platformaSCCA
SCCA-LJUBLJANA     
No.3, Ljubljana, Januar 2002
PlatformaSCCA ISSN 1580-738X
platformaSCCA 3 platformaSCCA 2   platformaSCCA 1
Izdal SCCA, Zavod za sodobno umetnost-Ljubljana, 2002
Published by SCCA, Center for Contemporary Arts-Ljubljana,
2002
Bogdan Lešnik
Fragmenti o teoriji in ideologiji, zlasti pa o ubogi misli
(Psihoanalitično branje)

I.
V razmerju med ideologijo in teorijo takoj opazimo ključno asimetrijo: teorija je vedno že v ideološkem polju, ideologija pa ni vedno predmet teoretske refleksije. Čeprav v drugem (a sorodnem) pomenu teorija vedno reflektira ideologijo: proizvaja misli, ki so "smiselne" prav s stališča konkretnih produkcijskih razmerij (tudi teorijo je treba proizvesti).
II.
Freudova metoda svobodnih asociacij pokaže, da je misel lahko še tako trivialna (nevroza je malenkostna), neumna (nevroza poneumlja) ali kako drugače nesprejemljiva (nevroza je izključujoča), pa vendar nezgrešljivo pripelje k vedno istemu gradivu iz arhiva nezavednih fantazij, otroških spominov, potlačenih predstav, zatiranih čustev, zavrtih aktivnosti itn. Iz tega gradiva Freud - tako rekoč detektivsko, iz "zavržkov opazovanja" ("Michelangelov Mojzes", str. 222), torej iz tistega, kar smo vajeni spregledati - rekonstruira razmerja, ki se v njem reproducirajo. To lahko napravi zato, ker jih misel obnavlja, tako da je mogoče sklepati na zgodnejša razmerja iz njihovih poznejših obnovitev - "drugo razmerje je ponovna uprizoritev prvega na drugem odru" ("Dostojevski in očetomor", str. 340). V oporo mu je, da so - prav zato, ker se ponavljajo - številne situacije tipične in predvidljive.
III.
Teza, da misel (ki seveda obsega tudi miselne nize, sekvence) obnavlja primarna razmerja, izhaja iz kliničnega opazovanja, ki nas pouči, da intelektualno delo nikoli ni svobodno (izraz "svobodna asociacija" ne govori o statusu tega, kar pride človeku na misel, temveč opisuje metodo) in ostane trajno pripeto na primitivno, infantilno gradivo, ki mu je zavezano dati glas. Prav tam ima misel svoje primarne vire.
IV.
V Freudovi rabi imajo izrazi primarno, primitivno, infantilno skupnega referenta - vsi se nanašajo na dogajanje v zgodnjem otroštvu, nekako do četrtega leta starosti, in čez ta ovinek opisujejo nekaj aktualnega. Beseda infantilno to stori s svojo konotacijo; otroško vedenje v poznejših letih deluje otročje. Podobno kakor primitivno opisuje nekaj, kar naj bi bilo že preseženo. Primarno pa govori o situaciji iz časa, ko se je oblikoval ali, kar je tako rekoč sinonim, cepil jaz, in opisuje pogoje, da bi bila izpolnjena infantilna želja.
V.
Freud takoj ugotovi nekaj presenetljivega. Misli, ki ne ustrezajo intelektualnim kriterijem, ne glede na to, ali so neresnične trditve ali zblojene hipoteze, se vsaj po eni potezi ne razlikujejo od najbolj posrečenih primerkov. V njih ni nič arbitrarnega. Tudi v svojih najhujših zdrsih misel korektno (dosledno in po vseh pravilih) zastopa (vertreten) svoje primarne vire. Nekorektna je lahko le njena racionalna vsebina. Misel je lahko zmotna, šibka, brez zveze itn.; tako rekoč mora biti, saj tisto, kar je v prvem koraku storila korektno, zdaj nujno ovira intelektualno delo.
VI.
Misel potemtakem korektno obnavlja primarna razmerja in prav to spodnaša njeno racionalno vsebino. Hkrati pa je racionalna misel edino prizorišče, na katerem je mogoče, evfemistično rečeno, ceniti korektnost.
VII.
Analitična izkušnja pokaže, da obstajajo povezave, na katere nikoli ne bi pomislili - ne bi pomislili zato, da bi ostale pretrgane (cf. "Dostojevski", str. 336, op. 8). Marsikatero povezavo je mogoče na podlage te izkušnje uganiti (erraten). To ne pomeni, da Freud ugiba (čeprav seveda postavlja tudi hipoteze), temveč da je odkril rešitev uganke (Rätsel) - da se mu je posvetilo, kje je povezava.
VIII.
"Nimamo pravice ljubiti ali sovražiti stvari, dokler temeljito ne spoznamo njenega bistva", je napisal Leonardo, saj "velika ljubezen v resnici izvira iz velikega spoznanja ljubljenega predmeta, in če ga slabo poznaš, ga boš lahko le malo ljubil ali pa sploh ne." Freudov komentar: "Vrednosti teh izjav ne gre iskati v tem, da sporočajo pomembno psihološko dejstvo, saj to, kar trdijo, očitno ni res, in Leonardo je moral to prav tako dobro vedeti kakor mi." ("Spomin iz otroštva Leonarda da Vinci", str. 124.)
IX.
Leonardove izjave kot trditve spodletijo, se pa trdno navezujejo na njegovo življenjsko zgodbo, ki jo Freud povzame tako: namesto da bi ljubil (ali sovražil) in ustvarjal, je raziskoval. Raziskovalec v njem si je podredil in nazadnje onemogočil vse druge Leonardove dejavnosti, tudi umetniško. Vir tega nagnjenja k raziskovanju je bilo seksualno raziskovanje v otroštvu; najprej mu je bilo v korist (zares je veliko odkril), potem pa ga je zavrlo, da je povsem prenehal delovati. Čeprav to, kar trdi, ni res, nam torej vendarle pove, čemu ne more ubežati. Glede ljubezni postavi moralno pravilo (str. 125), kakor da gre za vprašanje znanstvene etike.
X.
Trditev, da je Freudova psihoanaliza - kot "produkt svojega časa" - danes, stoletje pozneje, zastarela in je ni treba jemati resno, kot znanstvena misel spodleti, jasno pa razkriva svoje infantilne vire. Kar trdi, očitno ni res, in avtor, če je količkaj razgledan, mora vedeti prav tako dobro kakor mi. Pred nami je le pastiche znanstvene metode, ki izdaja (veraten), čemu avtor ne more ubežati: preprosto zavist. O Leonardu si ne moremo misliti, da bo kdaj zastarel (vsaj v času, ki šteje, cf. "Minljivost", str. 244); oba z Michelangelom, s katerim je nekoč tekmoval v slikanju, sta enako živa, če ne še bolj, kakor v svojem času. Toda prav taki (obstojni) primeri jo zbujajo, zavist namreč. Celo Freud že sodi med klasike, medtem ko je naš lastni status še precej negotov. Zavračanje je tudi ekonomično, saj učinkovito nadomesti študij vira.
XI.
Tu se nemara nakazuje odgovor na vprašanje, zakaj v določenih okoliščinah tudi čisto pametni ljudje ravnajo (mislijo, pišejo), ko da so delno slaboumni; "kdor ni preveč domišljav, lahko to pri sebi opazuje, kolikor ga je volja," samokritično doda Freud ("Blodnja in sanje v Jensenovi noveli Gradiva", str. 72).
XII.
Izročilo pripisuje Leonardu precejšnjo, če ne popolno nevednost o telesni ljubezni. Ljubezenska čustva pa je nedvomno poznal. Živel je s svojimi učenci, z zadnjim do smrti. Vendar naj bi živel vzdržno - če domnevamo, da pričevanja njegovih sodobnikov niso grobe zablode, doda Freud ("Leonardo", str. 153), ki mu med vrsticami ostane nekaj dvoma. Kakor da bi scela sublimiral svojo seksualnost v - resda tudi umetniško, zlasti pa raziskovalno delo. Vendar to ni dober zgled, da je sublimacija seksualnega gona odgovorna za umetniško in znanstveno delo nasploh, saj je popolna seksualna vzdržnost prej izjema kakor pravilo, celo pri hudi nevrotični zavrtosti, kaj šele med umetniki.
XIII.
Ker pa se je primer Leonardo kljub Freudovim lastnim pomislekom vendarle dobro prijel kot zgled sublimacije, bi se lahko vprašali, ali s tem morda ne rabi drugim ciljem. Morda vzdržuje fantazijo o drugačnem, še nedoživetem ugodju, ima torej prikrito seksualno vsebino. Ali pa je misel, da je pri Leonardu (vsaj dozdevno) tako bilo, doživela prevod v moralno pravilo, po katerem je treba (ali vsaj mogoče, če se dovolj potrudiš) sublimirati. Prevod je očitno nekorekten, a uresniči otroško željo, biti "velik" (cf. "Literat in fantaziranje", str. 99-100, in "Leonardo", str. 179-180), hkrati pa je v pomoč potlačitvi.
XIV.
Freud poda zanimivo oceno Leonardovih zapiskov: opazno jim manjka duhovitosti ("Leonardo", str. 181). Je v podporo seksualni abstinenci žrtvovana tudi duhovitost? (Je neduhovitost oblika slaboumnosti?)
XV.
Leonardo kljub znamenjem prisilne nevroze (str. 157, 184) ni nevrotik, vsaj spočetka ne. Njegov intelektualni razvoj resda tudi temelji na potlačitvi, a zaradi specifične usode, ki je zadela njegov seksualni gon, ta "lahko svobodno deluje v službi intelektualnih interesov". Povsem svobodno pa vendarle ne. "Seksualno potlačitev … še upošteva, in sicer tako, da se izogiba seksualnim temam." (Str. 130.) Táko izogibanje velja za korektno znanstveno prakso. To ne pomeni, da si znanstvenik ne jemlje seksualnosti za objekt (navsezadnje je narisal anatomijo spolnega akta), vendar to stori tako, da objektu odvzame prav "seksualnost", zmožnost, da prikliče seksualno vzburjenje. Še vedno je sicer objekt seksualnega gona, le da je zdaj seksualizirano sámo "mišljenje"; "preiskovanje objekta" je nadomestilo seksualno aktivnost, "zadovoljstvo v odkritju" pa seksualno zadovoljitev. (Str. 130-131.) Učinku, ki ga ima to na objekt, lahko rečemo mortifikacija.
XVI.
Umetnik ravna ravno narobe; podeli neživim objektom zmožnost, da prikličejo vzburjenje. Za objekte jih napravi prav to, da jih zasede libido. To vzburjenje se lahko pripne na razne aktivnosti in jih krepi, ali pa v kakšni aktivnosti najde prikladen cilj kakšna komponenta seksualnega gona (ibid.). Seveda umetniškega učinka ni mogoče reducirati na seksualno vzburjenje; spomnili se bomo, da je naš odziv na objekte, ki nam jih posreduje umetnost, večinoma čisto drugačne vrste. Pogosteje nas ganejo (str. 159) kakor vzburijo v tem pomenu, tudi če s tem ne mislimo dobesedno erekcije, in včasih oboje; tu je priložnost za številne kombinacije. Umetnik pošilja na delo nekaj, kar prikliče doživetje izgube, tj., smrt v samem jazu (ganjenost je podprta z žalovanjem), ali morda natančneje, izogibanje smrti.
XVII.
Znanost po eni strani sooblikuje umetnost, saj ji s svojimi vpogledi odpira nove poti. To kaže Leonardo, vendar je že ta primer dvoumen, saj je pri njem znanstvenik zatrl umetnika (str. 128). Na drugi strani imamo fiktivni "primer Norbert Hanold" (junak Jensenove Gradive), pri katerem znanstveno raziskovanje ni nič drugega kakor simptom potlačene ljubezni. Ta junak je tako rekoč nadrobil svoj objekt ljubezni v svoje raziskovalno polje. Pisatelj je vse to opisal psihološko tako korektno, pravi Freud, da bi se lahko znanost, ki jo Norbert Hanold na koncu "občuti kot posušeno, dolgočasno staro teto" ("Gradiva", str. 67), učila pri njem: "znanost ne vzdrži pred pisateljevim dosežkom" (str. 56).
XVIII.
Freud obravnava dela "zelo različne vrednosti" (str. 19), tako dekliške romane kakor klasične tragedije, in obravnavi Leonarda bi lahko postavili nasproti obravnavo komičnega stripa v Interpretaciji sanj. Povsod najde enake reference na primarne vire. Izjema je "Michelangelov Mojzes". Ta spis je mojstrski, čeprav nekoliko premeščen zgled Freudove Zuruckführung, izsleditve motivov, ki so pripeljali v situacijo, kakršna je. Tu ni nobenega izmed običajnih primarnih virov - nobenih staršev, nobenega otroštva, še seksualnosti ne -, pa vendar je nastala prava mala drama suspenza o kamnitem kipu. Freud je iz Mojzesove drže izpeljal dogodke, ki so pripeljali do tega, da jo je zavzel. Morda je v prizadevanju, da bi odkrili, kaj je hotel umetnik povedati, res nekaj brezplodnega in nemogočega (cf. "Mojzes", str. 236), toda Freudov opis ni slabši od dotedanjih opisov "izvedencev za umetnost" - protislovnih opisov, ki jih Freud zelo spretno uporabi za svojo rekonstrukcijo -, narobe, boljši je, vznemirljivejši in duhovitejši. Katera primarna razmerja tukaj sam obnavlja, z njegovo priljubljeno frazo rečeno, "ni težko uganiti". Ustrezno temu je spis objavil anonimno.
XIX.
Althusser je zelo dobro bral Freuda. Lahko bi mu pritrdili s številnimi zgledi, kako je Freud mislil (auffassen) dejanje (in kot simptom in kot cilj), (nezavedno) delo, (ustaljeno, urejeno) prakso. Kar je za Althusserja ideologija, bi prav lahko primerjali z nevrozo: enako temeljno samopodrejanje, enaka samoumevnost v nastopu, enak cilj - reprodukcija. Večno vračanje istovrstnega (str. 307 in passim v "Das Unheimliche"), prisila ponavljanja in racionalizacija (svoje) zavrtosti, ki kulminira v iluziji o svobodni volji (cf. str. 308-309), so tako rekoč opisi ideoloških mehanizmov. Seveda Freud ni mislil ideologije, kakor jo misli Althusser, temveč jo je, kakor bi rekel ta avtor, opisoval.
XX.
V naslednjem odlomku se na prvi pogled zdi, da Freud govori zgolj o Weltanschauung. V resnici vpelje svetovni nazor, da bi opozoril na nekaj drugega, na praktično odločitev (izbiro), ki določa vse nadaljnje ravnanje. "Reči smemo, da se Dostojevski nikoli ni osvobodil bremena vesti zaradi morilskih namenov z očetom. To breme je determiniralo tudi njegov odnos na dveh drugih področjih, kjer je odločilno očetovsko razmerje, namreč do državne avtoritete in do vere v boga. Na prvem je pristal pri popolni podrejenosti očku carju … Tu je postal spokorjenec. Na religioznem področju mu je ostalo več svobode; po pričevanjih, ki naj bi bila zanesljiva, je vse do zadnjega diha omahoval med vero in ateizmom … Pri tem bi nam lahko kdo očital, da zapuščamo nepristransko analizo in da smo izpostavili Dostojevskega vrednotenju, ki je upravičeno le z določenega - pristranskega - svetovnonazorskega stališča. Konservativec bi se postavil na stran Velikega Inkvizitorja in bi o Dostojevskem sodil drugače. Očitek je upravičen; da bi ga ublažili, lahko rečemo le: vse kaže, da je Dostojevskega do te odločitve pripravila miselna zavrtost, ki jo je povzročila njegova nevroza." ("Dostojevski", str. 342-343.)
XXI.
Povzemimo: konservativna izbira je posledica miselne zavrtosti, ki izvira iz patricidnih fantazij.
XXII.
Dostojevski se z zadnjo izbiro vključi v prakse zasužnjevanja ljudi, "to pa je postaja, ki so jo manjši duhovi dosegli z manj muke," je piker Freud (str. 332). Izbira je regresivna; popustil je pred slabo vestjo, pred davnimi občutki krivde, se predal tradicionalnim vrednotam in postal reakcionar (str. 342).
XXIII.
Freud prišteje Dostojevskega med ljudi, ki hlepijo po kazni (str. 341). Te je že prej identificiral kot "storilce iz slabe vesti" ("Nekaj značajskih tipov, ki jih srečamo v psihoanalitičnem delu", str. 271 ss.). Na delu je veriga fantazija -> slaba vest -> dejanje. Človek stori prepovedano dejanje zaradi slabe vesti, ki izvira iz nezavedne (potlačene) fantazije o že izvršenem ("pra-") zločinu. Slaba vest ni posledica storjenega dejanja, temveč zahteva dejanje, da bi se imela na kaj opreti. Dejanje v resnici olajša neznosno neoprijemljivi pritisk slabe vesti, ker jo pripne, lokalizira, omeji nase. Sklep zavestne misli, da slaba vest izvira iz dejanja, je torej spet nekorekten, omogoči pa, da se korektno, le da nezavedno, obnovijo primarna (ojdipska) razmerja.
XXIV.
Zdaj je torej videti, kakor da misel poleg intelektualnega opravlja še neko drugo delo, podobno delu sanj (Traumarbeit), ki nujno ovira intelektualno delo, če si to prizadeva za racionalno misel. Pravimo: drugo delo, ker smo ga identificirali pozneje, saj je opravljeno nezavedno in ga je mogoče opaziti šele v analizi, vendar vse kaže, tako kakor pri delu sanj, na primarni proces. Kakor delo sanj tudi regresivno obnavljanje primarnih razmerij ni značilnost nobene patologije posebej. Prej narobe: videti je temeljni motiv sleherne misli. Freud ga najde tako v "slaboumnih" primerih kakor pri vrhunskih dosežkih. Kako je to mogoče?
XXV.
Stvar postane jasnejša, če opustimo predstavo, da gre za dvoje del, od katerega eno ruši, kar drugo gradi. Kakor je Freud opazil, da "delo sanj" ni nič drugega ko mišljenje, tako moramo tu opaziti, da mišljenje ni nič drugega ko obnavljanje primarnih razmerij. Kakor da se mora misel, da bi sploh nastala, najprej opreti na primarna razmerja (ta so resda vedno na voljo), ki jih bo obnovila, in prav v njihovem obnavljanju se oblikuje kot misel. Kar je bilo najprej videti motilec misli, je zdaj njen nujni pogoj. Na ta način misel kopiči protislovja, ki jih ne dohiteva niti registrirati, kaj šele razrešiti. Razrešijo se lahko v analizi, ko vpeljemo primarna razmerja - ko opazimo, da misli vladajo protislovja primarnih razmerij, ki jih obnavlja.
XXVI.
Vir: Sigmund Freud, Spisi o umetnosti, Založba /*cf., Ljubljana, 2001.

Bogdan Lešnik: psiholog in sociolog kulture, koordinator programa Antropologija vsakdanjega življenja na ISH - Fakulteti za podiplomski humanistični študij, Ljubljana, urednik revije Socialno delo, predsednik sveta Zavoda SCCA-Ljubljana, podpredsednik Psihoanalitičnega društva Slovenije.

Foto: Leonardo de Vinci, Bakhus, Louvre, Pariz

Copyright: Avtorji & SCCA, Zavod za sodobno umetnost-Ljubljana /Authors & SCCA, Center for Contemporary Art-Ljubljana