?????????????????????????????????????????????????????


Katere so splošno kulturne, katere specifično socialne in estetske prednosti literature v digitalnem okolju? Kakšne so njene pomanjkljivosti?


Kaj loči "online" (kot spletno stran) pre(d)stavljeno literaturo, ki bi jo sicer bilo mogoče natisniti, od istega besedila, ki je dejansko natisnjeno v obliki knjige? Kakšen smisel ima potem še distribucija (prodaja) tradicionalno napisanih literarnih del na elektronskih oz. digitalnih nosilcih? Kakšne so prednosti in pomanjkljivosti tovrstne distribucije in hranjenja tradicionalno zapisane literature?


Principi digitalno in za internet ustvarjenih literarnih del spominjajo na mnoge že znane poizkuse prodorov iz kalupa linearnega, na papir zapisanega besedila (antika, barok, avantgarde 20. stoletja). Ali gre torej le za že znane "pobude, ki jih računalniško podprti mediji ponavljajo, aktualizirajo in pogosto celo prvič dosledno uresničijo" (Gendolla/Schaefer) ali pred našimi očmi in pod našimi prsti nastaja izvirna literarna oziroma umetniška smer z lastno estetsko ter kulturno dinamiko?


Katera razmerja med uporabnikom, avtorjem in besedilom so v kontekstu internetne literature zares nova?


Glede na multimedializacijo interneta (Vsesvetovni splet kot večmedijska komunikacijska forma globalne računalniške mreže) se spreminja razmerje med besedilom in drugimi "teksti" (vizualni, akustični). Kje se končuje internetna literatura in kje se pričenja "hipermedijska" spletna/(med)mrežna umetnost?


>>povej




naprej>>


0.) sprehod po spletu

1.) kaj je kaj

2.) iz gutenbergove v turingovo galaksijo

3.) v razmislek (vprašanja)

4.) teorija (čitanka)

5.) viri

6.) povezave