Registrirana partnerstva po svetu
pregled doseženega in načrtovanega
 

Češka republika

Češki parlament je že razpravljal o zakonu o registriranih partnerstvih, vendar je predlog dobil dva glasova premalo, da bi bil izglasovan.

Predlog zakona je bil podoben obstoječim skandinavskim zakonom (istospolni partnerji bi imeli enake pravice kot raznospolni poročeni partnerji, z izjemo pravice do posvojitve).

Češka nacionalna gejevska in lezbična organizacija SOHO je že napovedala, da bo poskušala predlog ponovno spraviti v proceduro po volitvah junija '98.

Danska

1. oktobra 1989 je začel veljati danski zakon o istospolnih partnerstvih, Danska pa je postala prva država na svetu, ki je istospolnim parom dala podobne pravice kot raznospolnim - istospolni pari se še vedno ne morejo cerkveno poročiti, ne morejo posvojiti otrok in nimajo dostopa do umetne osemenitve.

Zakon je danski parlament (Folketing) sprejel z 71 glasovi za in 47 glasovi proti. Eden od glavnih argumentov v prid zakonu, poleg osnovih človekovih pravic, je bil tudi ta, da bi geje "pospravili" v monogamne zveze in ustavili širjenje aidsa.

Prvi par, ki je svoje partnerstvo registriral po novem zakonu, je bil par starejših gejev, ki sta bila v zvezi že desetletja. Copenhagenska gej skupnost se je zbrala na registraciji in proslavi, ki ji je sledila.

Do konca leta 1996 je 4166 ljudi (ali 2063 parov) registriralo partnerstva - od tega 1449 gejevskih in 634 lezbičnih parov. 219 od teh partnerstev je prenehalo zaradi smrti enega od partnerjev/partnerk, 357 parov pa se je ločilo. Pri ločitvah prednjačijo lezbijke s 23%, medtem ko se loči le 14% gejevskih parov. Mnoge lezbične aktivistke v skandinavskih državah nočejo registrirati partnerstev, dokler jim ta ne bodo dajala povsem enakih pravic kot zakonska zveza.

Kot pri vseh ostalih partnerskih zakonih, ki so trenutno v veljavi, tudi danski zahteva, da je vsaj eden/ena od partnerjev/partnerk danski/a državljan/ka.

Uspeh in široko sprejemanje zakona sta vodila do razprav v danski družbi, da bi v tekočem desetletju istospolnim parom priznali povsem enake pravice kot raznospolnim.

Francija

Francoski parlament je 23.10.1998 začel razpravo o novem partnerskem statusu - pogodbi o solidarnosti ("Pacte civil de solidarité"). Glej še francoski model partnerstev.

Neka anketa je ugotovila, da 50% Francozov podpira istospolne poroke, 28% pa bi istospolnim parom dovolilo posvojitve.

Grenlandija

Ta otok ima svojo avtonomijo, zunanje zadeve pa mu vodi Danska. Grenlandija je danski zakon o istospolnih partnerstvih iz leta 1989 potrdila šele leta 1994.

Havaji glej ZDA

Islandija

Sledeč zgledu ostalih skandinavskih držav je tudi islandski Althing (najstarejši demokratični parlament na svetu) izglasoval zakon o istospolnih partnerstvih s 44 glasovi za, enem proti, enim vzdržanim in 17 odsotnimi poslanci. Zakon je stopil v veljavo na dan islanskega gej pride-a (27.6.1996). Islandska predsednica Vigdis Finnbogadottir je bila častna gostja na prvem poročnem sprejemu.

Zakon je skoraj identičen danskemu, razen da parom omogoča enostranske posvojitve (v primeru ko je eden od partnerjev že zakoniti skrbnik/ca otroka).

Izrael

Izraelsko vrhovno sodišče je odločilo, da imajo istospolni partnerji enake dedne pravice kot raznospolni (pravica do pokojnine pokojnega partnerja). Istospolna partnerstva niso legalizirana, vendar pa tako kot v Kanadi sodne odločbe utirajo pot zakonu. Glede na spremembo izraelskega vodstva na politično desno in na naraščajočo moč protigejevske ortodoksne židovske duhovščine premiki na bolje trenutno niso verjetni.

Južna Afrika

S sprejemom južnoafriške ustave leta 1996, ki edina na svetu prepoveduje diskriminacijo zaradi spolne usmerjenosti, je postalo zelo verjetno, da bodo pravice istospolnih parov izenačene s pravicami raznospolnih.

Kanada

Odločbe kanadskega vrhovnega sodišča in nekaterih sodišč provinc (predvsem Ontaria) dajejo istospolnim parom čedalje več partnerskih pravic glede pokojnin, davkov in drugih ugodnosti. Zakoni, ki bi urejevali istospolna partnerstva ne obstajajo, vendar so o njih že razpravljali zvezni parlament in parlament vsaj ene province (Ontaria). Odločbe sodišč temeljijo na listini o človekovih pravicah, ki velja v Kanadi.

Madžarska

Leta 1996 je madžarsko ustavno sodišče odločilo, da imajo istospolni pari enake pravice po madžarskih zakonih kot raznospolni pari v izvenzakonskih skupnostih.

Nemčija

Prvak nemške socialdemokratske stranke Gerhard Schröder je pred volitvami obljubil, da bo njegova stranka, če bo dobila večino (in jo je) omogočila registrirana partnerstva istospolnih parov.

izozemska

Nizozemci pa že razmišljajo, da bi do leta 2000 istospolna partnerstva povsem izenačili z raznospolnimi. V vmesnem času bo nizozemski zakonodajalec preučil implikacije in postopke v zvezi s pravico do zakonske zveze in v zvezi z mednarodnimi zakoni in pogodbami.

Norveška

Norveški zakon je stopil v veljavo 1.8.1993 (58 glasov za in 40 proti v Odelstingu ter 18 glasov za in 16 glasov proti v Lagtingu) in se zgleduje po danskem zakonu.

Španija

30. junija je parlament španske pokrajine Katalonije sprejel zakon o partnerstvih, ki zadeva isto- in raznospolne neporočene pare. Podrobnosti so na voljo tukaj.

Švedska

Švedska je bila druga država na svetu, ki je sprejela zakon o istospolnih partnerstvih (171 glasov za, 141 glasov proti, 5 vzdržanih in 32 odsotnih poslancev). Zakon, ki je istospolnim parom dal enake pravice kot danski zakon, je začel veljati 1.1.1995.

ZDA

Pred havajskih sodiščem poteka proces, v katerem istospolni pari zahtevajo od države pravico do poroke. Nižje sodišče je že izreklo sodbo v prid tožnikom, končno besedo pa bo imelo havajsko vrhovno sodišče.

Podrobnosti: Havaji, ZDA - (čisto prave) poroke tudi za istospolne pare?


KRONOLOGIJA

Danska (1.6.89) - Razglašen je bil danski zakon o registriranih partnerstvih.

Danska (1.9.89) - Veljati je začel danski zakon o registriranih partnerstvih.

Švedska (1.1.95) - 1.1.95 je začel veljati švedski zakon o registriranih partnerstvih; zakon o istospolni skupnosti je začel veljati že leta 1987.

Danska, Norveška, Švedska (24.8.95) - Omenjene države so podpisale sporazum, s katerim medsebojno priznavajo registrirana partnerstva, ki so bila sklenjena v kateri od teh držav.

Islandija - 1.6.1996 je začel veljati danski zakon o registriranih partnerstvih

Islandija (12.6.96) - 27.6.96 je začel veljati islandski zakon o registriranih partnerstvih, ki za razliko od ostalih podobnih zakonov dovoljuje enostranske posvojitve (če je eden/ena od partnerjev/ic že otrokov/a biološki/a ali adoptivni/a oče/mama, otroka lahko posvoji partner).

Madžarska (9.3.95, 21.6.96) - Madžarska je po odločbi ustavnega sodišča legalizirala izvenzakonsko skupnost za geje in lezbijke.

Finska (12.3.97) - Parlamentarna komisija za zakonodajo je predlagala, da bi Zakon o registriranih partnerstvih dopolnili tako, da bi bil enak danskemu, islandskemu, norveškemu in švedskemu (enake pravice kot pri poroki razen pravice do posvojitve, cerkvenih porok in umetne oploditve).

Nizozemska (9.2.98) - Zakon je začel veljati 1.1.1998. Istospolni pari lahko registrirajo partnerstva in uživajo enake pravice kot poročeni pari, vključno s posvojitvijo otrok.
 

NAČRTOVANI ZAKONI

Švica (3.7.96) - Švicarski nacionalni svet je od vlade zahteval, da pripravi predlog zakona o registriranih partnerstvih. Vlada ima dve leti časa.

Rusija (24.7.96) - Duma je gejevske in lezbične organizacije prosila za besedila zakonov o registriranih partnerstvih, ki so že v veljavi po svetu.

Evropska unija (26.2.97) - Evropski parlament je sprejel zakon, ki prepoveduje diskriminacijo gejev in lezbijk zaposlenih v evropskih inštitucijah. Zakon predvideva, da morajo inštitucije voditi register partnerjev in partnerjem gejev in lezbijk dati enake pravice kot partnerjem heteroseksualcev. Zakon mora potrditi še Svet Evropske unije.

Brazilija (26.3.98) - Predlog zakona o registriranih partnerstvih je dobil pozitivno mnenje matične parlamentarne komisije in bo šel v parlamentarno proceduro.

Španija (11.6.98) - Španski predlog zakona o registriranih partnerstvih je prestal prvo branje v parlamentu.

Francija (23.2.98) - Pripravljajo zakon o skupnih interesih, ki bo tako istospolnim kot raznospolnim parom dajal določene pravice (davščine, dedovanje), veljal pa bo tudi za pare, ki živijo v skupnem gospodinjstvu v neljubezenskih razmerjih.
 



Viri: