MIKAEL
Danska / Nemčija,1924, igrani, 83 min, ČB, nemi, slov. mednapisi, 35 mm, film bo v živo spremljal Kinotečni hišni pianist Andrej Goričar

Scenarij: Carl Theodor Dreyer in Thea von Harbou po literarni predlogi Hermana Banga
Režija: Carl Theodor Dreyer
Glavne vloge: Walter Slezak, Benjamin Christensen, Nora Gregor, Robert Garrison, Max Auzinger, Dider Aslan
Fotografija: Karl Freund, Rudolph Maté

Mikael je mlad umetnik v vzponu, medtem ko se njegov učitelj Claude Zoret stara in umetniško usiha. Zoret je bil tisti, ki je omogočil Mikaelu vzpon in lagodno življenje, njuno razmerje pa je bilo tudi seksualno. Ko Zoret pristane na to, da bo naslikal portret lepe princese Zamikoffove, ki je sicer v nenehnih finančnih težavah, se Mikael vanjo zaljubi in zaplete v ljubezensko razmerje. Prodajati začne darila, ki jih je dobil od postaranega ljubimca Zoreta, svojemu nekdanjemu učitelju pa celo krade dragocene skice, da bi lahko vzdrževal razuzdano in razkošno življenje z novo izbranko. Slednjič zapusti Zoreta in ga pahne v brezup in žalovanje za izgubljenim mladim ljubimcem, začne pa mu pešati tudi zdravje – v svoji samoti išče tolažbo v duhovnosti. Vendar ne more ne preboleti ne sprejeti izdaje mladega prijatelja in učenca. Na smrtni postelji izgovori ključne besede: »Zdaj lahko umrem, saj sem videl veliko ljubezen.«

Po prikazovanju v Ameriki je film postal znan pod naslovom Chained (Uklenjen) in, še bolj pretenciozno, tudi kot The Story of the Third Sex. Veliki in neodvisen danski režiser Dreyer je Mikaela posnel po literarni predlogi istoimenskega romana danskega pisatelja Hermana Banga, ki naj bi svojega junaka ulil po velikem francoskem umetniku Rodinu.

Zoret, an ageing artist is driven to despair and grieves over the loss of his young male model and student to Princess Zamikoff. Mikael falls in love with her and exploits his master by borrowing money in his name and selling his valuable sketches – all so that he can provide the countess with cash. Sigmund Freud makes a brief appearance. Based on the book by Herman Bang, which was reportedly based on the life of Auguste Rodin, the famous French artist.