[ LUPA ] [ PROGRAM ] [ PARTNERJI ] [ SPREMLJEVALNI PROGRAM ] [ OMOGOČILI SO ]

PROGRAM (izberi dan)
17. 10. | 18. 10. | 19. 10. | 20. 10. | 21.10. | 22.10.

Summary in English | Programme in English


UVODNE BESEDE

- Nataša Sukič
Voditeljica festivala in direktorica Zavoda Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij - CNVOS

- Primož Šporar
Predsednik sveta Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij - CNVOS in direktor Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij - PIC


LUPA je orodje, ki nam pomaga povečati, približati in narediti stvari bolj jasne, predvsem pa bolj vidne. V tem smislu daje ime LUPA festivalu nevladnih organizacij moč orodja. Je namreč dogodek, ki pomaga nevladnim organizacijam predstaviti se, javnost pa ozavestiti o pomenu, ki ga nevladne organizacije za demokratizacijo vsake sodobne družbe imajo. Premajhna vidnost nevladnih organizacij, njihovega dela, področij, s katerimi se ukvarjajo, vsebin, ki jih vnašajo v slovenski prostor, pa tudi neurejeno stanje na področju zakonodaje, kjer ni zapisane niti jasne definicije o tem, kaj oziroma kdo nevladne organizacije sploh so - vse to so teme in dileme, ki se jih loteva ta festival.

Res, kdo pravzaprav nevladne organizacije so? Kakšna je njihova vloga? Kakšen njihov položaj? Kakšen vpliv imajo oziroma bi ga morale imeti na širše družbeno dogajanje? To je le del vprašanj, na katera bodo skušali poiskati odgovor predstavnice in predstavniki NVO iz vseh področij delovanja nevladnega sektorja na 1. letnem forumu nevladnih organizacij, osrednjem dogodku festivala. Sicer pa bo Forum NVO usmerjen predvsem v iskanje "Strategije sistemskega razvoja NVO v Sloveniji", v dokument, ki bo služil kot podlaga in izhodišče za krepitev dialoga z Vlado RS, lokalnimi oblastmi pa tudi mednarodnimi institucijami, ki bo torej platforma za iskanje ustreznih, razvojno naravnanih rešitev za izboljšanje položaja nevladnih organizacij v Sloveniji.

Predavanja, delavnice, predstavitve, okrogle mize, forumi, pester kulturni program, plod snovanj ustvarjalk in ustvarjalcev, ki prihajajo iz okolij neinstitucionalne, neodvisne kulturne produkcije - vse to se bo dogajalo v Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici na 1. festivalu nevladnih organizacij. Da večernih druženj ob omamnih vonjih iranskih specialitet izpod pokrovke Črne kuhinje, urbanih zvočnih fuzijah DJ-ev, rockovskih koncertih, romski godbi, performansih in filmih niti ne omenjam. Razlogov, da obiščete katero izmed prireditev je več kot dovolj. Zato, drage aktivistke in aktivisti, nevladniki in civilisti, pa tudi simpatizerke in simpatizerji, vabim vas, da teh šest dni preživite z nami!


Nataša Sukič
Voditeljica festivala in direktorica Zavoda Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij - CNVOS

Vrni na vrh


Spoštovani,
nevladne organizacije postajajo v zadnjih letih predmet vedno večjega zanimanja v družbi. Z njimi se vedno intenzivneje ukvarjajo teoretiki, državni organi, širša javnost ter seveda nevladniki sami. Po eni strani je fenomen prostora, ki ga imenujemo nevladni, v njegovi nejasnosti, ki zlasti temelji na pomanjkanju kvalitetnih terminoloških defincij, ki bi bile v slovenskem prostoru časovno preizkušene. Po drugi strani je odločilnega pomena, da gre za prostor, v katerem se izvaja vrsta dejavnosti, ki so sestavni del našega življenja, še več, vrsta dejavnosti, ki so splošno družbeno koristne. Dejavnosti, ki jih zaznamujejo številne vrednote kot so prostovoljstvo, nepridobitnost, samoiniciativnost, humanitarnost, kritičnost. Nepredstavljiv je obseg del, ki so jih nevladne organizacije opravile za dobro in napredek te države. Kljub temu ostajajo v prostoru, ki je, ocenjejo s potrebno distanco, nestimulativen, kaotičen in njihovemu razvoju nenaklonjen. Če nesporno drži, da država v strateškem smislu še ni prepoznala nevladnih organizacij kot prostora, ki je za demokratično in odprto državo potreben, je istočasno na dlani ugotovitev, da je izjemno težko razumeti, zakaj tako. Bolj kot pomanjkanje volje in predsodki o nevarnosti močnih nevladnih organizacij se skrivajo verjetni razlogi v pomanjkanju osnovnega razumevanja pomena nevladnih organizacij in nevednosti o koristnosti njihove dejavnosti. Kljub temu primerov dobre prakse ne manjka, a le-ta je pogojena z dobro voljo posameznikov v državni upravi in ne s strateškim načrtom in vizijo. In prav tu je temelj zadrege. Država nima strateške usmeritve in nima razčiščenih pojmov, kaj od nevladnih organizacij pričakuje in kaj jim je pripravljena v zameno za pričakovanja ponuditi. In še več, nima niti osnovnih mehanizmov za vključevanje nevladnih organizacij v odločevalne procese. Načela informiranja, posvetovanja in sodelovanja, ki v tujini postajajo pravilo, so nam znana le iz teorije, posamični poskusi v praksi pa ne dajejo pravih sistemskih rezultatov. Zdi se, da je kljub dolgoletni praksi obstoja nevladnih organizacij napočil čas, ko je potrebno začeti od začetka. Abeceda. Opredelitev do pomena nevladnih organizacij. Upamo, da v smislu ugotovitve potrebnosti. Določitev strateških ciljev za razvoj nevladnih organizacij in sprejetje, po možnosti, nacionalnega programa razvoja nevladnih organizacij. In kar je najpomembneje - uvedba dveh terminov, ki naj v prihodnosti v praksi izkažeta pripravljenost države za krepitev nevladnih organizacij. Civilni dialog. Rešitev, ki jo preizkušajo tudi v tujini. Izgradnja stalnega dialoga med vlado in nevladnimi organizacijami. Celo širše, dialog z organizirano in neorganizirano civilno družbo v celoti. In med njo.
Vse to je civilni dialog. To je sredstvo za dosego ciljev. In cilji? Skromnost je odveč - cilj naj postane integracija načela civilnega dialoga. Razlog, da nam termin ni poznan, je v dejstvu, da sem ga ustvaril prav za to priložnost. Komur je znano oblikovanje politik na področju enakosti spolov, se gotovo spomni na t.i. "gender mainstrea-ming" oz. integracija načela enakosti spolov. V teoriji precej zapleteno, v praksi poenostavljeno, naj bi ob vsakem oblikovanju politik presojali tudi vpliv le-teh na enakost spolov. In enak cilj bi, optimistično, kazalo postaviti tudi ob dejstvu, v kako shiranem položaju je civilna družba v Sloveniji. Ne glede na način in cilje državne politike bi morali ob sprejemanju le te presojati tudi odnos do civilnega dialoga. Ob vsakem sprejmanju politik, pa naj gre za zakone, podzakonske predpise ali politike, mora biti cilj tudi presoja vpliva na civilno družbo in njeno vključevanje v politike ter posledično njena krepitev.

Menim, da je letošnje leto, prav s Festivalom nevladnih organizacij in s 1. letnim forumom le-teh, odločilno v vzpostavljanju civilnega dialoga. In če smo z obema dobili sredstvo za dosego cilja, je potem pred nami le še, da skupaj določimo cilj. Upam, da je to res lahko že omenjena integracija načela civilnega dialoga. In potem nam ostane še težji del. Vse našteto spraviti v resnično življenje.

V upanju na skupna prizadevanja za krepitev demokracije, razvoj civilne družbe in nevladnih organizacij želim uspešen Festival nevladnih organizacij in 1. letni forum nevladnih organizacij,

Primož Šporar
Predsednik sveta Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij - CNVOS in direktor Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij - PIC

Vrni na vrh


The First Slovene NGO Festival
Ljubljana, Maribor, Nova Gorica
17-22 October 2002

LUPA - a magnifying lens - is an instrument used for enlarging objects; it brings them closer, makes them clearer and above all more visible. The first festival of Slovene NGO organizations has been designed to be just such an instrument: a powerful tool providing NGOs with an arena to step out of anonymity and be seen, to look and see what knowledge and regulations will help them fulfil their mission.

LUPA IS A WEAPON. USE IT!



PROGRAM (izberi dan)
17. 10. | 18. 10. | 19. 10. | 20. 10. | 21.10. | 22.10.