CV C3
predstavitev
kontakt

kdo smo

aktualno


projekti
mobilna čakalnica maribor
mobilna urbana čakalnica
čakalnice zavzetja
eudiamonija
young blood
čakalnica ljubljana
tam, kjer hodim
govorilnica
prostori dialogov
rudnik II
rudnik I.
retrospektiva
borilnica
rog ljubljana
cinkarna celje

skok čez plot

GOVORILNICA


Projekt s predstavo ter video in glasbeno instalacijo KUD-a C3, razstavo Deana Verzela ter predavanjem Andreja Medveda.

Enkratni dogodek je bil premierno predstavljen  19. 5. in 20. 5. 2003 v Servitskem samostanu v Kopru, Santorijeva 9.

Koncept: KUD C3 - GOVORILNICA: Mesto je živ organizem, ki tudi mimo urbanističnih planov razvija svojo specifično naravo. Ustvarja nova območja, ki zaradi pomanjkanja programa in uporabnikov ostajajo opuščena. Vzroki za vedno večje število degradiranih območij v mestu so tudi v naglih ekonomskih, tržnih in socialnih spremembah.
Agresivni razvoj in nagla ekspanzivna rast ne prizanašata historičnim mestnim jedrom. Programi se iz slednjih selijo v ekonomsko bolj zanimive prazne cone na mestnem obrobju. Historično mestno jedro zaradi tega izgublja svoj reprezentativni značaj, saj ostaja s časom programsko izpraznjeno in nezanimivo za obiskovalce. Značaj mesta se zaradi praznjenja mestnega jedra spremeni. Zaradi tega se mora oblikovati sistem programske prenove mesta, ki se vrši v zanimivih ambientih historičnega jedra v navezavi na potrebe prebivalcev oziroma obiskovalcev. Na tak način vzpostavlja in vzdržuje dogajanje v novem prizorišču mesta.
V historičnem mestnem jedru Kopra je Servitski samostan primer divje narave mesta. Predstavlja velik prostorski potencial za izobraževalni in kulturni razvoj mesta Koper. S kompleksom samostana se ni zgodilo nič bistvenega od leta 1996, ko je bila porodnišnica premeščena v nove prostore. Kompleks vidno propada, kljub temu, da je pomemben spomenik kulturne dediščine.

Projekt GOVORILNICE se je zgodil v ambientu degradiranega in vase zaprtega Servitskega samostana. Dogodek je odprl samostanska vrata javnosti, omogočil je vpogled v stanje kompleksa ter ponudil možnost urbanega odločanja. V tem projektu se je odprla problematika urbanih praznin skozi raznolikost dogodkov. V nizu dvodnevnih dogajanj, postavljenih v kompleks samostana, se je gradilo nove osnove dojemanja ambientov degradiranega kompleksa. Preko različnih medijev je obiskovalec spoznaval objekt, do katerega je vzpostavil kritičen odnos. Knjiga kot osnova komunikacije je vodilo, ki povezuje znanje in sposobnost preudarnega odločanja. Servitski samostan je odprl vrata z otvoritvijo razstave Deana Verzela. Prostorska postavitev razstave je bila osnova za predavanje Andreja Medveda, ki je predstavil problematiko univerzitetnega odločanja in ponudil alternative kulturnemu dogajanju v mestu Koper. KUD C3 je prikazal prostor skozi video in glasbeno instalacijo. Sprehod gledalcev preko atrija je prikazal zgodovinske programe objekta in prkazal dejansko stanje degradiranega ambienta, ki lahko služi različnim dogodkom. Obiskovalce je vodil igrano-plesni dogodek, preko katerega so dobili informacije o objektu in možnosti za njegov nadaljnji razvoj. Gledalci so dobili vizije nove urbane zasnove in možnost konkretizacije idej skozi kritičen donos do dejanskega stanja mesta. Hkrati so se z dvodnevnim dogodkom odprla vrata Govorilnice, ki je poskušala izpostaviti pomembno problematiko tega specifičnega prostora in jo predstaviti skozi medij predstave, razstave, predavanja in odprte debate. Urnik prireditve:
19. maj 2003
19.30 otvoritev razstave Deana Verzela,
20.00 predavanje Andreja Medveda


20. maj 2003
20.30 KUD C3/ predstava z video in glasbeno instalacijo



KUD C3//
režija: Boštjan Bugarič
film: Gorazd Kernel
glasba: Bojana Šaljić
igrajo: Bara Kolenc, Ana Škrabar, Nataša Živkovič
ples: Katra Kodela, Petra Žist
izvajalci glasbe: Mario Babojelić, Uroš Škerl, Manuel Kos, Tine Grgurevič, Teja Saksida
scenografija: Boštjan Bugarič
kostumi: Katjuša Tavčar
teksti: Miloš Bartol
foto: Jernej Rot
razstava// Dean Verzel
predavanje// Andrej Medved


produkcija: UP, ZRS Koper in KUD C3, junij 2003

www.ljudmila.org/kud_C3
www.zrs-kp.si