ARHIV NOVOSTI 2002

Sporočilo za javnost
5. 5. 2004

Barbara Borčić in Saša Nabergoj iz SCCA-Ljubljana sodelujeta na simpoziju o sodobni umetnosti ARTERIA v Škofja Loki

ARTERIA, simpozij o sodobni umetnosti, ki poteka od 7.- 9. maja v organizaciji Ateljeja CLOBB, bo z vrsto predavanj, prikazov in razstavo predstavil nekaj glavnih ustvarjalcev in teoretikov iz področja sodobne umetnosti, pokazal njihova dela ter smernice in tokove sodobne umetnosti pri nas in na tujem.

V okviru simpozija bo Barbara Borčić govorila o rabi videa kot izraznega sredstva na primeru projekta Videodokument (sobota, 8. maja ob 10.30 v OŠ Škofja Loka-Mesto).

Saša Nabergoj pa bo v nedeljo, 9. 5. 04 ob 11.00 v hotelu Transturist sodelovala na okrogli mizi na temo ignoranca do sodobne umetnosti.

Vabljeni!


Sporočilo za javnost
3. 5. 2004

Radio Slovenija - Prvi program A1, STUDIO OB 17h (3. maj 2004)

"Slovenska kultura v labirintu evropskih povezav"
Radijska okrogla miza o kulturi in evropskih programih

V ponedeljek, 3. maja ob 17. uri, vas vabimo k poslušanju radijske oddaje Studio ob 17h.

Gostje radijske okrogle mize - izvajalci uspešnih evropskih projektov - bodo predstavili svoje projekte in izkušnje, ki so jih pridobili s kandidiranjem za evropska sredstva in pri sami izvedbi projektov.
Pogovarjali se bodo o osnovnih značilnostih različnih programov EU (npr. nujno mednarodno povezovanje, delež sofinanciranja s strani EU in vloga države pri tem), o učinkih takega financiranja na organizacijo in prednostih sodelovanja v mednarodnih projektih, ki jih podpre Evropska unija.

Tomaž Simon se bo pogovarjal s strokovnjaki, ki delujejo na različnih področjih kulture, v različnih organizacijah in v različnih mestih:

Zoja Skušek, Založba /*cf, Ljubljana
Dejan Pestotnik, Multimedijski center Kibla Maribor
Mirjam Drnovšček, Slovensko narodno gledališče Nova Gorica
Miloš Ekar, Zavod za varstvo kulturne dediščine
Igor Koršič, Akademija za gledališče, radio, film in televizijo in sklad Euroimages
Mateja Lazar, Zavod SCCA - Ljubljana (Kulturna stična točka v Sloveniji)
Alenka Pirman, Zavod SCCA - Ljubljana (Artservis)

Oddajo pripravljata Kulturna stična točka v Sloveniji in Artservis (Zavod za sodobno umetnost, SCCA - Ljubljana) v sodelovanju z Radiem Slovenija.

Slovenija je s 1. majem 2004 postala članica Evropske unije.
Radijska okrogla miza je prejela finančno podporo programa, s katerim želi slovenska vlada prispevati k obveščenosti, razumevanju in javni razpravi o procesu vključevanja v EU ter o vseh posledicah članstva za življenje slovenskih državljanov in državljank. Program obveščanja izvaja Urad vlade za informiranje.


Kulturna stična točka v Sloveniji je informacijski urad programa EU Kultura 2000. Dejavnosti urada omogočata Ministrstvo za kulturo RS in Evropska komisija (DG EAC).


Oddajo pripravljata Kulturna stična točka v Sloveniji in Artservis


OBVESTILO št. 28
22. 4. 2004

Informacija o projektu Damijana Kracine, sodelavca Zavoda SCCA-Ljubljana
DAMIJAN KRACINA NA RAZSTAVI RE-CONNECTIONS V ALBUQUERQU, NOVA MEHIKA,
ZDA


Damijan Kracina, Devonian Future, 2004, foto: Jennifer Schlesinger

Damijan Kracina je med enomesečnim rezidenčnim bivanjem v okviru mednarodnega programa ArtsLink v Santa Fe Art Institute pripravljal projekt Devonian Future, ki je že vključen na skupinsko razstavo RE-CONNECTIONS in na ogled v UNM Art Museum v Albuquerqu do 13 junija
2004.

Projekt Devonian Future je sprožilo bivanje v Novi Mehiki, kjer se prepletjo puščava, dolge ravne ceste in teritoriji indijanskih rezervatov. Hkrati je tudi rojstni kraj prve atomske bombe in center proizvodnje ameriškega jedrskega orožja in raziskav na področju jedrske fizike. Damijan Kracina v svojem najnovejsem projektu skozi formo sodobne umetnosti prepleta dosežke znanosti, atomske fizike, genetike, paleontologije in biologije in jih postavlja v odnose,
značilne za prirodoslovne zbirke in kabinete kuriositet iz konca 16. stoletja. Nastala je svojevrstna zbirka organizmov, ki so nekje daleč v prihodnjosti komaj zlezli iz vode v želji, da bi naselili površje zemlje.

Damijan Kracina je na isti razstavi premierno prikazal tudi svoj najnovejši video Marmelade, ki govori o avtorjevi in slovenski identiteti. Poleg njega na razstavi RE-CONNECTIONS sodeluejo se Adam Pantić. Zlatan Filipović, Tahar Alemdar, Ana Stojković in Mirjana Vodopija, ki so skupaj izvedli tudi radijsko oddajo, javno diskusijo, pogovore z gosti, delavnice s študenti, spletno stran in avtorski video.

Damijan Kracina je dobitnik štipendije ArtsLink 2004 , programa CEC International Partners.

Razstavo RE-CONNECTIONS je organiziral Tamarind Institute v sodelovanju z Santa Fe Art Institute, UNM Art Museum, Santa Fe Community College in University of New Mexico Arts Technology Center, podprl pa ga je Trust for Mutual Understanding (New York).

Več o avtorju:
http://www.kracina.com

Vec o razstvavi RE-CONNECTIONS:
http://www.kracina.com/reconnection

Kontakt: Toni Poljanec
SCCA-Ljubljana
Zavod za sodobno umetnost
email: info@scca-ljubljana.si
tel.: 01 431 83 85
fax: 01 430 06 29


Sporočilo za javnost št. 27
19. 4. 2004

Predstavitev Video Edition Austria / Release 01
v Galeriji sodobne umetnosti Celje četrtek,
22. aprila 2004 ob 18.00 uri



V aprilskem Media Fokusu bo Galerija sodobne umetnosti v sodelovanju z Zavodom SCCA-Ljubljana, ki je v slovenskem prostoru pooblaščen za distribucijo edicije Release 01, pripravila projekcijo izbranih video del (poudarek je na video delih, za katera je značilen kritični pogled na dogajanja v sodobni, predvsem avstrijski družbi) iz edicije Release 01. Projekt Medienwerkstatta bo predstavila Barbara Borčič.

Dunajski Medienwerkstatt je neodvisna distribucijska hiša, ki je izdala dve kompilacijski ediciji avstrijske video umetnosti. Video Edition Austria (1994) je pregled umetniških in dokumentarnih video del od leta 1969 do 2001, Release 01 iz leta 2002 pa je dopolnilna edicija novejše avstrijske video produkcije.

Program:
Carola Derting, Byketrouble, 1998, 5:18
Terese Schulmeister: Lucy, Jenny & Me / 9 Shortcuts, 1994/99, 6:33
Fiona Rukschcio: #1:Ťcommon.placesŤ, 1999, 45:30 (odlomek)
Oliver Hangl: Lover's walk, 2001, 7:01
Heidemarie Seblatnig, The Alternative Tokyo Trilogy Part 2: Sir
Elton, 1999, 18:18Bernadette Huber, 'God's greetings' Austria!, 2000, 4:12
Erwin Wurm, One Minute Sculptures (Excerpt), 1997, 14:51 (odlomek)
Anita Kaya, Backspace, 1997, 5:01
Oliver Ressler, The Rote Zora, 2000, 27:41
Halt+Boring, Smoking, 2000, 4:37

Kontakt: Barbara Borčič
SCCA-Ljubljana
Zavod za sodobno umetnost
http://www.scca-ljubljana.si
tel.: 01 431 83 85
fax: 01 430 06 29



29. 3. 2004

Poziv k sodelovanju

K sodelovanju pri naših programih vabimo prostovoljce in prostovoljke. Gre za raznoliko delo na področju kulture in umetnosti, kot denimo pomoč pri izvedbi predavanj in razstav, pripravi besedil za objavo, urejanju arhiva in press clipinga, itd. Za več informacij o naših projektih si oglejte našo internetno stran: http://www.scca-ljubljana.si .
Zaželjeno je znanje iz angleščine in srbohrvaščine ter računalniška pismenost (MS Word).
Zainteresirani naj se javijo Zavodu SCCA-Ljubljana.

Kontaktna oseba:
Toni Poljanec
tel: 014318385 (od 11. do 15. ure)
email:info@scca-ljubljana.si


Novi Artservis!
Pomladna prenova spletnega portala

http://www.artservis.org/
http://www.artservis.org/press/

Danes smo na naslovu http://www.artservis.org objavili prenovljeni Artservis, spletni portal za umetnike, teoretike in menedžerje v kulturi. Artservis objavlja aktualne in preverjene informacije o virih financiranja, izobraževalnih programih in priložnostih za sodelovanje.

V dobrih dveh letih delovanja je Artservisova uspešnost prekosila vsa pričakovanja. Postal je nepogrešljiv in referenčen medij, ki ga dnevno obišče prek 470 uporabnikov (med njimi prevladujejo tisti iz Slovenije, držav nekdanje Jugoslavije, srednje in vzhodne Evrope, ZDA, Nizozemske in Velike Britanije). Spletne strani dopolnjuje tedenska okrožnica: doslej smo izdali 121 številk, trenutno pa jih prebira ze več kot 1750 naročnikov.
Artservis je javno dostopen in brezplačen. Temelji na solidarni izmenjavi informacij in copyleft načelu.

Novi Artservis odlikujejo preglednost, enostavnost in hitrost. Iskanje po obsežni bazi podatkov bo lahko odslej se učinkovitejše, na portal pa smo uvrstili tudi nekaj novosti:

  • hitre povezave z vstopne strani (seznam povezav na najpogosteje uporabljane spletne strani: ministrstva in uradi, iskalniki fundacij, rezidenčni programi, Evropska unija, ...)
    http://www.artservis.org/default.asp
  • rubrika Kontekst, v kateri objavljamo kritična avtorska besedila, vezana na umetnostni sistem
    http://www.artservis.org/kontekst.asp .
  • Razširjena mreža Artservisovih zastopnikov - organizacij z javno dostopnim internetom v Budimpešti, Gradcu, Jesenicah, Kopru, Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici in v Sarajevu. Zastopniki svojim obiskovalcem lahko tudi svetujejo, kako čimbolj učinkovito uporabljati Artservis
    http://www.artservis.org/zastopniki.asp

Večmesečna prenova temelji na analizi uporabniških in uredniških izkušenj ter na analizi prevladujočih principov širjenja informacijske industrije na področje kulture v razvitem svetu.

Artservis je projekt SCCA, Zavoda za sodobno umetnost - Ljubljana.
Programi zavoda so usmerjeni v razvoj inovativnih pionirskih projektov, ki umetniške in interpretativne prakse vpenjajo v družbeno dogajanje ter spodbujajo mednarodno povezovanje strokovnjakov in ustvarjalcev.

Več informacij o delovanju zavoda: http://www.scca-ljubljana.si/


Pišite ali kličite in zahtevajte se več informacij!
Alenka Pirman, urednica in vodja projekta Artservis
info@artservis.org
mobi 051 345 821

več: http://www.artservis.org/obvestilo.asp?st=8


11. 3. 2003
Predstavitev programov Zavoda za sodobno umetnost
SCCA-Ljubljana v Sarajevu

Na povabilo Centra za savremenu umjetnost iz Sarajeva in njihovega produkcijskega laboratorija pro.ba sta Barbara Borčić in Alenka Pirman od 4. do 6. marca 2004 v Sarajevu predstavljali dejavnosti in programe Zavoda SCCA-Ljubljana.

Predstavitve dejavnosti Zavoda SCCA-Ljubljana so otvorile novo serijo predavanj z naslovom Demistifikacija medijev: profesionalne prakse s področja sodobne umetnosti v regiji.
Barbara Borčić, direktorica zavoda, je govorila o umetniški in teoretski produkciji ter izobraževalnih programih in raziskovalnih projektih in med drugimi predstavila Internet Portfolio, Videodokument, Svet umetnosti in Platformo.
Alenka Pirman, vodja Artservisa, je predstavila svetovalno in posredniško dejavnost zavoda in demonstrirala uporabo spletnega orodja Artservis. Predstavitvi sta potekali v sarajevskem multimedijskem centru so.ba, ki deluje v okviru Centra za savremenu umjetnost.

Na sarajevski Akademiji za likovno umetnost je Barbara Borčić v okviru predmeta teorija forme pri prof. Almi Suljević predavala o zgodovini video umetnosti v slovenskem prostoru in specifičnih rabah videa kot izraznega sredstva na primeru dokumentarnega in raziskovalnega projekta Videodokument.

Povezave:
http://www.scca.ba - Centar za suvremenu umjetnost Sarajevo
http://www.pro.ba - proba

Kontakt: Barbara Borčič
SCCA-Ljubljana
Zavod za sodobno umetnost
http://www.scca-ljubljana.si
tel.: 01 431 83 85
fax: 01 430 06 29


HONORARNO DELO
SCCA Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana zaposli honorarno ali preko študentskega servisa osebo na delovno mesto koordinatorja programov za delovni čas od 10h - 16h vsak delovnik.

Pogoji:

  • Funkcionalna pismenost in administrativna usposobljenost (pisma, dopisi, rezervacije, arhiviranje, osnovno računovodstvo ...)
  • Aktivno znanje angleščine
  • Komunikativnost
  • Obvladovanje sistemskega okolja Windows in uporaba programov: Word, Excel (osnove), Powerpoint, Internet Explorer ali Mozilla, Outlook Express ali Mozilla Mail.
  • Vozniški izpit B kategorije in možnost uporabe osebnega vozila.
  • Tehnična usposobljenost: ravnanje z kamero, fotoaparati, minidiski, diaprojektorji, videoprojektorji.
  • Praktična znanja in ročne spretnosti (montaža lahkega pohištva, prenos in prevoz pisarniškega materiala in pohištva, obešanje slik.....)

Prijave in vprašanja sprejemamo vsak delavnik od 10. do 16. ure.

Rok za prijavo je 7.1. 2004

Zavod SCCA - Ljubljana, Metelkova 6, 1000 Ljubljana

Kontakt: Jani Pirnat, mail: info@scca-ljubljana.si, tel. 01 431 83 85 ali 041 922 782


POSVET "KAJ STORITI Z 'BALKANSKO UMETNOSTJO'?"

Galerija Kapelica, Kersnikova 4, Ljubljana
ponedeljek, 15. decembra 2003, ob 18. uri

SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana vas vabi na posvet "Kaj storiti z
'balkansko umetnostjo'?".

Sodelujejo: Rastko Močnik, Alen Ožbolt, Mitja Velikonja, Borut Vogelnik in Igor Zabel.

Moderatorja: Robert Alagjozovski in Urška Jurman

Posvet pripravljamo v okviru raziskovalnega projekta z naslovom "Kaj storiti z 'balkansko umetnostjo'?", ki tematizira aktualen pojav vnovičnega odkrivanja oziroma
(re)definiranja Balkana, balkanske identitete in balkanske umetnosti in katerega
sklepni del bo publikacija.

V projektu 'Kaj storiti z 'balkansko umetnostjo'?' sledimo, kaj Balkan in "balkanska umetnost" pravzaprav označujeta? Kakšno je ideološko, politično in ekonomsko ozadje vnovičnega odkrivana in (re)definiranja Balkana in "balkanske umetnosti"? Kako se na povečan interes za umetnost in kulturo Balkana odziva sama regija? Ali služi Balkan zgolj kot marketinški prijem umetnostnega sistema, ki išče vedno nove trende, in če, zakaj je Balkan aktualen prav sedaj? Kakšna je povezava med interesom za umetnost in kulturo jugo-vzhodne Evrope s koncem vojne na tleh nekdanje Jugoslavije in s procesom širjenja Evropske Unije? Na kakšen način potekata procesa integracije na področju kulture in politike; kaj je v tem procesu vključeno in kaj izključeno? Ali in kako povečan interes za "balkansko umetnost" , ki mu lahko sledimo v zahodni Evropi, vpliva na delovanje umetnostnega sistema v sami regiji?

Omenjena in druga vprašanja o spregi umetnosti z ideologijo, politiko in ekonomijo
bodo tema posveta.

Posvet pripravljamo v sodelovanju z galerijo Kapelica in kulturnim centrom Točka iz
Skopja.


Sreda, 3. december = Prešernov rojstni dan = Dan odprtih vrat

Zavod SCCA-Ljubljana bo odprl vrata pisarne na Metelkovi 6.
Od 10. do 14. ure vas bomo osebno popeljali po Internet Portfoliu,
Videodokumentu in Videospottingu ter demonstrirali učinkovito rabo
Artservisa. Na ogled bo tudi zavodova stalna zbirka. Pridite!

http://www.scca-ljubljana.si/
http://www.kultura.gov.si/slo/dankulture/dan.htm


SVET UMETNOSTI, Šola za sodobno umetnost
Letnik 2002 / 2003
Serija predavanj Strategije predstavljanja 3


Drugo predavanje jesenskega dela letošnje serije:

David Dronet: Station Mir-primer sodobnega multimedijskega laboratorija
četrtek, 6. novembra ob 20.00 v Galeriji Kapelica na Kersnikovi 4 v Ljubljani.

David Dronet bo predstavil Station Mir ((Multimedia-Interactive-Research), multimedijski laboratorij za raziskovalne, ustvarjalne in izobraževalne dejavnosti v francoskem mestu Caen. Za delovanje postaje, ki jo vodi umetniški kolektiv Trance Femel Co (anagram Francoskega Telekoma), so ključni tile pojmi: izmenjava, mreža, medsebojne povezave, sporazumevanja, intermedia.

Kolektiv je z nenehnim iskanjem in preizkušanjem novih interaktivnih zmožnosti medijev želel med drugim olajšati dostop do medijev tudi drugim umetnikom in s tem spodbuditi medsebojne izmenjave. Zato so na pobudo svojih dveh članov, Davida Droneta in Stephana Zaninija (ki ju je zanimala zlasti dialektika komunikacije in interaktivnosti ter njunih orodij, kar je tudi medij njune lastne umetniške prakse) leta 1995 ustanovili Station Mir.

Postaja deluje kot satelit, oddajnik-sprejemnik multimedijskih raziskav in produkcije. Ta fleksibilen raziskovalni in produkcijski center je danes nepogrešljiv člen sodobne medijske in umetnostne scene v Franciji.


Predavanje bo v angleščini!

Vstop prost!


Vljudno vabljeni!

Kontakt: Saša Nabergoj
SCCA-Ljubljana
Zavod za sodobno umetnost
http://www.scca-ljubljana.si
tel.: 01 431 83 85
fax: 01 430 06 29

Predavanje je podprl Francoski inštitut Charles Nodier.

Serijo predavanj pripravljamo v sodelovanju z Galerijo Kapelica in Mestno Galerijo Nova Gorica.

Program Svet umetnosti podpirajo Ministrstvo za kulturo RS, MOL - Oddelek za kulturo in raziskovanje in Gostilnica Čarli.


V jesenskem delu pripravljamo še:
Daniel Jewsbury (Irska): 11. 12. 2003


 

SPOROCILO ZA JAVNOST
st.17
[poslano: 07.10.2003]
Gradska galerija Labin
Ul. 1. maja 5, 52220 Labin
Tel/fax: +385 52 852 464
http://www.labin.hr

VABILO NA OTVORITEV RAZSTAVE

www.worldofart.org/fadeinfadeout

Otvoritev razstave Fade In Fade Out bo 10. oktobra 2003 ob 20 uri v
Gradski galeriji Labin, Ulica 1. Maja 5, Labin

Razstavo, ki je bila prvič predstavljena v Galeriji Kapelica v
Ljubljani, bomo tokrat predstavili tudi v Labinu. Razstava predstavlja
sklepni del sestega letnika Tečaja za kustose sodobne umetnosti, v
okviru programa Svet umetnosti, Sola za sodobno umetnost, ki ga
organizira SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana.

Na razstavi Fade In Fade Out bodo predstavljeni sodobni vizualni
umetniki:
Vadim Fiškin, Alen Floričić in Saso Vrabič.

Kustosi razstave: Mara Ambrozič, Nina Gregorič, Tolja Kanduč, Tomaž
Kucer,Marko Pak in Luka Sinković.

Mentorja: Miran Mohar in Gregor Podnar.

Rdeča nit razstave je umetniško ustvarjanje, skozi katerega se kaže
umetnikov odnos do širšega družbenega konteksta. V delih se nam tako
razkrivajo vzorci delovanja med posameznikom in njegovim okoljem.
Umetniki nastopajo kot glavni akterji v razstavljenih delih, vendar ne
na način avtoportreta, temveč skozi preizpraševanje lastne pozicije.

Predstavljamo projekt Vadima Fiškina, Home TV installation, ki je bil
izveden leta 1996 v Gradcu. V njem je nastopil kot televizijski
voditelj, ki je ponujal gledalcem napotke, kako narediti domačo TV
instalacijo. Home TV installation kaze na banalizacijo jezika sodobne
umetnosti in ideolosko moč medijev. Avtor se poigrava s pomenom
umetniškega dela in iskanjem mesta umetnika/subjekta v družbi.

V video delu Alena Floričića (Brez naslova, 2001) se nam v nočnem
prizoru skozi okno odpira pogled v razsvetljeno dnevno sobo. V sobi
zaznamo snezenje televizorja in osebo na kavču. Ta oseba je avtor sam.
Deluje kot nekaksen hologram, ki se ves sas pojavlja in izginja.
Floričić v vseh video delih uporablja sebe - telo/umetnika/osebo kot
material, iz katerega črpa. Večina del prikazuje avtorja, ki opravlja
nekatera nesmiselna dejanja, ki se ponavljajo v neskončnost. Gre za
zgodbo zasebnega napram javnemu in s tem tudi umetnika napram delu ter
gledalčevi percepciji.

Saso Vrabič je v delu Vogue (2001) vzel za osnovno formo naslovnico
znane revije Vogue. Na skoraj vseh je prikazan avtor sam. K naslovnicam
so dodani spremljevalni teksti v obliki citatov ali kratkih zgodb
različnih avtorjev, ki se nanašajo na različne vidike življenja v
sodobni kulturi. Delo lahko razumemo kot primerjavo med kustosom in
modnim kreatorjem, ki oba kreirata okus in estetiko iz pozicije moči.
Na drugi strani pa se je Vrabič postavil na mesto, rezervirano za
lepotne ideale družbe. Gledalca vodi k samozavedanju o stereotipih,
obenem pa je vseskozi prisotno umetnikovo preizpraševanje sebe in
svojega ustvarjanja.

Preizpraševanje pozicije umetnika nagovarja gledalca k preizpraševanju
vloge sodobnih kuratorskih praks.

Vabljeni!

Dodatne informacije:
Luka Sinković
Gsm: +385 (0)91 576 8788
e-mail: luka_sinkovic@mail.inet.hr

Nina Gregorič
Gsm: 041-388-763
e-mail:gregoricni@mail.ljudmila.org

Biografije avtorjev in kustosov ter podatki o razstavi so na razpolago
na spletni strani razstave:
http://www.worldofart.org/fadeinfadeout
Gradska galerija je v času razstave odprta med tednom od 10.00 do
15.00, v soboto od 10.00 do 13.00. Razstava bo na ogled do 31. 10.
2003. Vstop prost.

Razstavni projekt:
SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
tel.: +386 (0)1 431 83 85
fax: +386 (0)1 430 06 29
e-mail: info@scca-ljubljana.si
www.scca-ljubljana.si

V sodelovanju z:
Gradsko galerijo Labin
Ul. 1. maja 5, 52220 Labin
Tel/fax: +385 52 852 464
http://www.labin.hr

Tečaj za kustose sodobne umetnosti podpirajo:
Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, MOL - Oddelek za kulturo in
raziskovalno dejavnost in Gostilnica Čarli.

Razstavo so podprli:
MOL - Oddelek za kulturo in raziskovalno dejavnost, Ministarstvo
kulture RH, Grad Labin, Istarska županija.

Sponzorji in donatorji:
Termo d.o.o., HELIOS tovarna barv, lakov in umetnih smol d.o.o., Studio
Cotič - Trojer in ostali d.n.o., Okvirija Mitja Kolarič s.p., Kava čaj
Slamič d.o.o., Bofex d.o.o., Galeb gradbeništvo d.o.o.

Zahvala:
Zoran Cvetkovic, Dusan Dovc, Vadim Fiskin, Alen Floricic, Lidija
Gregoric, Damijan Kracina, Bojan Krume, Dragica Marinic, Jani Pirnat,
Iztok Pohorec, Daniel Pratneker, Marko Rodosek, Sandra Sajovic,
Schnittpunkt Wien, Mojca Slovenc, Zeljko Stevanic, Uros Skerl, Damjan
Svarc, tehnicna ekipa Galerije Kapelica, Klavdija Verlak, Saso Vrabic,
WHW Zagreb, YHD (Drustvo za teorijo in kulturo hendikepa).



Sporočilo za javnost
št. 18
13. 10. 2003

VIDEO EDITION AUSTRIA + RELEASE 01

Eva Brunner-Szabo
Video Edition Austria + Release 01: Predstavitev avstrijske video umetnosti s projekcijami

Informacijski center Moderne galerije
četrtek, 16. oktobra, ob 18. uri.


V okviru programov Videodokument in Videospotting predstavlja SCCA-Ljubljana, Zavod za sodobno umetnost dokumentacijski in arhivarski projekt neodvisne distribucijske hiše Medienwerkstatt z Dunaja. Gre za kompilacijski ediciji avstrijske video umetnosti: Video Edition Austria (1994) je pregled umetniških in dokumentarnih video del od leta 1969 do 2001 in obsega deset programov (1142 minut). Release 01 (2002) pa je dopolnilna edicija novejše produkcije s šestimi programi (593 minut). S pomočjo KulturKontakta Austria je Medienwerkstatt edicijo prijazno poklonil SCCA-Ljubljana, ki se v Sloveniji že desetletje sistematično ukvarja z video umetnostjo: jo zbira, dokumentira, raziskuje, predstavlja in je uredil tudi že obsežen študijski arhiv.

Predstavitev Eve Brunner-Szabo, ene od kustosinj projekta, s projekcijo izbranih video del iz obeh edicij bo v okviru serije Izposojeni arhivi v Informacijskem centru Moderne galerije v četrtek, 16. oktobra, ob 18. uri.

Zavod SCCA-Ljubljana v sodelovanju z Moderno galerijo in Avstrijskim kulturnim forumom v Ljubljani.

Vabljeni.
_________________________________________________________________

Video Edition Austria + Release 01

Ediciji sta pregled umetniških pozicij, kakor so se v letih od 1969 do 2001 spreminjale in obenem ohranjale kontinuiteto: z različnimi estetskimi prijemi in glede na različne pogoje produkcije, vseskozi pa družbenokritične. Ta dokument časa priča o politični, tehnološki in estetski zgodovini videa v Avstriji, ki se je postopno otresel atributov familiarnosti in se odprl širšemu in bolj raznovrstnemu občinstvu.

Program človek - telo (88:27 minut)

Terese Schulmeister: Lucy, Jenny & Me / 9 Shortcuts, 1994/99, 6:33
Valie Export: Hyperbulie, 1973, 6:35
Michaela Pöschl: Der Schlaf der Vernunft, 2000, 13:48
Bernadette Huber: Grüß Gott Österreich, 2000, 4:12
Chris Althaler: Men, 1987, 3:45
Granular Synthesis: Motion Controll. Model 5, 1993, 1:58
Erwin Wurm: One minute sculptures, 1997, 14:51 (odlomek)
Constantin Wulff: Treid, 1999, 11:55
Anita Kaya: Backspace (Video dance out of the family album), 1997, 5:01
Oliver Hangl: Lover's walk, 2001, 7:01
Holger Lang: Actual reality, 2000, 7:30
Carola Dertnig, Byketrouble, 1998, 5:18


OBVESTILO ZA MEDIJE
št. 20
6.10.2003)

Obveščamo vas, da naš projektni sodelavec Neven Korda (Internet Portfolio, Videodokument, Videospotting) premierno predstavlja projekt Leli z ljubeznijo.

Vabljeni!

KIBERPIPA, Ljubljana
četrtek, 09. oktober 2003

LELI Z LJUBEZNIJO //
> Promocija spletne strani ZANKA - modul Kratki filmi.
> Enodnevna instalacija RAZVOJ K NIČU.
> Začasni spomenik UMETNOST DANES.

Avtor: Neven Korda
Producent: Zavod Zank
Koproducenta: Zavod SCCA-Ljubljana; Zavod K6/4
Internetni prenos: Kibla
Pomoč pri izvedbi: E.P.L. d.o.o.; Moderna galerija Ljubljana; DIC - Kud Pozitiv; TVS; Galerija ŠKUC.
Projekt sta podprla: MOL in MK RS

ZANKA
Spletna stran, posvečena soočenju videa in interneta. Temelji na video praksi avtorskega para Alajbegovic - Korda (znana tudi pod imenom Zank). ZANKA ima pet modulov: Subkultura/Alternativna praksa, Borghesia, Kratki filmi, Dokumentarci, Televizija. Postavljena je v okviru projekta INTERNET PORTFOLIO Zavoda SCCA-Ljubljana, ki na svetovnem spletu predstavlja izbrane umetnice, umetnike in skupine, delujoče v slovenskem prostoru. www.internet-portfolio.org/zanka (od 9. oktobra)

RAZVOJ K NIčU
Video instalacija. Video z veliko začetnico. Njegova edina substanca je podoba, ki sproti kaže to, kar briše. "Glavna igralka je samo ona - slika. Ampak, kje lahko video slika proizvede sledi emocij? V zvoku." (N. Kocjančič)
Instalacijo "Razvoj k niču" poganja inflacija podob, iz katerih so bili narejeni trije kratki filmi Nevena Korde in Zemire AlajbegovičNestrpnost, Avtobus, Zbiralci peska). "Umetniški video film je resnica videa kot medija: brezsubstancialnost, odsotnost realnosti in neskončna razpoložljivost, razstavljivost, upogljivost, metamorfozabilnost." (Z. Vrdlovec) Mesto zapisa teh podob je bil goljufiv in nezanesljiv magnetni trak. "čemu se trapijo z razbijanjem in moduliranjem slikovnega, ko pa je te stvari veliko bolje simulirati z računalniškim videom?" (J. Strehovec)
Za DANAŠNJI POGLED hvala Meliti Zajc, Igorju Španjolu in Aljoši Kolencu.

UMETNOST DANES
rtsp://kid.kibla.org/encoder/ank.rm
Umetniško delo bo za en teden postavljeno pred razdeljevalnico študentskih bonov za prehrano na ljubljanski Kersnikovi, neposredno pred vhodom v Kiberpipo. Neposredni prenos prek interneta (video stream) pa bo združil okolje in delo v novo celoto, ter naslovu dodal vprašaj.

PROGRAM

Ob 12h
LELI Z LJUBEZNIJO. ZANKA. RAZVOJ K NIČU. UMETNOST DANES.
Otvoritev z nagovorom in prigrizkom.

Projekcije:
Ob 17h
Triumf želje, Borghesia, 1987-89, 62 minut (delo iz Video zbirke UGM). Kultna video kaseta.
Ob 18.30h
Trije kratki filmi o Leli:
Nestrpnost, 1991, 34 minut
Avtobus, 1993, 11 minut (delo iz Video zbirke UGM)
Zbiralci peska, 1995, 12 minut
Ob 20h
Staro in novo, 1997, 66 minut. Dokumentarec o posnetkih FV Videa.


SCCA, ZAVOD ZA SODOBNO UMETNOST - LJUBLJANA
SVET UMETNOSTI šola za sodobno umetnost
Letnik 2003/2004
Tečaj za kustose
november 2003 - junij 2004
Seminar iz pisanja
oktober 2003 - junij 2004


PODALJŠAN RAZPIS ZA PRIJAVE NA SEMINAR IZ PISANJA O SODOBNI UMETNOSTI!

Prijave za seminar sprejemamo do vključno ponedeljka, 6. oktobra!

Seminar iz pisanja bo zapolnil vrzel v teoretski in kritiški refleksiji in vzpodbudil pisanje o sodobnih umetniških praksah. Sestavljen bo iz 9-mesečne serije delavnic in predavanj pod mentorskim vodstvom Miška Šuvakovica in Igorja Zabela. Mentorsko delo bo potekalo v obliki rednih štirinajstdnevnih srečanj (branje in analiza tekstov in individualno pisanje eseja) in po e-mailu. Enkrat na mesec bodo delavnice (7), ki bodo namenjene pregledu različnih žanrov pisanja in medijskih predstavitev ter praktičnemu preizkušanju v njih.

Seminar bo potekel v slovenskem, srbskem in hrvatskem jeziku!

Še vedno je odprt razpis za tečaj za kustose. Prijave sprejemamo do vključno petka, 10. oktobra!

Tečaj za kustose je edini program v Sloveniji, ki je namenjen praktičnemu in teoretičnemu izobraževanju na področju sodobne umetnosti. Izhaja iz podmene, da je prihodnje strokovnjake potrebno oz. koristno naučiti veščin in metod, ki jim bodo pomagale pri spoprijemanju s kompleksno materijo sveta umetnosti.

Tečaj omogoča poglabljanje znanj, vezanih na delo kustosa pri koncipiranju in izvedbi razstav. Izbrani tečajniki bodo od novembra 2003 do junija 2004 pod mentorskim vodstvom izoblikovali koncept razstave in jo postavili v Galeriji Škuc. Tečaj dopolnjujejo delavnice, namenjene pridobivanju praktičnega znanja (stiki z javnostmi, organizacija razstav…), srečanja z umetniki in kustosi ter študijska potovanja po Sloveniji in Hrvaški.

Tečaj je namenjen vsem, ki jih zanima delo na področju sodobne umetnosti, ne glede na izkušnje, starost in izobrazbo.

Za udeležbo na tečaju je potrebno razumevanje slovenskega jezika!

Zloženko s podrobnejšimi informacijami o programu in prijavnici lahko dobite na
www.worldofart.org

ali osebno na
Zavod SCCA-Ljubljana
Saša Glavan ali Jani Pirnat
Metelkova 6
1000 Ljubljana
tel.: (01) 431 83 85
fax: (01) 430 06 29
E-mail:info©scca-ljubljana.si
http: www.scca-ljubljana.si
Uradne ure: 11.00 - 15.00


KULTURNA STIČNA TOČKA V SLOVENIJI

vljudno vabi na jesenske predstavitve programa
KULTURA 2000
v Novi Gorici, Kopru, Tolminu, Zagorju in Ljubljani

1. NOVA GORICA
Kdaj? Torek, 16. september ob 11. uri
Kje? Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica, Bevkov trg 4, Nova Gorica
V sodelovanju s Kulturnim domom Nova Gorica (Mestna galerija).
2. KOPER
Kdaj? Sreda, 17. september ob 11. uri
Kje? EIC Koper, Garibaldijeva 1 (predavalnica v pritličju), Koper
Predstavitev vključuje tudi delavnico za izpolnjevanje prijavnice.
V sodelovanju z UP ZRS - Euro info centrom Koper.
3. TOLMIN
Kdaj? četrtek, 18. september ob 11. uri
Kje? Občina Tolmin (sejna soba), Padlih borcev 2, Tolmin
V sodelovanju z Občino Tolmin.
4. ZAGORJE
Kdaj? četrtek, 25. september ob 11. uri
Kje? V novih prostorih Regionalnega centra za razvoj, Prvine 36, Zagorje
V sodelovanju z Regionalnim centrom za razvoj.
5. LJUBLJANA
Kdaj? Petek, 26. september ob 11. uri
Kje? Center Evropa, Dalmatinova 4, Ljubljana
V sodelovanju s Centrom Evropa.

V TOLMINU in ZAGORJU bomo predstavili tudi ARTSERVIS (www.artservis.org), spletni portal za sodobno umetnost, s katerim lahko brezplačno poiščete aktualne vire financiranja in ponudbe za sodelovanje in izobraževanje v Sloveniji in tujini.

Vabljeni!


SVET UMETNOSTI, Šola za sodobno umetnost
Letnik 2002 / 2003
Serija predavanj Strategije predstavljanja 3

Uvodno predavanje jesenskega dela letošnje serije:

Donatella Ruttar in Moreno Miorelli: TOPOLOVO: DAR IN LJUBEZEN
v četrtek, 24. septembra ob 20.00 v Galeriji Kapelica na Kersnikovi 4 v Ljubljani.

Štirideset prebivalcev na vasi ob koncu poti, brez trgovine in gostilne, brez avtobusne ali železniške povezave. To je Topolovo, Tapoluove v domačem slovenskem narečju, ki ga tu govorijo od zgodnjega srednjega veka.
Do druge svetovne vojne je bila med največjimi in najštevilčnejšimi vasmi grmiške občine in Benečije, saj je štela skoraj štiristo prebivalcev. Tipične težave italijanskega gorskega območja, ki jih je še bolj zaostrila "železna zavesa", so privedle do današnjega stanja. V okviru tega velikega obubožanja se je leta 1994 rodil skoraj donkihotski projekt: Postaja Topolove-Stazione Topolň. Šlo je in še danes gre za preobrnitev klišejev, povezanih s pojmi kot so "odročen", "zaostali", "divji" kraj. Zato sta se Donatella Ruttar in Moreno Miorelli s podporo Društva likovnih umetnikov Benečije in prebivalcev v Topolovem izognila folklori in stavila na najbolj napredno umetniško iskanje z eno značilnostjo: umetniki so vabljeni v vas in morajo delovati le pod vtisom in na osnovi spodbud, ki prihajajo iz samega okolja. Preteklo ali današnje življenje v vasi z veselimi in tragičnimi trenutki: dramatičnost meje, izseljevanje, identiteta in zapuščenost, izredna intenzivnost narave, ki obkroža vas, njena posebna arhitektura, jezik, izročilo: vse to ni le kulisa v ozadju, pač pa resnično žarišče navdiha za vse, kar se tu dogaja.
Zelo je težko opredeliti, kaj je obrobno in kaj središčno in prav tako težko si je predstavljati, da je bila majhna vasica še pred nekaj leti off-limits, odsotna iz vsakega zemljevida, po sili zgodovinsko-političnih razmer obsojena na divjost, negostoljubnost.
Prav gostoljubnost kot etični pojem je eden od temeljev, na katerem sloni Postaja Topolove. Umetniki so gostje po domovih vaščanov in živijo tukajšnje življenje, kar je tudi osnova za njihove projekte. Sami prebivalci skrbijo za prenočišče in hrano ter dajejo na razpolago prostore, potrebne za predstavitev projektov. Le-ti so danes pretežno video, zvočni projekti in spletne strani, ki pogosto ustvarjajo paralelno Topolovo, namišljen, a možen prostor, verodostojen (takrat, ko ni realen), z letališčem, železniško postajo, s podzemno knjižnico, z ambasadami, akademijo za umetnost in arhitekturo, s knjižnico samo priljubljenih knjig, s poštnim uradom za imaginarne države, ki ima svoje žige in znamke. Nastaja vas z bogatimi spomini o nekdanji cvetoči židovski skupnosti, ki je bila kovačnica strokovnjakov za študij talmuda in potujočih glasbenikov, zelo majhna vasica, v kateri nastopajo veliki simfonični orkestri, kjer sam tlak in dežne kaplje ustvarjajo glasbene kompozicije.
Postaja je več stvari, a predvsem neskončna mreža človeških odnosov, resničnih objemov in e-mailov. Prostor, kjer "... ni nujno biti ekleziast za razumevanje tega, da to kar velja, je ljubezen ...".

Donatella Ruttar

Moreno Miorelli se je rodil leta 1956 v Roveretu (Trento). Posveča se različnim dejavnostim, umetniškim in neumetniškim. V obdobju 1994-1999 je pripravil več razstav sodobne umetnosti v Italiji in Sloveniji ("BlitzArt Kluže", "Transverzala Utrinkov"). Ukvarja se z risankami in vodi Postajo Topolove-Stazione Topolo. Živi v Topolovem.

Donatella Ruttar se je rodila leta 1963 v Sv. Lenartu (Viden), je arhitektka in se ukvarja z umetnostjo, s kulturo, projektiranjem in z grafiko. Že več let vodi Beneško galerijo v Špetru in deset let Postajo Topolove-Stazione Topolo. Pred dvemi leti je koncipirala in sprožila projekt o dokumentacijskem središču "Okno na slovanski svet", ki je posvečen obširnemu slovanskemu svetu.

Predavanje bo v beneški slovenščini in angleščini!

Vstop prost!

Vljudno vabljeni!

Kontakt: Saša Glavan
SCCA-Ljubljana
Zavod za sodobno umetnost
http://www.scca-ljubljana.si
tel.: 01 431 83 85
fax: 01 430 06 29

Predavanje je podprl Italijanski inštitut za kulturo v Sloveniji.

Serijo predavanj pripravljamo v sodelovanju z Galerijo Kapelica in Mestno Galerijo Nova Gorica.

Program Svet umetnosti podpirajo Ministrstvo za kulturo RS, MOL - Oddelek za kulturo in raziskovanje in Gostilnica Čarli.


V jesenskem delu pripravljamo še:
Lisette Smit (Nizozemska): 22. 10.
David Dronet (Francija): 6. 11.
Daniel Jewsbury (Irska): 11. 12.



EVROKULTURA - Kako do evropskega denarja?
Seminar in delavnica v četrtek, 2. oktobra 2003

KDAJ? Četrtek, 2. oktober 2003 (od 9.00 do 16.30)
KJE? Center Evropa, Dalmatinova 4, Ljubljana
KOTIZACIJA: 14.400 SIT (v ceno je vključen 20 % DDV)
10% popust za Artservisove zastopnike in vse udeležence šole "Svet umetnosti"!

Prijave zbiramo do vključno 25. septembra 2003 oziroma do zapolnitve mest. Zaradi omejenega števila udeležencev vam priporočamo, da pohitite!

Zagotavljanje finančnih sredstev, potrebnih za izvedbo kulturnega projekta, je težavna naloga. Proračunska sredstva so omejena, spozoriranje kulture je skromno. Vire in načine financiranja je potrebno poiskati (tudi) drugje. Kje?
Z letom 2004 Slovenija vstopa v Evropsko unijo, ki bo tako štela že 25 držav članic. Med spremembami, ki jih vstop prinaša, so številne nove možnosti pridobivanja finančnih sredstev - tudi za kulturo. Slovenija že sodeluje v nekaterih transnacionalnih programih EU (Kultura 2000, Media Plus, Leonardo da Vinci...), s prihodnjim letom pa se bodo sredstva za kulturo
(v omejenem obsegu) zagotavljala tudi s strukturnimi skladi. In vendar bi domači kulturni izvajalci lahko bili bolj učinkoviti pri konkuriranju za ta sredstva.

PROGRAM

9.00 - ZBOR

9.15 - Uvod, predstavitev seminarja, "Evrokviz"

9.30 - Getting it from Europe...
Pregled in ozadje virov finaciranja EU*
Geoffrey Brown, CCP UK / EUCLID, Velika Britanija
*Predavanje bo v angleščini, brez tolmačenja.

11.00 - ODMOR (kava in sadje)

11.15 - Transnacionalni programi EU in kultura
Možnosti za Slovenijo
Mateja Lazar, CCP Slovenia / SCCA-Ljubljana

12.00 - Kdo vse podpira kultuo
Oris polja financiranja v kulturi. Kje in kako poiskati primerne vire?
Alenka Pirman, Artservis / SCCA-Ljubljana

12.45 - ODMOR (prosto za kosilo)

14.00 - EVROPROJEKT
S primerno strategijo do denarja

14.00 - Predstavitev delavnice
14.15 - Kultura 2000: predstavitev uspešnega domačega projekta
14.30 - Predstavitev izbranih primerov
14.45 - Delo v skupinah
15.45 - Predstavitev rezultatov skupinskega dela
16.15 - Povzetek in zaključek

Cilj delavnice je pod mentorskim vodstvom pripraviti strategijo pridobivanja finančnih sredstev na izbranih primerih udeležencev.

več...
http://www.scca-ljubljana.si/ccp/evrokultura.htm


SEMINAR IZ PISANJA
Oktober 2003 - junij 2004
Rok za prijavo: petek, 3. oktober 2003

Seminar bo sestavljen iz serije delavnic in predavanj pod mentorskim vodstvom Miška Šuvakovica in Igorja Zabela. Mentorsko delo bo potekalo v obliki rednih štirinajstdnevnih srečanj (branje in analiza tekstov) in po e-mailu. Vzporedno bo potekalo tudi seminarsko delo na večjem tekstu, enkrat mesečno bodo posamične delavnice (7), ki bodo namenjene pregledu različnih žanrov pisanja in medijskih predstavitev ter praktičnemu preizkušanju v njih.

Seminar bo potekal v slovenskem, srbskem in hrvatskem jeziku! več...

TEČAJ ZA KUSTOSE
November 2003 - junij 2004
Rok za prijavo: petek, 10. oktober 2003
Tečaj pod mentorskim vodstvom Nevenke Šivavec in Tadeja Pogačarja. Delo bo obsegalo koncipiranje razstave, delo z umetniki, finančno načrtovanje, stike z javnostmi in marketing ter tehnično izvedbo.
Program vključuje tudi študijska potovanja po Sloveniji in Hrvaški. več...

 


št. 15/2003 (Ljubljana, 1. september 2003)
PRVA PREDSTAVITEV SLOVENSKE SODOBNE UMETNOSTI V ARMENIJI

Videodokument, Videospotting, Staro in novo & Metelkova mesto v Armenskem centru za sodobno eksperimentalno umetnost v Erevanu
(od 21. do 23. avgusta)

Predstavitev v Armenskem centru za sodobno eksperimentalno umetnost v Erevanu je potekala ob štirinajstdnevnem bivanju direktorice in asistentke Zavoda za sodobno umetnost SCCA-Ljubljana v Armeniji v okviru mednarodnega programa Mobility Fund, ki podpira sodelovanje s kavkaškimi državami.

Barbara Borčić je kot urednica predstavila projekt VIDEODOKUMENT (dokumentacijski in raziskovalni projekt o video umetnosti v slovenskem prostoru, ki je potekal v okviru SCCA-Ljubljana med letoma 1994 in 1999 in katerega rezultat so: knjižica esejev, katalog umetnikov in video del in cd-rom) in ob projekciji video del iz programa VIDEOSPOTTING seznanila živahno in vedoželjno občinstvo z umetniško prakso in produkcijo v Sloveniji. Zanje je bil posebej zanimiv dokumentarec Staro in novo (ZANK: Zemira Alajbegovic & Neven Korda), ki prikazuje intenzivno dogajanje na alternativni sceni v 80-ih in primer Metelkova mesto, ki ga je kot model multikulturnega centra v 90-ih predstavila Saša Glavan.

Tridnevno predstavitev v eni od dvoran centra je v popoldanskih urah spremljalo čez sto gledalcev in gledalk, ki so aktivno sodelovali v sklepnih pogovorih z množico vprašanj in komentarjev.

Kontakt:
Barbara Borčić
Zavod za sodobno umetnost SCCA-Ljubljana
SCCA, Center for Contemporary Arts-Ljubljana
Metelkova 6
1000 Ljubljana
http://www.ljudmila.org/scca
e-mail:
scca@mail.ljudmila.org



št. 14/2003
(Ljubljana, 10. julij 2003)


VIDEODOKUMENT NA STAZIONE TOPOLOVO

V okviru mednarodne umetniške kolonije in festivala, ki letos praznuje deseto obletnico, je urednica Barbara Borčić predstavila dokumentacijski in raziskovalni projekt o video umetnosti v slovenskem prostoru, ki je potekal v okviru SCCA-Ljubljana med letoma 1994 in 1999 in katerega rezultat so: knjižica esejev, katalog umetnikov in video del in cd-rom.

S pomočjo prezentacije na elektronskem nosilcu smo se sprehodili po zgodovini videa in pogledali kratke inserte iz video del enaindvajsetih avtorjev: Vuk Čosić, Nuša Dragan, Srečo Dragan, Jasna Hribernik, Marko Košnik, Marko A. Kovačič, Ema Kugler, Andrej Lupinc, Marijan Osole - Max, Marko Peljhan, Sašo Podgoršek, Nataša Prosenc, Rok Sieberer - Kuri, Mirko Simić, Apolonija Šušteršič, Peter Vezjak, Miha Vipotnik, Andrej Zdravič, ZANK - Zemira Alajbegović& Neven Korda.

Projekcijo na steno ene od hiš v obujenem naselju Topolovo je v poznih večernih urah spremljalo čez 50 gledalcev, ki so na koncu z veseljem predlagali klipe iz videov po svojem izboru.

Kontakt:

Barbara Borčić
Zavod za sodobno umetnost SCCA-Ljubljana
SCCA, Center for Contemporary Arts-Ljubljana
Metelkova 6
1000 Ljubljana
http://www.ljudmila.org/scca
e-mail:
scca@mail.ljudmila.org

 


SVET UMETNOSTI 2002/2003
Tečaj za kustose sodobne umetnosti,

VABILO NA OTVORITEV RAZSTAVE



Otvoritev razstave Fade In Fade Out bo 3. julija 2003 ob 21. uri
v Galeriji Kapelica, na Kersnikovi 4 v Ljubljani
!

Vabimo vas na otvoritev razstave, ki predstavlja sklepni del šestega letnika Tečaja
za kustose sodobne umetnosti, v okviru programa Svet umetnosti.

Na razstavi Fade In Fade Out bodo predstavljeni sodobni vizualni umetniki:
Vadim Fiškin, Alen Floričić in Sašo Vrabič.

Kustosi razstave: Mara Ambrožič, Nina Gregorič, Tolja Kanduč, Tomaž Kučer,
Marko Pak in Luka Sinković.

Mentorja: Miran Mohar in Gregor Podnar.

Rdeča nit razstave je umetniško ustvarjanje, skozi katerega se kaže umetnikov odnos
do širšega družbenega konteksta. V delih se nam tako razkrivajo vzorci delovanja med posameznikom in njegovim okoljem. Umetniki nastopajo kot glavni akterji v razstavljenih delih, vendar ne na način avtoportreta, temveč skozi preizpraševanje lastne pozicije.

Predstavljamo projekt Vadima Fiškina, Home TV installation (prva izvedba: Graz, 1996), video delo Alena Floričića (brez naslova, 2001) in delo Vogue (2001) Saša Vrabiča.

Preizpraševanje pozicije umetnika nagovarja gledalca k preizpraševanju vloge sodobnih kuratorskih praks.

Vabljeni!

Dodatne informacije:

Tolja Kanduč
gsm: 031-817-897
e-mail:tolja_kanduc@yahoo.com

Marko Pak
gsm: 031-757-170
e-mail:marko_pak@hotmail.com


Biografije avtorjev in kustosov, ter podatki o razstavi, bodo na razpolago
od 27.6.2003 na spletni strani razstave:
http://www.worldofart.org/fadeinfadeout



Galerija Kapelica je v času razstave odprta vsak dan od 12. do 19. ure.
Razstava bo na ogled do 24. julija 2003. Vstop prost.

Razstavni projekt:
SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
tel.: +386 (0)1 431 83 85 , fax: +386 (0)1 430 06 29
e-mail: info@scca-ljubljana.si, http://www.scca-ljubljana.si


V sodelovanju z:
Galerijo Kapelica
Kersnikova 4, 1000 Ljubljana
tel.: +386 (0)1 438 03 02, fax: +386 (0)1 438 03 01
e-mail: gallery@kapelica.org

Tečaj za kustose sodobne umetnosti podpirajo:
Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, MOL - Oddelek za kulturo in raziskovalno dejavnost in Gostilnica čarli.

Razstavo so podprli:
MOL - Oddelek za kulturo in raziskovalno dejavnost.

Sponzorji in donatorji:
Termo d.o.o., HELIOS tovarna barv, lakov in umetnih smol d.o.o.,
Studio Cotič - Trojer in ostali d.n.o., Nord Foto d.o.o.

Zahvala:
Zoran Cvetkovič, Dušan Dovč, Vadim Fiškin, Alen Floričic, Lidija Gregorič, Damijan Kracina, Bojan Krume, Dragica Marinič, Jani Pirnat, Iztok Pohorec, Daniel Pratneker, Marko Rodošek, Sandra Sajovic, Schnittpunkt Wien, Mojca Slovenc, Željko Stevanic, Uroš Škerl, Damjan Švarc, tehnična ekipa Galerije Kapelica, Klavdija Verlak, Sašo Vrabič, WHW Zagreb, YHD (Društvo za teorijo in kulturo hendikepa).


KULTURNA STIČNA TOČKA V SLOVENIJI
in UP ZRS - EURO INFO CENTER KOPER

vabita na predstavitve programa
KULTURA 2000

v torek, 17. junija 2003 ob 11. uri
v EIC Koper, Garibaldiejva 1 (predavalnica v pritličju), Koper.

Vabljeni!



 

KULTURNA STIČNA TOČKA V SLOVENIJI

vljudno vabi na predstavitve programa
KULTURA 2000

v Celju, Mariboru in Kranju.

1. CELJE (Galerija sodobne umetnosti Celje, Trg celjskih knezov 8)
Ponedeljek, 9. junij ob 12. uri
V sodelovanju z Zavodom za kulturne prireditve Celje.

2. MARIBOR (MMC Kibla, Ulica Kneza Koclja 9)
Torek, 10. junij ob 12. uri
V sodelovanju z Multimedijskim centrom Kibla.

3. KRANJ (Mestna hiša, Glavni trg 4)
četrtek, 12. junij ob 10. uri
V sodelovanju z Gorenjskim muzejem Kranj.

V Kranju bomo predstavili tudi ARTSERVIS (www.artservis.org), spletni portal za sodobno umetnost, s katerim lahko brezplačno poiščete aktualne vire financiranja in ponudbe za sodelovanje in izobraževanje v Sloveniji in tujini.

Vabljeni!


Svet umetnosti 02/03
Serija predavanj Strategije predstavljanja 3

Tadej Pogačar:
<< kot mehka klofuta po vroče zaželenem obrazku kapitala... >>

Galerija Kapelica, Kersnikova 4
ponedeljek, 9. junij ob 20.00

Zadnje predavanje pomladne serije predavanj programa Svet umetnosti bo problematiziralo globalno ekonomijo, ki danes s svojimi mehanizmi in vzvodi predstavlja temeljno in vseobsegujoče ideološko polje. Globalne organizacije in korporativne multinacionalke pridigajo o globalnem demokratičnem trgu, a v resnici vzpostavljajo stanja novega
kolonializma in novih odvisnosti. Akcije P.A.R.A.S.I.T.E. Muzeja sodobne umetnosti se v zadnjih letih vedno bolj usmerjajo v raziskavo mikrosocialnih in mikrokulturnih okolij, pri tem pa uporablja specifične strategije delovanja in različne taktike povezovanj. Od sredine devetdesetih sledimo odločnejšemu vstopu Muzeja v javni urbani prostor in zanimanju za
vzporedne, alternativne modele kulture in ekonomije (ekonomije izoliranih, getoiziranih skupin in skupnosti, ulične ekonomije ipd.).
Večletni projekt CODE:RED predstavlja model kognitivnega in fizičnega zasedanja teritorija, ki daje seksualnim delavcem, skupini najbolj marginaliziranih in depriviligiranih v urbanem okolju, možnost spregovoriti in biti viden v novem kontekstu.

Predaval bo Tadej Pogačar, direktor P.A.R.A.S.I.T.E. Muzeja sodobne
umetnosti, umetnik, ustanovitelj in umetniški vodja Galerije P 74 v
Ljubljani.

Vstop prost! Vljudno vabljeni!

Kontakt: Sasa Glavan, SCCA, Zavod za sodobno umetnost-Ljubljana
tel.: 01 431 83 85, fax: 01 430 06 29, info@scca-ljubljana.si

Serijo predavanj pripravljamo v sodelovanju z Galerijo Kapelica in Mestno Galerijo Nova Gorica.

Serijo predavanj podpira Gostilnica Čarli.

V jesenskem delu bodo predavali: Donatella Ruttar (Italija), Daniel Jewesbury (Irska), Lisette Smits (Nizozemska), Maaretta Jaukkuri (Finska)


SCCA, Zavod za sodobno umetnost-Ljubljana predstavlja:

Judit Bodor: ARTPOOL Art Research Center
multimedijska predstavitev
Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana
sreda, 4. junij, ob 20.00


Predstavljena bo zgodovina umetnostnega in raziskovalnega centra Artpool iz Budimpešte vse od časov svojega ilegalnega obstoja do sedanjih aktivnosti in projektov (1979-2003). Predavanje Judit Bodor bosta spremljala prikaz strukture spletne strani in videodokumentacija nekaterih zanimivih dogodkov, ki jih je Artpool organiziral v sodelovanju z mednarodno znanimi umetniki, kot so Ben Vautier, Jonas Mekas, Jean Jacques Lebel, Bernard Heidsieck in drugi.

Judit Bodor je umetnostna zgodovinarka, ki se trenutno ukvarja z raziskovanjem in s širitvijo arhiva, podatkovnih baz ter z dokumentiranjem Artpool projektov:
>>Posebej me zanima delovanje manjših organizacij na področju sodobne umetnosti. Artpool je za kaj takega idealno mesto. Pri delu v tem centru imam možnost hkrati živeti v preteklosti, sedanjosti in tudi prihodnosti. To je živa organizacija, ki si je za cilj zadala, da se sprašuje o prihodnosti umetnosti/kulture na podlagi preteklosti, in da umetnost naredi vidno tudi v sedanjosti.<<

ARTPOOL ART RESEARCH CENTER, Budimpešta, Madžarska
http://www.artpool.hu

Artpool je neprofitna alternativna umetnostna organizacija, ki sta jo ustanovila in jo vodita Gyorgy Galantai in Julia Klaniczay z namenom registrirati spremembe v umetnosti, predstavljati in dokumentirati najbolj zanimive umetniške eksperimente in promovirati umetniško komunikacijo.

Artpool deluje na štirih področjih, ki se udejanjajo v treh različnih prostorih, v arhivu, na spletni strani in v razstavnem prostoru P60:

Organiziranje razstav in umetniških dogodkov: predstavitve novih trendov v umetnosti, novih umetniških orodij in sredstev (intermedialnost, mreženje, performans itd.), predstavitev morebitnih predhodnikov in povezav (akcije, happening, fluxus, film, video, itd.), sodelovanja z drugimi kulturnimi in umetnostnimi ustanovami.

Izobraževanje: predavanja iz zgodovine umetnosti v povezavi s tekočimi raziskavami, ki jih opravljajo v Artpoolu, praktično usposabljanje univerzitetnih študentov, izdajanje zbornikov o aktualnih temah na področju umetnosti.

Zbiranje: javna dokumentacija in arhivi (fluxus, performans, zvočna poezija, vizualna poezija, umetniške knjige, mail art, umetniške znamke, razglednice, časopisi, copy art, računalniška umetnost, video umetnost, madžarska alternativna umetnost 60ih, 70ih, 80ih).
Raziskovanje: pokrivanje obdobja od konca petdesetih let se osredotoča na odkrivanje novih virov, pripravo priročnikov in raziskovalnih pripomočkov ter spodbujanje manj znanih zvrsti sodobne umetnosti.

Vljudno vabljeni.


Kontakt: Barbara Borčič
SCCA, Zavod za sodobno umetnost-Ljubljana
www.ljudmila.org/scca
tel.: (01) 431 83 85, faks: (01) 430 06 29

Predstavitev pripravljamo v sodelovanju z Galerijo Škuc.

Projekt je podprlo Ministrstvo za kulturo RS.

++++++++++++++++

SCCA, Center for Contemporary Arts-Ljubljana presents:

Judit Bodor: ARTPOOL Art Research Center
Skuc Gallery, Stari trg 21, Ljubljana, Slovenia
Wednesday, 4th June at 8 pm

The multimedia presentation will be about the history of Artpool (1979-2003) from the period of its illegal existence till the current activities of Artpool Art Research Center, focusing on its yearly projects. During the lecture the structure of the website and the videodocumentation of some interesting events organized by Artpool with the participation of some internationally well known artists (Ben Vautier, Jonas Mekas, Jean Jacques Lebel, Bernard Heidsieck etc.) will be shown.

Judit Bodor is an art historian currently working on enlarging the archives` databases and on documenting Artpool`s projects:
>I am particularly interested in how smaller art organisations are operating in the field of contemporary art. The Artpool is the best place for that. Working there, means that I can have the possibility to live in the past, present and future as well. This is a live organisation with the artistic aim to ask questions about the future of ART/CULTURE on the basis of the past and make it visible in the present.<

ARTPOOL ART RESEARCH CENTER, Budapest, Hungary
http://www.artpool.hu

a non-profit alternative art institution founded and lead by Gyorgy Galantai and Julia Klaniczay with the objective to register changes in art, to present and document the most interesting art experiments and to promote artistic communication.

Artpool`s four aims realized in three different spaces (archives, website, P60 art space):
Organizing exhibitions and art events: presentation of new trends in art, new artistic tools and resources (intermedia, network, performance etc.), presentation of possible antecedents and links (actions, happenings, fluxus, experimental film, video etc.), cooperation with other cultural and art institutions
Education: lectures on the history of art with a special reference to the current research being done at Artpool, practical training for university students, publishing anthologies about current topics in art as educational aids
Collecting: public documentation & archives (fluxus, performance, sound poetry, visual poetry, artists` bookwork, mail art, artists` stamps, postcards, periodicals, copy art, computer art, video art, Hungarian alternative art of the 60s, 70s, 80s)
Research: covering the period from the end of the 50s & focused on discovering new sources, preparing handbooks and research aids, and on initiating the less known genres of contemporary art.


You are cordially invited.

Contact: Barbara Borcic
SCCA, Center for contemporary arts-Ljubljana
phone: 01 431 83 85, fax: 01 430 06 29

The presentation has been prepared in co-operation with the Skuc Gallery.


KULTURNA STIČNA TOČKA V SLOVENIJI
in Zavod LOKALPATRIOT

vljudno vabita na predstavitev programa Evropske unije
KULTURA 2000

v četrtek, 5. junija 2003 ob 17. uri
v LokalPatriot, Novi trg 6, Novo mesto.

Slovenija je lani postala polnopravna članica programa in domači kulturni izvajalci bodo letos lahko drugič sodelovali na razpisu s svojimi projekti. Peti letni razpis bo namenjen projektom, ki se bodo začeli leta 2004 in jih bodo prijavile kulturne organizacije iz držav, ki sodelujejo v programu (sedanje in prihodnje clanice EU in države EFTA).

RAZPIS 2004, ki bo kot poglavitno (ne pa edino) področje izpostavil kulturno dediščino, bo predvidoma objavljen sredi junija, zaključil pa se bo 15. oktobra (za enoletne projekte) in 30. oktobra (za večletne projekte).

V okviru predstavitve v Novem Mestu bomo podrobneje predstavili program Kultura 2000 in najpomembnejše spremembe, ki jih bo prinesel razpis za leto 2004.
Po predstavitvi bodo udelezenci imeli možnost individualnega svetovanja glede moznosti prijave svojih projektov v okviru Kulture 2000, lahko pa se bodo dogovorili tudi za kasnejšo pomoč pri pripravi prijav ali iskanju partnerjev.

Vabljeni!

Mateja Lazar, vodja Kulturne sticne točke v Sloveniji
Zavod SCCA-Ljubljana

Marko Zajc, direktor
Zavod LokalPatriot

Prosimo, da svojo udelezbo potrdite (zlasti ce zelite rezervirati
termin za individualno svetovanje po predstavitvi) na tel. st.: (01)
431-83-85 (Mateja Lazar) ali po elektronski posti:
ccp@scca-ljubljana.si.

Hvala.


 

CENTER EVROPA in KULTURNA STIČNA TOČKA V SLOVENIJI
vabita na predstavitev programa
KULTURA 2000

v okviru Evropskih sred
28. maja 2003 ob 16. uri
v Centru Evropa, Dalmatinova 4, Ljubljana

Kultura 2000 je program Evropske unije, namenjen krepitvi sodelovanja med evropskimi kulturnimi izvajalci oz. sofinanciranju mednarodnih projektov z različnih kulturno-umetniških področij. Cilj programa je promocija kulturne raznolikosti in skupne kulturne dediščine evropskih ljudstev. Kultura 2000 podpira inovativnost, ustvarjalnost in mobilnost v kulturi, medkulturni dialog in vzajemno spoznavanje kulture in zgodovine evropskih narodov.

Slovenija je lani postala polnopravna članica programa in domači kulturni izvajalci bodo letos lahko drugič sodelovali na razpisu s svojimi projekti. Peti letni razpis bo namenjen projektom, ki se bodo začeli leta 2004 in jih bodo prijavile kulturne organizacije iz držav, ki sodelujejo v programu (sedanje in prihodnje članice EU in države EFTA). Prijavljeni projekti bodo morali vključevati soorganizatorje iz različnih držav udeleženk programa. Razpis 2004, ki bo kot poglavitno (ne pa edino) področje izpostavil kulturno dediščino, bo predvidoma objavljen sredi junija, zaključil pa se bo 15. oktobra (za enoletne in prevodne projekte) in 30. oktobra (za večletne projekte).

Mateja Lazar, predstavnica Kulturne stične točke v Sloveniji (Zavod SCCA-Ljubljana), bo podrobneje predstavila program Kultura 2000 in najpomembnejše spremembe, ki jih bo prinesel razpis za leto 2004. Udeleženci predstavitve se bodo ob tej priložnosti lahko dogovorili tudi za individualno svetovanje pri pripravi prijav ali iskanju partnerjev.

Predstavitev bo potekala v Centru Evropa na Dalmatinovi 4 v Ljubljani.
Prisrčno vabljeni.

Udeležba na dogodku je brezplačna vendar prosimo, da svojo prisotnost na predavanju potrdite na tel. št.: 080 1950 ali po elektronski pošti: info@evropska-unija.si.

Center Evropa, Informacijski center Evropske komisije v Sloveniji
Tel.: (01) 43 82 270, Fax: (01) 43 82 360
E-pošta: info@evropska-unija.si
www.evropska-unija.si

======================================

INFORMACIJE:
Mateja Lazar
Kulturna stična točka v Sloveniji
Zavod SCCA-Ljubljana
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Tel.: (01) 431 83 85, Fax: (01) 430 06 29
e-mail: ccp@scca-ljubljana.si
http://www.scca-ljubljana.si/ccp


Svet umetnosti 02/03
Serija predavanj
Strategije predstavljanja 3


Nevenka Šivavec: MESTECE CELJE

Galerija Kapelica, Kersnikova 4
torek 27. maj ob 21.00

Predavanje MESTECE CELJE je zastavljeno kot zelo oseben vpogled v nekatere od kuratorskih eksperimentov Nevenke Šivavec, umetnostne zgodovinarke, kustosinje Likovnega salona Celje, ki se ukvarja predvsem z raziskavo in prezentacijo marginalnih, outsiderskih likovnih
praks, ki izhajajo iz lokalnega okolja, s projekti, ki aktivno vključujejo lokalno skupnost.

Analizirala bo dogajanje v Celju v sedemdesetih in osemdesetih letih, ki je bilo predstavljeno z dvema razstavama v Likovnem salonu: leta 1999 Mestece Celje-alternativa sedemdesetih in leta 2001 Mestece Celje - fantazme osemdesetih. Predstavila pa bo tudi nekatere druge
nestandardizirane projekte in ustvarjalce, ki so znotraj obstoječih kriterijev, trendov in institucionalnih diskurzov prav tako bolj ali manj neulovljivi.

Mestece Celje je "case study" marginalizirane umetniške produkcije na mikro nivoju celjske alternative. Če je bilo analizo dogajanja v sedemdesetih se mogoče umestiti v kontekst alternative kot neobveznega estetskega stanja, ki umetniška dela proizvaja zgolj marginalno in jo utemeljiti na pojmu konceptualizma, temu ustrezni so bili tudi odobravajoči odzivi v širšem slovenskem prostoru, pa se je že na primeru osemdesetih pokazalo, da za slovenski teoretski diskurz vprašanja, ki jih je odprla razstava Mestece Celje-fantazme osemdesetih, niso aktualna niti relevantna. Razstava je ostala brez kakršnega koli kritiškega zapisa ali odmeva. Kar je na eni strani paradoksalno in na drugi samoumevno, saj je obravnavala najosnovnejša vprašanja o naravi človeške ustvarjalnosti, predstavila podobe, ki jih generira globoka vera v posvečeno poslanstvo (magično moč) umetniškega dela in vera v lastno zmožnost posredovanja te moči skozi umetnika kot medija.

Vstop prost!

Na predavanju bodo na voljo tudi publikacije Zavoda SCCA-Ljubljana.


Vljudno vabljeni!


SVET UMETNOSTI
Serija predavanj Strategije predstavljanja 3


V okviru letošnje teme z naslovom Strategije predstavljanja 3 nadaljujemo v smeri predstavljanja umetnikov, teoretikov in kritikov, ki na področju sodobne umetnosti in kulture vzpostavljajo kritično refleksijo in konstruktivno delovanje. Vabljeni so strokovnjaki (umetniki, teoretiki, kustosi in kritiki), ki s svojim delovanjem postavljajo ogledalo ustaljenemu in zakoličenemu umetnostnemu sistemu (čeprav ne zanikajo njegovega obstoja in tudi sami pogosto delujejo znotraj njegovega okvira), ki bodo predstavljali svoje projekte in načine, tehnike ter metode svojega delovanja ter jih umeščali in problematizirali v kontekstu mednarodne kulturne in umetnostne scene.

Uvodno predavanje pomladnega dela letošnje serije:
umetniški kolektiv Škart: Strategija malih korakov v sredo, 14. maja ob 21.00 v Galeriji Kapelica na Kersnikovi 4 v Ljubljani.
Ponovitev predavanja: petek 16. maja ob 20.00 v Mestni Galeriji Nova Gorica.

Umetniški kolektiv Škart sta leta 1990 v zapuščenem grafičnem ateljeju arhitekturne fakultete v Beogradu ustanovila Dragan Protić in Djordje Balzamović. >Kolektiv v razvoju< je svoje akcije deljenja kartonov z natisnjenimi besedami ali pesmimi v >času molčanja in strahu< osnoval na principu samozaložbe in samodistribucije. Leta 2000 pa je svojo strategijo delovanja razsiril na skupino 30 do 50 ljudi, ki so se prijavili na avdicijo za HORKEŠKART (hor/zbor + orkester + škart), ki je klasično >vojaško< organizanost tovrstnih teles pretvoril v samoorganizirani kolektiv. člani, ki se redno sestajajo že tretje leto, so v tem času koncertirali po celotni Srbiji, pripravili turnejo po osnovnih šolah in zadružnih domovih črne gore in bili leta 2001 prva organizirana skupina ljudi, ki je na poti na tedensko turnejo po Istri z avtobusom beograjske registracije prečkala srbsko-hrvaško mejo po letu 1991.
V zadnjih letih delovanja so se člani tega >perpetuum mobila< tudi sami začeli komponirati, organizirati nastope, predavati in dirigirati; tako je na primer Škartova dirigentka, poprej pianistka, pri svojih osemnajstih letih najmlajša dirigentka v državi.

Predavanje bo v srbščini! Vstop prost! Vljudno vabljeni!
Kontakt: Saša Glavan

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

WORLD OF ART
A series of lectures: Strategies of presentation 3

Within the frame of this year's theme entitled Strategies of presentation 3 we are continuing in the direction of presenting artists, theoreticians and critics, who are establishing a critical reflection and a constructive approach to work in the field of contemporary art and culture. We will invite experts (artists, theoreticians, curators and critics), who with their work set a mirror to the established art system (even though they do not denounce its existence and often also operate within its frame) and will present their projects and ways, techniques and methods of their work and place and discuss them in the context of the international cultural and art scene.

The introductory lecture of the spring part of this year's series:
Art collective Škart strategy of small steps on Wednesday, 14th May at 9 pm in Kapelica Gallery on Kersnikova 4 in Ljubljana.
Repeat lecture: Friday 16th May at 8 pm in the Nova Gorica Town Gallery.
The lecture will take place in Serbian language.

The artistic collective Škart was established in 1990 in an abandoned graphic atelier of the Faculty of Architecture in Belgrade by Dragan Protič and Djordje Balzamovič. 'The collective in progress' based their actions of handing out cards with printed words or poems during the 'time of silence and fear' on the principle of self-publishing and self-distribution. In the year 2000 they spread their operation strategy onto a group consisting of between 30 and 50 people who applied for the audition for HORKEŠKART (hor-choir + orchestra + škart), which transformed the classical 'military' organisation of such groups into a self-organised collective. The members, who are meeting already for the third year, have during this period held concerts all across Serbia, as well as prepared a tour of primary schools and cooperatives in Montenegro. In 2001 they were the first organised group of people who, on their way to their one-week tour of Istria, crossed the Serbian-Croatian boarder with a group passport and in a bus with a Serbian number plate since 1991.
During the last years of their work the members of this 'perpetuum mobile' started to compose, organise appearances, hold lectures and conduct by themselves; for instance the Škart conductor, who was before a pianist, became the youngest female conductor in the country at the age of eighteen.

Entrance free of charge. You are cordially invited. Contact: Saša Glavan


BERI ME ZA NAPREJ

Metastaza discipline-ples, arhiv, tek, zvočna in vizualna pokrajina, violina

Vabimo vas na resnični dogodek
BERI ME ZA NAPREJ

avtorja Nevena Korde,
ki bo v petek, 28. marca, ob 18., 19. in 20. uri,
v prostorih Kiberpipe,
Kersnikova 6, Ljubljana, in se bo v
živo prenašal na:
http://www2.arnes.si/~ljzank/berime

Dvajsetminutni avdio-vizualni performans avtorja Nevena Korde, v katerem nastopajo
plesalec Igor Sviderski, tekačica Živa Repovž, violinist Srečo Meh, zvočno in vizualno
pokrajino pa manipulirajo Neven Korda, Slavko Glamočan in Borut Kumperščak.
Performans je prva progresivna ponovitev predstave iz Kreatorija in vključuje tudi
posnetke te predstave.

Spoznali boste raziskovalca resničnosti, humanista in znastvenika. V drobovju ga žre rak,
te kurčeve nedisciplinirane celice, doma pa ga čakajo prazna usta. Raziskovalec resničnosti
je humanist, znastvenik, ki je ostal brez smisla, brez službe in brez kakršnihkoli
sredstev za preživetje. Zdaj je volunterski raznašalec pic. Nekoč je na gorskem
prelazu romantično streljal na mimovozeče avtomobile. Vleklo ga je vse, kar žari in sveti.
O izgubljeno!

Dogodek je nastal v produkciji Zavoda Zank in koprodukciji Kud Pozitiv-DIC,
Zavoda K6/4 in Zavoda SCCA-Ljubljana in se prenaša v živo s pomočjo Ljudmile.

Vstopnine ni! Vljudno vabljeni!

Kontakt: scca@mail.ljudmila.org
zavod-zank@guest.arnes.si

BERI ME ZA NAPREJ je resnična predstava v živo
ples, arhiv, tek, zvočna in vizualna pokrajina, violina.
avtor: Neven Korda
ples: Igor Sviderski
violina: Srečko Meh
tek: Živa Repovž
arhiv: Marusa Oblak, Sebastjan Starič, Aldo Ivančič
animacija: Gven Taylor
snemalec: Matjaž Mrak
luč: Igor Remeta
zvocna in vizualna pokrajina: Neven Korda, Slavko Glamočanin, Borut Kumperščak
producent: Zavod Zank,
koproducenti: KUD Pozitiv, Zavod K6/4, Zavod SCCA-Ljubljana
pomoč pri izvedbi prenosa v živo: Ljudmila
prva izvedba: Kreatorij DIC, november 2002.
Predstavo je podprlo MKRS.


Predavanje Briana Holmesa

Mirovni inštitut, Memefest / Slovenska Kinoteka / "Sociologija vsakdanjega življenja", FDV, Univerza v Ljubljani / Oddelek za sociologijo, FF, Univerza v Ljubljani / Moderna galerija / Mednarodni grafični likovni center / Zavod za sodobno umetnost SCCA-Ljubljana

vabijo na predavanje

Briana Holmesa, katerega teksti bodo predvidoma izsli v okviru Žepne zbirke, ki izhaja v sodelovanju med Zavodom SCCA-Ljubljana in Založbo /*cf., se vrača v Ljubljano kar s tremi predavanji:

The Revenge of the Concept:
Artistic Exchanges and Networked Resistance

V SREDO, 19. MARCA, OB 19. URI V MODERNI GALERIJI

Predavanje bo v angleščini. Povzetek:

How can an artistic practice based on pure ideas - immaterial concepts - possibly intervene in the real development of world society? Thirty years after the emergence and apparent failure of conceptual art, we now see virtual signifiers becoming collective performances, in the form of the highly creative networked protests which have not ceased to arise as the crisis of globalization deepens. In this talk and slideshow Brian Holmes raises a series of problems, beginning with the enigmatic place of resistance movements at the cutting edge of globalization itself, then exploring the nature and possible futures of the current political-economic nightmare. His thesis - which links back to the text "Face Value," written for the exhibition "Worthless (Invaluable)" at the Moderna in 2000 - is that new forms of non-monetary symbolic exchange have arisen on the scale of the world-economy, and now represent a real if slim chance to positively transform the destructively unconscious drives of technocapitalism. To understand how this is possible, one most consider not only the sheer existence of the Internet, but above all the way it can be used for self-organizing processes that allow for creative and intentional collective expression, outside the normalizing frameworks of both the mass-individual market and the hierarchical/disciplinary bureaucracy. These self-organizing processes are the precondition, the potential matrix, for the revenge of the concept.

Predavanje bo prvo v ciklu treh predavanj, ki jih bo imel Brian Holmes v Ljubljani:

ČETRTEK, 20. marec, Metelkova, Gromka
18-20 Predavanje na Delavsko-punkerski univerzi

PETEK, 21. marec
16-18 Predavanje v Slovenski kinoteki na Miklošičevi

Od 20. do 22. marca bo v Slovenski kinoteki vzporedno s predavanji potekal festival filmov francoskega režiserja Chrisa Markerja.

objava dne 17.3.03


MUZEOFORUM

V okviru letošnjega MUZEOFORUMA z naslovom "Na pragu vstopa Slovenije v Evropsko unijo - možnosti vključevanja muzejev, galerij in spomeniške službe v evropske projekte" bo sodeloval tudi Zavod SCCA-Ljubljana:

- Barbara Borčič: predstavitev mednarodnih projektov in povezav zavoda;
- Alenka Pirman: regionalno povezovanje na spletu (mednarodno združenje i_CAN, International Contemporary Art Network)

in Artservis: spletno orodje za sodobno umetnost (Zakaj smo ga razvili in kako ga uporabljati?);


- Mateja Lazar: predstavitev regionalnih programov Umetnost in kultura (Arts & Culture Network Program) in EU programa Kultura 2000



Muzeoforum, ki ga organizira Slovensko muzejsko društvo v sodelovanju z Milošem Ekarjem z Ministrstva za kulturo, Uprava RS za kulturno dediščino, bo potekal v ponedeljek, 17. marca,
v Cankarjevem domu (dvorana E3, od 9.30 do 14.00).

objava dne 14.3.03


 

PREKLIČITE PODPIS!

Maile podpore posljite na e-naslov:
tanja.rener@guest.arnes.si

S podpisom izjave ťvilniuške skupineŤ sedmih povabljenk v Nato in treh kandidatk zanj je slovenska vlada pozvala varnostni svet Združenih narodov, naj odobri napad na Irak, hkrati pa je vnaprej upravičila morebitno vojno proti Iraku brez odobritve OZN. Nobena politična stranka v Sloveniji ni dobila pooblastila, da državo potisne v sodelovanje pri napadalni vojni, da spodbuja k vojaškemu napadu in da upravičuje dejanja, ki kršijo ustanovno listino OZN. Nobena politična stranka namreč nič takega ni predložila v programih, na podlagi katerih smo jih izvolili v parlament. Ustava Republike Slovenije v 124. členu določa, da ťpri zagotavljanju varnosti izhaja država predvsem iz mirovne politike ter kulture miru in nenasiljaŤ. če se država k temu zavezuje pri varnostni politiki, bi moralo še toliko bolj veljati za mednarodno politiko.

Nočemo deliti odgovornosti za pobijanje, preganjanje, za lakoto, bolezni in nesrečo milijonov ljudi. Prepričani smo, da tako čutijo in mislijo tudi številni naši sodržavljani in sodržavljanke. Vemo, da milijoni ljudi v Evropi in po svetu nasprotujejo morebitni vojni proti Iraku. Želimo, da vlada prisluhne miroljubnim ljudem sveta in da se začne dejavno zavzemati za miren in pravičnejši svet. Zato zahtevamo, da vlada Republike Slovenije prekliče svojo podporo izjavi desetih zunanjih ministrov vzhodnoevropskih držav.

Prvi podpisniki pisma:

Tanja Rener, izredna profesorica, Univerza v Ljubljani
Zoja Skušek, publicistka in prevajalka, Ljubljana
Rastko Močnik, redni profesor, Univerza v Ljubljani

WITHDRAW THE SIGNATURE!

By signing the "Vilnius group" declaration, Slovene government appealed to the UN Security Council to endorse military action against Iraq. The government also justified in advance an eventual not-UN-warranted aggression against Iraq. No political party in Slovenia has the mandate to push the country into participation to an aggressive war, to incite to a military invasion and to advocate acts in violation of the UN Charter. No political party has proposed such actions in the programs offered to the electoral body during the elections. The Constitution of the Republic of Slovenia states in its article 124: ťThe State provides for its security primarily by peace politics and by enforcing the culture of peace and non-violence.Ť If this is the committment in security politics, it is so much more a principle that should direct the international politics of Slovenia.

We do not want to share responsibility for killing, displacing people, for hunger, illness and misery of millions. We believe that many our co-citizens share the same position. We know that millions in Europe and in the world oppose the eventual war against Iraq. We want that Slovene government lends ear to the peaceful peoples of the world and that it commits itself to an active policy for a peaceful and more just world. Therefore we request that the Government of Slovenia withdraws its support to the declaration of ten Ministers of Foreign Affairs of East European Governments.


First signataries:
Tanja Rener, Associate Professor, University of Ljubljana
Zoja Skušek, translator and publisher, Ljubljana
Rastko Močnik, Professor, University of Ljubljana

Send your support to:
tanja.rener@guest.arnes.si


Svetovni pohod za mir - proti vojni v Iraku
15. februar 2003: Ljubljana: Evropa: Planet Zemlja

SVETOVNEMU POHODU DESETIH MILIJONOV ZA MIR, 15. FEBRUARJA,
V LJUBLJANI NA KONGRESNEM TRGU OB 16h.

Smo različnih starosti, poklicev, svetovnih nazorov, narodnosti, verovanj. Srečujemo se, ko hitimo v službo, na fakulteto, zavod za zaposlovanje, v vrtec, šolo, upravne enote ali ko zgolj postopamo po mestu, se sprehajamo in opazujemo - preprosto smo. Odzvali se bomo pozivu stotisočev odločnih žena, mož in otrok, ki so na Evropskem družbenem forumu v Firencah izrazili želje, potrebe in zahteve celotnega človeštva: MIR, SVOBODO, PRAVIčNOST IN DOSTOJANSTVO. Ljudje širom sveta bodo 15. februarja v svojem mestu, v svojem kraju, sooblikovali Svetovni pohod desetih milijonov za mir. V Ljubljani se jim bomo pridružili, ker smo prepričani, da je - kljub razlikam - naše skupno izhodišče mir, na katerem gradimo svet in planetarno družbo. Pohod je popolnoma odprt, izključuje le tiste, ki zaradi osebnih interesov načrtujejo, podpirajo ali vodijo permanentno globalno vojno.

Ker molk pove največ, če mu le prisluhnemo, bomo 15. februarja organizirali pohod brez govorov in zastav. Dovolj je preprosta gesta - sprehod s svečo, skupaj s prijatelji in prijateljicami, sodelavci, sosedi, otroki... Vsak izmed nas lahko zaneti iskro zavračanja vojne in smrti in vse naše iskre bodo vzplamtele v ogenj življenja, upanja in solidarnosti. Uprimo se vojni, ki je sredstvo vzpostavljanja planetarnih hierarhij, skozi katere nas delijo na peščico bogatih in ravnodušnih ter množico izropanih in upajočih.

Vsa ljudstva, može, žene in otroke, skupnosti, posameznike in posameznice, pozivamo, da se pridružijo

SVETOVNEMU POHODU DESETIH MILIJONOV ZA MIR, 15. FEBRUARJA, V LJUBLJANI NA KONGRESNEM TRGU OB 16h.

GLOBALIZIRALI SO VOJNO - GLOBALIZIRAJMO MIR
GLOBALIZIRALI SO SMRT - GLOBALIZIRAJMO SVOBODO!

vir: http://www.ljudmila.org/anarhiv


Informacija o delu meseca na spletni strani mednarodnega združenja ICAN, katerega ustanovni član je tudi Zavod za sodobno umetnost SCCA-Ljubljana.

CIVILIZACIJA PLASTOSOV DELO MESECA

Civilizacija plastosov Marka A. Kovačiča je kot delo meseca februarja predstavljena na spletni strani mednarodnega združenja ICAN (International Contemporary Art Network, Mednarodna mreža za sodobno umetnost) s sedežem v Amsterdamu.
Naslov spletne strani: http://ican.artnet.org/ican/.

Gre za mednarodno mrežo odprtega tipa, ki se ji poleg ustanovnih članic in članov (zlasti nekdanjih Sorosovih centrov za sodobne umetnosti iz t.i. Regije-držav vzhodne in srednje Evrope, Balkana in nekdanje Sovjetske zveze) pridružujejo tudi druge umetnostne organizacije in posamezniki iz sveta.

Spletna stran ponuja informacije o projektih, razstavah, festivalih, seminarjih, publikacijah in možnostih sodelovanja. Še posebej velja omeniti razdelek Reader s temeljnimi teksti o sodobni umetnosti iz te regije, na vstopni strani pa je pod rubriko Artwork of the Month vsak mesec predstavljeno umetniško delo z reprodukcijo in izjavo avtorja.

Projekt Civilizacija plastosov, ki je na ogled v ljubljanskem Narodnem muzeju, je doslej najkompleksnejša predstavitev te skrivnostne civilizacije iz Katastropolisa. S tem izjemnim znanstvenokomunikacijskim dosežkom je umetniku Marku A. Kovačiču uspelo, da je odkril še eno od premnogih neznank iz zgodovine človeštva.

Zaradi velikega zanimanja je razstava Civilizacija plastosov podaljšana do nedelje, 2. marca.

http://www.ljudmila.org/scca/mare

Objava dne: 07.02.03


Informacija o projektu Damijana Kracine, sodelavca SCCA-Ljubljana.

DAMIJAN KRACINA NA GRAŠKEM FOTOTRIENALU

Na graškem Fototrienalu se v okviru prireditev Graz 2003 - Gradca kot kulturne prestolnice Evrope - predstavlja tudi Damijan Kracina. Na otoček v parku Volksgarten je na pano postavil pretresljivo oživljeno podobo opice, ki jo je posnel v graškem naravoslovnem muzeju.
Fotoprojekt z naslovom Guitar Player se vključuje v serijo Kracinovih del, ki v različnih tehnikah in žanrih izpostavljajo vprašanje neodgovornega iztrebljanja številnih živalskih vrst, in s tem stopa na stran ogroženih kot varuh podobe in spomina.

Fototrienale je že tradicionalna graška razstava, tokrat pa prvič predstavlja projekte na prostem ali v javnih prostorih vse od središča mesta do njegovih oddaljenihih obrobij, ki bodo na ogled do 28. 2. 2003. Sodeluje 20 umetnikov, za katere je značilna raba fotografije kot enega od sredstev izražanja v socialno in družbeno kritičnih projektih, med njimi tudi Marjetica Potrč in zagrebška umetnica Kristina Leko.
http://fototriennale.mur.at ,
www.kracina.com

objava:05.02.03



Sporočilo za medije


SVET UMETNOSTI 2002/2003
Seminar iz pisanja o sodobni umetnosti
predavanje Gorana Djordjevića: Zgodovina in Muzej moderne umetnosti

SCCA-Ljubljana že od leta 1997 vodi program Svet umetnosti. S tečajem za kustose izobražuje mlade, bodoče strokovnjake s področja sodobne umetnosti, s serijami javnih predavanj pa osvetljuje umetniške prakse in umetnostne teorije, pomembne za razumevanje sodobne umetniške prakse. Letos bomo v okviru programa Svet umetnosti vpeljali novo komponento: Seminar iz pisanja o sodobni umetnosti, ki bo zapolnil vrzel v teoretski in kritiški refleksiji in spodbudil pisanje o sodobnih umetniških praksah. Seminar se bo predvidoma začel jeseni 2003 in bo sestavljen iz celoletne serije delavnic in predavanj.

Otvoritveni dogodek jesenskega seminarja pa predstavljamo že naslednji teden. Predavanje z naslovom Zgodovina in Muzej moderne umetnosti bo v Galeriji Kapelica na Kersnikovi 4 v Ljubljani v torek, 28. 1. 2003, ob 20.00, izvedel Goran Djordjević.

Goran Djordjević, nekdanji umetnik, je zdaj že več kot deset let vratar Salona de Fleurus v New Yorku.

Zgodbo o Zgodovini in Muzeju moderne umetnosti je Djordjeviću že pred leti povedal eden od obiskovalcev Salona de Fleurus. Ker se mu je zdela zanimiva, jo je po spominu ob različnih priložnostih večkrat pripovedoval. To je zgodba o izvoru Zgodovine moderne umetnosti 20. stoletja in o vlogi, ki sta jo pri tem odigrala Muzej moderne umetnosti v New Yorku in njegov prvi direktor Alfred Barr ml. Nastala je v sredini tridesetih let prejšnjega stoletja, po drugi svetovni vojni pa je bila prenešena v Evropo in vsajena v njen kolektivni spomin kot "naravna" zgodovina moderne umetnosti.

Predavanje bo potekalo v srbskem jeziku!
Vabljeni! Vstop prost!

Saša Glavan
voditeljica programa Svet umetnosti



OSI Budapest objavlja tri nove javne razpise, namenjene posameznikom in kulturno-umetniškim orgranizacijam:

1. CAPACITY BUILDING (razpisni rok: 15. marec 2003)
2. LOOKING INSIDE (razpisni rok: 11. marec 2003)
3. MOBILITY FUND (razpisni rok: 20. februar 2003)

Podrobnejše informacije o programih - tudi o pogojih in načinu prijave ter izbora - so na voljo v na spletnih straneh Zavoda SCCA - Ljubljana www.scca-ljubljana.si

1. CAPACITY BUILDING (razpisni rok: 15. marec 2003)

Open Society Institute iz Budipešte (OSI Budapest) postopoma ukinja dolgoletni program Arts & Culture Network Program (ACNP).
Z namenom izkoristiti dolgoletne dosežke tega mednarodnega programa je bil oblikovan poseben javni razpis, v okviru katerega bodo izbrane kulturno-umetniške organizacije in podporno-informacijski centri z območja Regije (srednja in vzodna Evropa, osrednja Azija, Kavkaz in Mongolija), ki bodo sposobni prevzeti poslanstvo tega programa.
Enkratni razpis za prijave v okviru mednarodnega programa CAPACITY BUILDING se izteče 15. marca 2003

2. LOOKING INSIDE (razpisni rok: 11. marec 2003)

V okviru programa ACNP je do 11. marca 2003 odprt tretji razpis programa LOOKING INSIDE. Program, namenjen umetnostnim managerjem in kulturnim administratorjem iz srednje in vzhodne Evrope, osrednje Azije, Kavkaza in Mongolije, omogoča 2-3 tedensko bivanje v umetnostnih in kulturnih organizacijah Regije (tj. področja držav, vključenih v mrežo Sorosovih fundacij).
Bivanje je potrebno izpeljati najkasneje do 1. novembra 2003. Donacija omogoča kritje vseh stroškov, povezanih z bivanjem v tujini, vendar ne presega 3.000 USD.

3. MOBILITY FUND (razpisni rok: 20. februar 2003)

Program MOBILITY FUND, nova komponenta programa ACNP, je namenjen posameznikom (umetnikom, managerjem in administratorjem v kulturi, svetovalcem in predavateljem s področja umetnosti in kulture in tistim, ki so dejavni na področju kulturne politike) iz držav, vključenih v mrežo Sorosovih fundacij (srednja in vzhodna Evropa, osrednja Azija, Kavkaz in Mongolija), ki bi želeli s svojim znanjem in izkušnjami prispevati k razvoju kulture na območju osrednje Azije, Kavkaza in Mongolije.
Trajanje bivanja v tujini ni omejeno, vendar je potrebno obisk izpeljati med 1. aprilom in 30. novembrom 2003. Višina donacije bo odvisna od posamezne prijave, vendar naj bi omogočila kritje vseh stroškov, povezanih z bivanjem v tujini.

Mateja Lazar, Koordinatorka mednarodnih programov

objava dne 21.1.03



Spoštovane kolegice in kolegi!

Obveščamo vas, da sta se SCCA, Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana, in Kulturna stična točka v Sloveniji preselila na novo lokacijo.

Nov naslov je:
SCCA, Zavod za sodobno umetnost-Ljubljana
Kulturna stična točka v Sloveniji
Metelkova 6, 1000 Ljubljana, Slovenija
Tel.: 01/431-83-85
Faks. 01/430-06-29

SCCA-Ljubljana
e-mail:scca@mail.ljudmila.org
www.ljudmila.org/scca

Kulturna stična točka:
e-mail:ccp@scca-ljubljana.si
www.scca-ljubljana.si

Uradne ure na novi lokaciji so od ponedeljka do petka, od 11. do 15. ure. Vabljeni!
Ekipa Zavoda SCCA-Ljubljana in Kulturne stične točke v Sloveniji


SCCA-Ljubljana and CCP Slovenia on new location

Dear friends! We would like to inform you that SCCA, Center for Contemporary Arts - Ljubljana, and Cultural Contact Point Slovenia have moved to a new location.

Our new address is:
SCCA, Center for Contemporary Arts-Ljubljana
Cultural Contact Point Slovenia
Metelkova 6
1000 Ljubljana , Slovenia
Telephone: + 386 1 431 83 85
Fax: + 386 1 430 06 29

SCCA-Ljubljana:
E-mail scca@mail.ljudmila.org
www.ljudmila.org/scca

CCP Slovenia:
E-mail ccp@scca-ljubljana.si
www.scca-ljubljana.si

Our office is open to public at the new location from Monday to Friday between 11 a.m. and 3 p.m.

SCCA-Ljubljana and CCP Slovenia team


ARHIV 2002