Spodaj podpisani literarni ustvarjalci in ustvarjalke izražamo podporo pesnici Nataši Velikonja, ki ji je Ministrstvo za kulturo RS marca 2005 zavrnilo prošnjo za podaljšanje »pravice do plačila prispevkov iz državnega proračuna za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter za obvezno zdravstveno zavarovanje od najnižje pokojninske osnove«.
Ogorčeni in začudeni smo nad »argumenti« Ministrstva za kulturo, češ da avtorica ne izpolnjuje kriterijev izrednega kulturnega prispevka in drugih kriterijev. Nataša Velikonja je že sredi devetdesetih vzbudila pozornost s pesniškim prvencem Abonma in nekaj let pozneje z drugo pesniško zbirko Žeja. Konec lanskega leta pa je, ravno tako pri založbi ŠKUC, izdala tretjo zbirko, po mnenju poznavalk in poznavalcev doslej svoje najboljše in najbolj zrelo, gotovo pa najbolj neizprosno in družbeno kritično literarno delo.
Preseneča in skrbi nas argument ministrstva, da ima avtorica »preskromen opus del v zadnjem triletnem obdobju«. Kateri so torej tisti kriteriji, če ne prav kvaliteta literarnega izraza, ki štejejo v slovenskem kulturnem prostoru, ko gre za podporo nadarjenim in prodornim umetniškim ustvarjalcem? Se da kvaliteto izmeriti z obsegom napisanih strani v knjigi? S številom nagrad, ki se jim omenjena avtorica zavestno izogiba, ker se je odločila za popolni odmik od literarne scene, za samotno in samosvojo literarno pot, za držo, ki jo tudi sicer dosledno zagovarja in živi na vseh ravneh svoje eksistence? Ravno ta odmik in odklanjanje pripadnosti katerikoli skupini je tisto, kar daje presežno vrednost njenemu delu, saj v njeno literarno snovanje vnaša dragocene in drugačne perspektive, takšne, ki jih je zmožen opisati le tisti ali tista, ki takšno izkušnjo živi! Je mar po vsem, kar je Nataša Velikonja objavila v zadnjih desetih letih, sploh mogoče dvomiti o njeni izjemni literarni vrednosti? Tisti, ki njenemu ustvarjanju sledimo, smo trdno prepričani, da imamo v primeru Nataše Velikonja opraviti z vrhunsko ustvarjalko, eno najboljših ta trenutek pri nas!
Komisijo, ki je sprejela sporno odločitev – predsedujočega dr.Leva Krefta ter njeni članici in člana dr.Toma Virka, dr.Igorja Škamperleta, dr.Marjano Kobe in Petro Vidali – pozivamo, naj ponovno premisli svojo odločitev! Bogata bibliografija in kritiške ocene poznavalk in poznavalcev ustvarjanja Nataše Velikonja so dokaz, da navedbe Ministrstva za kulturo nimajo nikakršne podlage, zaradi česar podpisnice in podpisniki sklepamo, da so plod pristranskih presoj in izključevalnih praks, že videnih v slovenskem literarnem prostoru. Sprašujemo se, ali ni morda negativna odločba Ministrstva za kulturo zakoreninjena v odklanjanju manjšinske literature, homoerotične poezije ter v izključevanju vsakršnih drugačnosti?
Ministrstvo za kulturo bi se moralo zavedati, da s tovrstnimi posegi ogroža socialni status umetnikov in onemogoča življenje, delo in literarni izraz ene najbolj odrinjenih in zapostavljenih umetniških zvrsti. Tovrstna politika ministrstva krni in siromaši mnogoterost in raznolikost umetniškega snovanja v Sloveniji, namesto da bi ga spoštovala, spodbujala in negovala. Spodaj podpisane in podpisani ne pristajamo na birokratska merila in na sporne ter izmuzljive kriterije pri vrednotenju umetniških del, takšne, ki komisijam Ministrstva za kulturo omogočajo subjektivne in zato vse prevečkrat krivične ocene! Predvsem pa ne podpiramo do »robnih in manjšinskih kultur« neobčutljivih presojevalcev.
Podpisi:
Alja Adam
Esad Babačić
Ciril Bergles
Andrej Blatnik
Primož Čučnik
Lidija Dimkovska
Veronika Dintinjana
Zdena Gajser
Polona Glavan
Jan Grabnar
Kristina Hočevar
Tatjana Jamnik
Ana Jelnikar
Tomislav Kiš
Petra Kolmančič
Barbara Korun
Taja Kramberger
Mojca Kumerdej
Tom Ložar
Gašper Malej
Jolka Milič
Vinko Moderndorfer
Vida Mokrin Pauer
Andrej Morovič
Brane Mozetič
Aleš Mustar
Maja Novak
Iztok Osojnik
Josip Osti
Boris Pintar
Gregor Podlogar
Denis Poniž
Jure Potokar
Lili Potpara
Jana Putrle
Primož Repar
Stanislava Repar Chrobakova
Drago B. Rotar
Alma Maruška Sedlar
Peter Semolič
Andrej E. Skubic
Vanja Strle
Ivo Stropnik
Slavica Šavli
Milan Šelj
Tone Škrjanec
Renata Šribar
Aleš Šteger
Maja Gal Štromar
Jože Štucin
Suzana Tratnik
Maja Vidmar
Vesna Vravnik
Alenka Zorman