SINOPSIS

Sinopsis je kratka vsebina filma, natipkana na eni do dveh straneh.


Vsi poslovneži imajo prislovično malo časa, filmski pa najmanj od vseh. Kajti, če jih dve uri staneta dvesto milijonov dolarjev, potem si lahko predstavljate, da so enačbo čas je denar vzeli resno. Zato ne zapravljajte njihovega časa, marveč zgodbo filma ali sinopsis napišite kratko in jasno.

Za osnovo naj vam služi tisto, kar ste njega dni dobro znali - spisi v osnovni šoli. Torej, na eni ali največ na dveh tipkanih straneh (če naročnik ne zahteva drugače) napišite zgodbo, ki bo imela glavo in rep in bo obsegala tri odstavke. Prvega za uvod, drugega za jedro, tretjega za zaključek.

Uvod

V uvodu ali postavitvi opišite glavne osebe in pri glavnem junaku še posebej poveste, kaj trenutno počne ali v kakšni situaciji se nahaja. Če ima že na začetku kakšne želje, napišete tudi te.

Rdeča kapica je punčka, ki ji je mama pripravila košarico z dobrotami za bolno babico in ji podelila precej dobrih nasvetov o tem, kako se v gozdu ne sme pogovarjati s tujci.

Možne zadrege: imate veliko oseb in vse bi našteli že v uvodu. Raje ne - izberite eno ali dve, drugače bo bralec takoj vse pomešal.

Jedro

Jedro ali konflikt se prične tisti trenutek, ko junak naleti na oviro na poti do svojega cilja, ko se predenj postavi izziv, ki ga mora sprejeti in premagati. Ovire se verjetno nizajo in v povsem nepoetičnem slogu jih lepo naštevate ter opisujete, kaj junak stori, da jih razreši oziroma, da vanje še globlje potone.

Na poti skozi gozd Rdečo kapico ogovori volk in iz nje izvabi podatek o tem, kje se nahaja babičina hiša. Volk steče tja, požre babico, leže v posteljo in pričaka Rdečo kapico. Požre jo in zaspi.

Možne zadrege: ogromno dogodkov. Poudarite samo tiste, ki so najbolj pomembni in/ali najbolj neobičajni.

Zaključek

Zaključek ali razplet konča pripoved in se začne na tisti točki, ko se na obzorju prikaže razplet oziroma dogodek, ki vodi do razpleta. Na kratko opišemo, kako, in če je glavni junak cilj dosegel.

Mimo hiše pride lovec, zasliši smrčanje, ubije volka ter iz trebuha izreže živo babico in Rdečo kapico. Vsi trije priredijo žurko.

Možne zadrege: konec je nekaj tako revolucionarno novega, da ga ne želite napisati. Na žalost ga morate - saj bodo drugače bralci menili, da se ga v resnici sploh še nimate in da le blefirate. Če se bojite, da vam bo fenomenalni konec kdo ukradel, preberite pravne zadeve.

Še par napotkov ...

Zgodba mora biti jasna čisto vsakemu, ki mu jo preberete ali poveste in storite to čim več ljudem - če boste zaradi tega izgubili prijatelje, ni razloga za paniko. Scenarist je osamljen poklic.

Pazite: ni važno, če je poslušalcem zgodba všeč (čeprav je krasno, če jim je) - bistveno je, če so jo razumeli. Docela in popolnoma jim mora biti jasno, kdo je glavni junak, kaj hoče, kdo ga ovira in tako dalje.

Prvo in edino pravilo zgodbe je preprostost: motivi so preprosti, cilj jasen, razmerja med osebami enostavna. Za čustva lahko uporabljate splošne opise: ljubosumje, jeza, ljubezen, zavist ...

Vrstni red pripovedovanja je poenostavljen, v časovnem zaporedju od A do B - ni nujno, da se boste zaporedja držali v scenariju.

Pravne zadeve

Če se bojite, da bi vam zgodbo kdo ukradel, se lahko zavarujete na dva načina:
1. Rokopis si pošljete po pošti
2. Registrirate ga pri avtorski agenciji

Pošta
Rokopis dajte v kuverto in jo dobro zalepite, še z lepilnim trakom, če je treba. Nato se podpišite preko zalepljenih delov. Pojdite na pošto in pošljite kuverto samemu sebi. Ko vam jo poštar prinese, jo ne odpirajte, marveč shranite na varno mesto. Če bo treba, boste kuverto nesli na sodišče in tam jo bodo pred pričami odprli. Iz poštnega žiga bo razvidno, kdaj ste rokopis imeli že napisan, iz nedotaknjene kuverte pa, da ga niste kasneje več spreminjali.

Avtorska agencija
Če vam pogori hiša, potem bo verjetno zgorela tudi zapečatena kuverta. Po drugi strani pa, zagotovo boste napisali kar precej scenarijev in sčasoma bodo zapečatene kuverte lastnike majhnih stanovanj pričele motiti. Obstajajo posebne ustanove, ki vaš rokopis prejmejo v hrambo in vam izdajo potrdilo, kdaj ste ga prinesli. Ob oddaji rokopisa seveda plačate za njihovo storitev. Pazite, rokopisa tovrstne ustanove ne berejo, ne popravljajo, ne svetujejo vam - le hranijo papirje namesto vas. To je vse. Tudi zastonjskega pravnega varstva ne smete pričakovati.

Pri nas to storitev opravlja AAS - Avtorska agencija za Slovenijo, ki ima spletno stran na http://www.aas.si. V Ameriki je za filmske zgodbe in scenarije običajna registracija pri njihovem društvu pisateljev - Writers Guild of America ali s kratico WGA. Spletno stran imajo na http://www.wga.org/, podrobnosti o registraciji pa preberite na http://www.wga.org/manual/registration.html.


Letno preberem kar nekaj scenarijev. Zanimivo, dosti jih je bolj radijskih iger kot filmov in le poredki so oblikovani po danes že po vsem svetu uveljavljenem ameriškem standardu. Si predstavljate začetnika? Napisal je scenarij, ne da bi prej prebral vsaj enega (in bi na primeru videl, kako se to dela) in ne da bi o tem prebral kak priročnik. V Ameriki scenaristiko lahko študirate na univerzi. Bi torej zaupali gradnjo vaše hiše arhitektu, ki tega ni študiral, se ni učil pri nikomer, še priročnika ni prebral, še huje - tuje hiše od znotraj sploh še ni videl? Bi v izdelek takega arhitekta vložili par milijonov mark?

Berite torej nasvete mojstrov, scenarije, knjige in kritike. Poglejte si tudi predlogo za pisanje scenarijev.
 

NASVETI MOJSTROV:

Billy Wilder
Verjetno eden najboljših scenaristov je napisal svojih deset zapovedi.


SCENARIJI:

Miha Mazzini - Operacija Cartier
Po scenariju je bil posnet film, ki je 1992 dobil evropsko nagrado CIRCOM za najboljši TV film leta. Datoteka je dolga 187 KB in shranjena v PDF obliki. Za branje rabite program Adobe Acrobat Reader.


KNJIGE:

Miha Mazzini - Danes na sporedu: dva priročnika in trije scenariji
V eni knjigi so združeni dva priročnika (pisanje scenarijev in kaj mora scenarist vedeti o programu Word) ter trije scenariji (Operacija Cartier, Thomas, Sladke sanje), 1998. Triona, 424 strani. V slovenščini. Edini praktični scenaristični priročnik v slovenščini.

Lew Hunter - Scenarij 434
Lew je pač legenda. Centar za dramsku umjetnost Zagreb, 351 strani. V hrvaščini.
Michael Hauge - Writing Screenplays That Sell
Informativno in vredno branja. Harperperennial Library, 352 strani. V angleščini.
Syd Field - Screenplay : The Foundations of Screenwriting
Naslov pove vse: osnove po korakih. Dell Books, 262 strani. V angleščini.
Cole/Haag - The Complete Guide to Standard Script Formats : The Screenplay
Samo o obliki in nič o vsebini. Verjetno ne boste rabili, saj vsaka od prejšnjih knjig vsebuje tudi zadosti oblikovnih napotkov. CMC Publishing, 173 strani. V angleščini.
 
KRITIKE:

Slovenski film Patriot
Kritika s scenarističnega stališča.
 

PREDLOGA ZA PISANJE SCENARIJEV:

Namenjena programu Word 7.0, Word 97 in Word 2000. Datoteko v ZIP obliki lahko najdete tule. Če dela z ZIP paketi ne obvladate (sramota! :) ), pa pokažite semle, kliknite desno miškino uho in izberite možnost "Shrani cilj kot..." v slovenskem Explorerju. V drugih programih pač zahtevajte prenos na vaš disk.

Pisali bi radi kar v angleščini, neposredno za Hollywood? OK, kliknite tule za predlogo in semle za ZIP paket. Pri izdelavi angleške predloge je veliko pomagal gospod Martin Srebotnjak. Hvala!