Potovanje v središče Zemlje …

Kot alpinisti vsako leto oblegajo najvišje vrhove našega planeta v želji preplezati še nepreplezano, osvojiti še neosvojeno, tako jamarji celega sveta organizirajo jamarske ekspedicije, iščejo najdebelejše sklade apnencev na Zemlji, najgloblje prelome v njeni skorji, po lavnih ceveh sledijo davnim tokovom lave, ki so jih in jih vedno znova rojevajo vulkani na zemeljski obli, prodirajo po podzemskih rekah in ledenih jamah v ledenikih od Patagonije do Islandije, od Mehike do Nove Gvineje, od Nove Zelandije do Pamira, od Abhazije do Kanina. To so ljudje dejanj, v njih živi dediščina raziskovalcev, ki so v minulem tisočletju odkrivali planet Zemljo.Vodi jih želja skozi svet večne teme, večnega mraza, večne vlage prodreti čim globlje v zemeljsko skorjo, doseči in preseči za jamarje magično mejo  - minus 2000 m. Rekordna globina je bila najprej dosežena v Franciji, sledila je jama v Avstriji, trenutni rekorder pa je jama Voronja v Abhaziji z globino – minus 1.710 m.

Kaninski in Rombonski podi

Zahodno od doline Trente v Julijskih Alpah, tik ob italijansko – slovenski meji, se razprostira visokogorski masiv, njegovi vrhovi se dvigajo skoraj 2.600 m nad morjem. Obsežne uravnave, imenovane Kaninski in Rombonski podi, razbrazdane od tektonike in erozije, med vrhovi Rombona in Visokega Kanina so področja, ki so med raziskovalci podzemlja svetovno znana po gostoti jamskih vhodov, po zelo globokih jamah, do sedaj so štiri raziskane v globino preko 1.000 m. Vsako leto v ta divji svet romajo italijanske, francoske, španske, belgijske, ruske, ukrajinske, češke, slovaške in poljske jamarske ekspedicije, prihajajo iz dežel, ki predstavljajo svetovne jamarske velesile. Tu, na tem kotičku naše dežele se odvija tekma za nov svetovni globinski rekord. Globinski potencial masiva je preko 1.800 m.

Čehi 2

Najgloblja jama Kaninsko – Rombonskih podov, najgloblja v Sloveniji, hkrati pa 12. na svetovni globinski lestvici je jama, imenovana ČEHI 2 z globino 1.380 m. Vhod so leta 1991 odkrili češki, pozneje pa so pobudo prevzeli italijanski jamarji, ki so do leta 1993 prodrli 1.370 m globoko in skoraj 4.000 m daleč v masiv Rombona. Pred dvema letoma so ukrajinski jamarji v štirinajst dni trajajoči ekspediciji odkrili nov splet rovov, ki jih je pripeljal na globino 1.380 m. Poleti 2001 je v Jamarskem klubu Borovnica dozorela ideja, da v tej jami organiziramo nove raziskave, ki naj nas pripeljejo čim bliže rekordni znamki. Eden od razlogov za odločitev, zakaj ravno Čehi 2, je ta, da v tej jami in na takšni globini slovenski jamarji še niso delovali.

Vodja odprave
Tone Palčič