V torek, 29.11. ob 11. uri bo v British Councilu na Tivolski 30 v Ljubljani tiskovna konferenca ob obisku Jackie Kay in predstavitev prevoda romana Trumpet (Trobenta).
V sredo, 30.11. bo ob 20. uri literarni večer in branje angleške pisateljice Jackie Kay – prav tako v British Councilu.
V četrtek, 1.12. bo ob 16. uri v debatni kavarni Cankarjevega doma pogovor z naslovom “Imenovanje in nujnost – queer literatura med angažmajem, tržno nišo in getoizacijo”. Moderator Dražen Dragojević se bo pogovarjal z angleško pisateljico Jackie Kay, s katalonskim pisateljem Lluis Maria Todojem in s Suzano Tratnik.
Imenovanje določene pisave za queer literaturo, torej literaturo, ki je zaznamovana s kategorijo spola, izhaja iz družbene nujnosti, angažmaja. Vendar se zdi, da ima nemalokrat ravno nasproten učinek – odpira vprašanje
spola, obenem pa zapira horizont pričakovanja bralstva in ustvarja nekakšen geto. Izraz queer je resda hvaležen za oblikovanje tržne niše, vendar je tudi zavajajoč, ker se zdi, da takšna literatura govori zgolj o spolu, da nima univerzalnega sporočila in da nagovarja le tisto bralstvo, ki mu je izkušnja gejevstva oziroma lezbištva blizu. Kako torej misliti queer literaturo? Kakšni so njeni kriteriji, kakšna je njena zgodovina, kakšna je sporočilnost?
Delavnica z angleško pisateljico Jackie Kay
KAKO NAPISATI KRATKO ZGODBO?
V sredo, 30.novembra bo v prostorih British Councila potekala delavnica Kako napisati kratko zgodbo, ki jo bo vodila angleška pisateljica Jackie Kay. Delavnica je namenjena vsem, ki jih zanima pisanje, potekala bo v angleškem jeziku; predhodne izkušnje niso potrebne. Kotizacija za sodelovanje na delavnici je 10 000 SIT (za člane Club UK 7 000 SIT), prijave pa sprejemajo do 18. novembra na elektronskem naslovu info@britishcouncil.si ali po telefonu (01) 300 20 30.
Kako pripraviti bralca do tega, da zgodbo resnično začuti, kako ustvariti prepričljive in žive like, kako začeti in kako končati kratko zgodbo, je le nekaj od tem, ki jih boste lahko raziskovali na delavnici.
Jackie Kay sodi med najbolj znane britanske pisateljice. Za svoje delo je prejela številne nagrade, njene pesmi so uvrščene v mnoge antologije, piše tudi za gledališče in televizijo. Eno njenih zadnjih del je zbirka kratkih zgodb Why Don’t You Stop Talking? (Zakaj ne prenehaš govoriti?), katere naslovno zgodbo so slovenski bralci lahko v prevodu spoznali v antologiji Začetek nečesa velikega – Nove britanske pisave, ki je leta 2004 izšla v zbirki Beletrina. Ta mesec so ob podpori programa Kultura 2000 pri Založbi ŠKUC-Lambda in Centru za slovensko književnost izdali prevod njenega prvega romana Trumpet (Trobenta), v izvirniku objavljenega leta 1998. Zadnja pesniška zbirka Jackie Kay z naslovom Life Mask je izšla letos spomladi.