NAŠA GLASBA

Mnogi afriški bobnarji se svoje obrti pričnejo učiti še preden shodijo, mi pa smo čare ustvarjanja ritma odkrili malce kasneje. BU smo kot skupina pričeli s preigravanjem enostavnejših vzorcev neizčrpnega afriškega glasbenega izročila. Kmalu po začetnem spoznavanju bobna, osnovnih "udarcev" in ritmičnih kombinacij smo se lotili prvih daljših kompozicij. Kombinirali smo ritmične vzorce in njihovo spremljavo, brundali in potrkavali ter se neobremenjeno poigravali z ritmom kot prirojenim darom narave. Pri tem so nastajale tudi prve lastne kompozicije onstran tradicionalnih predlog, čeprav afriškemu izročilu še dolgo ne kanimo obrniti hrbta.

Nabor bobnov in drugih zvočil se je vseskozi spreminjal in ko so tudi zadnji članice in člani skupine bongos ali kongo zamenjali za djembe, je "ritem mašina", sestavljena iz sangbe (sangpan), dununbe (dundun) in ken-kenov še močneje podprla celoto. Vse bolj smo se lahko zanesli tudi na zvonce in klave, ki nam pri zahtevnejših ritmičnih poizkusih nudijo potrebno oporo ter koreografske izzive. Čeprav posamezna članica ali član praviloma prispeva celotno kompozicijsko predlogo, je naša posebnost prav kolektivno ustvarjanje, pri čemer vsak od nas lahko sooblikuje postopno nastajajočo glasbo, doda vizualno ali koreografsko vsebino, prispeva solistični vložek...

Glasbeni izraz od leta 2002 kalimo in razširjamo tudi v ulično-gledališkem okolju. V bobnarski drami "BUsingye" smo poudarili koreografijo, nebesedno komunikacijo skozi celotno telo in boben pa smo se močneje naravnali na občinstvo. Skozi projekte kot sta sodelovanje s pevskim zborom in ustvarjanje "ritmičnih dogodkov" za gluhe in naglušne ("BUmBUs") naše dojemanje glasbe in glasbene kompozicije nadgrajuje ustaljene oblike, jih prevrednoti ter kombinira na novo. S projektom "BUdiseja" v letu 2004 so se naše izkušnje iz preteklih let in mnogih različnih projektov zlile v popotovanje po reki Ljubljanici, ki je združilo različne elemente našega izraza, kot so glasba, ples, VJ-ing ter gledališče z osnovnimi štirimi elementi (voda, zrak, zemlja, ogenj).

V letu 2005 se bobnanja lotevamo na poudarjeno medkulturen in eksperimentalen način. Poigravamo se z dodajanjem perkusij drugih delov sveta kot so tarabuka, tapan, table,... (spomnimo se pa tudi stare dobre harmonike). Skozi mešanje in reinterpretacijo različnih izročil želimo tradicionalni afriški "groove" oplemenititi z duhom časa. Ne branimo se prenašanja "ročnega" bobnanja v kontekst ritmično raznovrstne elektronske glasbe in performansa. In kljub nekaterim drznejšim (na primer kombinatoričnim ali analitičnim) kompozicijskim pristopom se še zmeraj trudimo za rahločutno prispevanje k mnogoterim glasbenim izrazom prihodnosti.

Prisluhnite nam skozi posnetke mp3 ali si oglejte katerega od nasih nastopov na videu - se najbolje pa kar v živo!