Poročilo Inštituta za varovanje zdravja in Magnusov poziv k prakticiranju varnejše spolnosti:
Prijavljeni primeri okužbe s HIV brez razvitega obolenja aids
V obdobju od 1. januarja do 30. novembra 2004 je bilo Inštitutu za varovanje zdravja Republike Slovenije prijavljenih sedemnajst novo odkritih primerov okužbe s HIV, kjer se obolenje aids še ni razvilo. Enajst moških se je okužilo pri spolnih odnosih z moškimi, eden se je okužil od HIV pozitivne heteroseksualne partnerke, enega pa nismo mogli uvrstiti v nobeno od skupin z višjim tveganjem za okužbo s HIV. Dve ženski sta okužila spolna partnerja, od katerih je eden injiciral nedovoljene droge. Tretja ženska je slovenska državljanka, ki predvidoma živi v tujini in pri kateri kategorija prenosa ni znana. Med prijavljenimi primeri okužbe s HIV je tudi novorojeni deček, ki ga je rodila s HIV okužena mati.
V obdobju od 1. januarja 1986 do 30. novembra 2004 je bilo skupno prijavljenih 129 primerov okužbe s HIV, kjer se aids do 30. novembra 2004 še ni razvil, pri 98 moških, 26 ženskah, treh dečkih (dveh hemofilikih) in dveh deklicah.
Prijavljeni primeri aidsa
V obdobju od 1. januarja 2004 do 30. novembra 2004 je bilo Inštitutu za varovanje zdravja Republike Slovenije prijavljenih sedem primerov aidsa. Vsi so bili moški. Trije bolniki so se okužili pri spolnih odnosih z moškimi, eden pri heteroseksualnih spolnih odnosih v državi z visokim deležem okuženega prebivalstva in eden predvidoma pri plačanem seksu s prostitutko v državi vzhodne Evrope. En moški se je predvidoma okužil pri injiciranju nedovoljenih drog. Preostalega bolnika nismo mogli uvrstiti v nobeno od znanih skupin z višjim tveganjem.
Zaradi aidsa sta v obdobju od 1. januarja do 30. novembra 2004 umrla dva moška.
Zaključek
Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije je v Sloveniji 30. novembra 2004 predvidoma živelo najmanj 157 okuženih s HIV. Od tega je bilo 37 bolnikov z aidsom.
Za razliko od relativno zanesljive slike o razvoju epidemije aidsa so podatki o prijavljenih primerih okužb s HIV mnogo manj zanesljivi. Odvisni niso le od števila okužb v prebivalstvu, ampak tudi od obsega testiranja, ki je v Sloveniji, v primerjavi s številnimi drugimi evropskimi državami, relativno majhen. Tako je v Sloveniji zagotovo precej več okuženih s HIV, kot kažejo številke o prijavljenih primerih. Predvidevamo, da jih je nekaj 100, kar je manj kot ena oseba na 1000 prebivalcev.
Najbolj prizadeta skupina so moški, ki imajo spolne odnose z moškimi. Po razpoložljivih podatkih se hitro širjenje okužb med injicirajočimi uživalci drog in njihovimi spolnimi partnerji v Sloveniji še ni začelo.
Razvoj epidemije v prihodnosti bo pogojen predvsem z velikostjo različnih skupin prebivalcev z višje tveganim spolnim vedenjem, s stopnjo spolne aktivnosti v teh skupinah, s hitrostjo oblikovanja novih partnerskih zvez, s pogostostjo nezaščitenih spolnih odnosov in z obsegom mešanja teh vedenjsko različnih skupin. Poleg tega bo razvoj epidemije pogojen tudi z velikostjo skupine, ki injicira prepovedane droge, z obsegom souporabe pribora za injiciranje in tudi z obsegom heteroseksualnega mešanja injicirajočih uživalcev drog z neuživalci.
Zaščitite sebe in druge – uporabljajte kondome.
Zloženke za varnejšo spolnost s kondomom in lubrikantom so vam na voljo brezplačno v klubu Tiffany; prav tako zgibanka o SPB – spolno prenosljivih boleznih.