Za raznolikost. Proti diskriminaciji.

Kampanja Evropske komisije si prizadeva ljudi informirati in vzpodbuditi k uživanju v pozitivnih učinkih raznolikosti in k osveščanju, da je diskriminacija ne samo nezakonita, ampak tudi škodljiva za dobrobit družbe.

Kljub temu še vedno velik del Evropejcev meni, da je diskriminacija v njihovi državi zelo razširjena. Diskriminacijo na podlagi narodnosti vidijo kot najbolj razširjeno obliko diskriminacije v EU (61 %), sledijo ji diskriminacija na podlagi starosti (58 %), invalidnosti (53 %), spolne usmerjenosti (47 %), spola (40 %) in vere oziroma prepričanja (39 %). 16 % Evropejcev poroča, da se osebno počutijo diskriminirani ali trpinčeni na podlagi vsaj ene vrste diskriminacije – invalidnosti, rase ali narodnosti, starosti, spolne usmerjenosti, vere ali prepričanja. Najbolj pogosta osnova za samoporočano diskriminacijo je starost (6 %). Več kot polovica Evropejcev (52 %) pravi, da ne poznajo svojih pravic, če bi postali žrtev diskriminacije ali trpinčenja. Ena tretjina (33 %) svoje pravice pozna, preostali pa pravijo, da je to „odvisno“ (12 %). (Posebni Eurobarometer 317, 2009). Slovenski podatki iz raziskave Eurobarometer kažejo, da sta invalidnost in starost (52%) najbolj razširjena razloga za diskriminacijo, ki mu sledi diskriminacija zaradi rase ali narodnosti (50%) in spolne usmerjenosti (47%).

Aktivnosti kampanje so zelo različne in deloma tudi prilagojene lokalnim situacijam vsake države. Stalnica kampanje je novinarska nagrada, letos imenovana »Skupaj proti diskriminaciji«. Ravno poteka izbira EU zmagovalcev izmed vseh nacionalnih novinarskih nagrajencev. V preteklosti so bili v Sloveniji precej odmevni obiski Tovornjaka raznolikosti, ki je obiskal tudi Študentsko areno, Evropsko atletsko veteransko prvenstvo ... in fotografski natečaj ter natečaj za najboljši plakat »Porušimo stereotipe«. Letošnja kampanja vključuje dejavnosti kot so Dnevi raznolikosti v štirih državah članicah, pilotski partnerski projekt z evropskim združenjem mladinskih hotelov (European Youth Hostel Federation) – dogodek v okviru partnerstva se je jeseni odvil v Rušah, partnerstva z nacionalnimi dogodki (kot je pričujoči Festival gejevskega in lezbičnega filma) in dejavnosti odnosov z mediji. Informacije o vseh dogodkih in dejavnostih, ki potekajo v 27 državah članicah, so na voljo na spletnem mestu kampanje www.stop-discrimination.info.

Prav zgornjim je še posebej namenjena informacijska kampanja „Za raznolikost. Proti diskriminaciji.“ (For Diversity. Against Discrimination.), ki jo je začela Evropska komisija leta 2003. Kampanja si prizadeva za boj proti vsaki diskriminaciji na podlagi rase ali narodnosti na vseh področjih v življenju (kar je določeno v Direktivi o rasni enakosti z dne 29. 6. 2000) in vsaki diskriminaciji na delovnem mestu na podlagi starosti, invalidnosti, spolne usmerjenosti, vere ali prepričanja (nezakonito po Direktivi o enakosti pri zaposlovanju z dne 27. 11. 2000). Od leta 2007 kampanjo financira program EU za zaposlovanje in socialno varnost PROGRESS, ki bo trajal do leta 2013.

Najprej je potrebno poznati svoje pravice in dolžnosti, da bi jih lahko upoštevali in zahtevali.

Informacijska kampanja „Za raznolikost. Proti diskriminaciji.“ ozavešča o zakonih EU, uvedenih leta 2000, ki prepovedujejo diskriminacijo na podlagi rase ali narodnosti, vere ali prepričanja, invalidnosti, starosti in spolne usmerjenosti na delovnem mestu in v primeru rase ali narodnosti tudi na vseh drugih področjih življenja. Vse države članice EU so morale ti direktivi vključiti v nacionalno pravo do leta 2003.

Za raznolikost. Proti diskriminaciji.