Vladi Republike Slovenije
Predsedniku dr. Janezu Drnovšku

PETICIJA

V skladu z ustavnim načelom enakosti v pravicah, po katerem so ljudje enakopravni ne glede na njihovo spolno usmerjenost, naslavljamo na Vlado RS zahtevo, da predlaga take spremembe zakonodaje in sprejme druge ukrepe iz svoje pristojnosti, ki bodo:

1) prepovedali diskriminacijo zaradi spolne usmerjenosti
(a) pri uveljavljanju legitimnih zahtev v vseh javnih, državnih in zasebnih strokovnih službah in poklicnih ustanovah, npr. v šolah, bolnišnicah, zavodih, uslužnih dejavnostih, varnostnih organih in oboroženih silah, (b) na delovnem mestu, kar vključuje, da ni mogoče nikomur odkloniti delovnega mesta zaradi spolne usmerjenosti, in (c) pri članstvu v združenjih, društvih in prostovoljnih organizacijah;

2) zagotovili partnerjema istega spola enako pravno varstvo, kakor ga uživata partnerja različnih spolov, vključno z možnostjo oblikovanja družine;

3) na primeren način popravili krivice, ki so posledica diskriminacije posameznikov ali skupin na podlagi spolne usmerjenosti;

4) priznali azil za tujce, ki so doma preganjani zaradi svoje spolne usmerjenosti.

Podpisniki peticije Vladi RS za enakopravnost ne glede na spolno usmerjenost

Odgovor:

Zadeva: Mnenje Vlade Republike Slovenije o peticiji v zvezi s preprečevanjem diskriminacije zaradi spolne usmerjenosti

1. Delovnopravna zakonodaja trenutno izrecno ne opredeljuje prepovedi kakršnekoli diskriminacije. Ustavno načelo enakosti pred zakonom, ki zagotavlja enake človekove pravice in temeljne svoboščine, ne glde na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, gmotno stanje rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj ali katero koli drugo osebno okoliščino, velja tudi, ko gre za vprašanja sklepanja delovnega razmerja in tudi pravic, ki jih imajo delavci v zvezi z delovnim razmerjem.

Nov kazenski zakonik Republike Slovenije izrecno prepoveduje diskriminacijo zaradi spolne usmerjenosti: v prvem odstavku 141. člena (kršitev enakopravnosti) določa, da "Kdor zaradi razlike v narodnosti, rasi, barvi, veroizpovedi, etnični pripadnosti, spolu, jeziku, političnem ali drugem prepričanju, spolni usmerjenosti, gmotnemu stanju, rojstvu, izobrazbi, družbenem položaju ali kakšni drugi okoliščini prikrajša koga za katero izmed človekovih pravic ali temeljnih svoboščin, ki so priznane od mednarodne skupnosti ali določene z ustavo ali zakonom, ali mu takšno pravico ali svoboščino omeji, ali kdor na podlagi takšnega razlikovanja komu da kakšno posebno pravico ali ugodnost, se kaznjuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta."

V Vladi Republike Slovenije se pripravlja nov zakon o delovnih razmerjih, ki bo na novo in enotno uredil to področje. Pri pripravi novih gradiv se je že pokazala primernost izrecne opredelitve prepovedi diskriminacije iskalcev zaposlitve in zaposlenih oseb. Program vlade Republike Slovenije predvideva prvo obravnavo novega predloga zakona v zadnjem tromesečju 1995.

2. Po programu Vlade Republike Slovenije bo v zadnjem trimesečju 1995 pripravljena analiza določb zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Ob tem bodo zaradi številnih zakonodajnih pobud analizirana tudi vprašanja ureditve statusa istospolnih zvez in predlagane ustrezne zakonske rešitve. Upoštevane bodo izkušnje drugih držav in sicer v smeri posebnega zakona, ki ureja vprašanje pravnih pravic zveze istospolnih partnerjev.

Mirko Bandelj
Generalni sekretar Vlada Republike Slovenije

Poslano tudi:
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve
Urad Republike Slovenije za žensko politiko


Send comments to: siqrd@mail.ljudmila.org.
Click here to go to SiQRD main page.