoznavnost), tehnološka preprostost,
celo amaterskost in uporaba nizke tehnologije: videi, projektorji, fotografije,
slikanje z roko, avdio slušalke, film
skoraj nič interneta in računalniških
povezav.(6) Sociološke in politične konotacije (vprašanje umestitve posameznika
v svetu, ne/možnosti izbire, meje sanj in njihove realizacije) se postavljajo
z opozicijo, izključevanjem, s status quo. Na M 3 pogrešam
aktivno vključevanje gledalca v abstraktuum umetniškega dela, možnost
njegovega lastnega razmisleka in raztapljanja meje med obema dinamičnima
poloma - gledalcem in umetnikom, ki naj bi bila enakovredna. Ko gledalec
odpakira sporočilo, ki ga je ustvarjalec zapakiral, ga mora umestiti
v svoj kontekst, če ga hoče razumeti. To se zgodi avtomatično. Nekomunikativne
umetnosti ni. Ko pride umetniško delo v javnost, postane estetika dialog.
Umetnik po definiciji hoče komunicirati. Za to ne potrebuje glorifikacije
svojega statusa. Mistificiranje posrednikov pa je enako nujno kot posredništvo
v religioznih in drugih duhovnih sferah. Je družbena nujnost. Umetnost ne potrebuje mistifikacije. Vse je (lahko) vsebina. Tu velja opozoriti na raznovrstne video filme na M 3: čeprav so tehnološko preprosti (pri nas smo vajeni dosti bolj kompleksne video slike), so dovolj intrigantni, ne da bi uporabljali sredstva za mistifikacijo. Preprosto, mlado, neproblematično, poceni, kar pa obenem deluje tudi iskreno in sveže.
Organizacija in alternativa Ko je padel
berlinski zid, je prišlo do pljuska odvečne delovne sile (intelektualcev
in organizatorjev) na Vzhod. Izvažanju ljudi je potem sledilo izvažanje
konceptov. Koncept M
3 ni odpiranje poti na Vzhod, ampak izvoz Zahoda na Vzhod: ekspandiranje
trga, kulture, miselnosti in tehnologij.
*foto:
Anton Olshvang: Bojišče / Battlefield, 1999-2000 |