“Geji in lezbijke v srednjem veku” – predavanje in pogovor

Klub Monokel vabi na predavanje Vlada Kotnika o gejih in lezbijkah v srednjem veku in pogovor, ki bo v torek, 7.3.2006 ob 19. uri v klubu.

V okviru nedavnega izida slovenskega prevoda znamenite in hkrati kontroverzne knjige Johna Boswella Krščanstvo, družbena strpnost in homoseksualnost: Geji in lezbijke v Zahodni Evropi od začetka krščanstva do štirinajstega stoletja (knjiga, izšla pri ŠKUC-Lambdi, bo na voljo po ugodni ceni), bo predavatelj Vlado Kotnik spregovoril o zgodovini pogledov na homoseksualnost na krščanskem Zahodu od pozne antike do poznega srednjega veka. Zgodovina poznoantičnega in srednjeveškega odnosa do homoseksualnosti namreč presenetljivo izpodbija, razbija in osvetljuje nekatere stoletja ustaljene ali celo tisočletja stare in še danes prisotne mite in moralne predstave o homoseksualnosti in z njimi povezane trdovratno vztrajajoče predsodke ter na njihovi podlagi ustvarjene družbene nestrpnosti do gejevske in lezbične ljubezni, erotike in seksualnosti.

Predavatelj bo skušal pokazati, kako pomanjkljivo zavest ima sodobni človek 21. stoletja o zgodovini družbenih nestrpnostih, ki bi morala biti v resnici temeljna lekcija za vsakršno današnjo misel o družbeni strpnosti do slehernika, še zlasti pa do ranljivih družbenih manjšin, med katere sodijo tudi geji in lezbijke, na eni strani, in na drugi strani kako slabo je seznanjen z zgodovinskim pomenom mnogih civilizacijskih dometov in pridobitev antične in srednjeveške preteklosti, zaradi katerih se zdijo mnoge današnje koncepcije ljubezni, erotike in seksualnosti, zgolj bleda senca in nesrečna ironija zgodovine. Bržčas prav na tej diskrepanci nerazumevanj sloni pretežni del sodobne zgodovine družbenih nestrpnosti do manjših in drugačnih, katerih konstitucijo se rado povezuje z antičnimi in srednjeveškimi izvori, ki pa vselej to niso bili, so pa tovrstne navezave, čeprav morebiti napačne ali ne povsem korektne, na »daljno preteklost« imele strahovite, predvsem pa daljnosežne posledice novoveškega značaja za življenje gejev in lezbijk na evropskem Zahodu še globoko v 20. stoletje do današnjih dni.

Predavatelj bo skušal odgovoriti na nekatera temeljna vprašanja kot npr.: ali so geji in lezbijke kot družbena sila res brez zgodovine; kako so živeli/živele v pozni antiki in srednjem veku in kakšno je bilo njihovo družbeno mesto kot manjšine; ali drži predstava o vsesplošnem mračnjaškem odnosu srednjeveških družb do homoseksualnosti; kaj ima opraviti predstava o izključno krščanskih oz. verskih podlagah nestrpnosti do gejev in lezbijk v zgodovini; kje so izvori predstav o škodljivosti homoseksualnosti za družbo; je homoseksualnost res »nenaravna«; zakaj se geje in lezbijke rado povezuje s fizično degeneriranostjo in denaturiranostjo in na čem je to utemeljeno; kakšne so zgodovinske utemeljitve zakonske zveze oz. poroke kot izključno heteroseksualne značilnosti in pravice; pa tudi, zakaj na nobeni slovenski univerzi še ni mogoče študirati predmeta iz zgodovine homoseksualnosti, čeravno obstaja za to v tujih referenčnih okoljih dovolj zgledov.

Vlado Kotnik, rojen 1975 v Celju, diplomiral iz sociologije kulture in filozofije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, doktoriral iz antropoloških znanosti, docent na Univerzi na Primorskem. Področja dela: socialna in zgodovinska antropologija, ideologije v operi in opernih študijah 19. in 20. stoletja, antropologija znanosti, akademskih praks in intelektualcev, analiza medijskih reprezentacij, preučevanje antiintelektualizma, provincializma in nacionalizma. Objave: Reprezentacije opere (Ljubljana: Samozaložba, 2003), Antropologija opere (Koper: Univerza na Primorskem, 2005), ur. Monografija o ISH (Ljubljana: Tropos, 2005), L’opéra dans l’arène du provincialisme et du nationalisme (Pariz: Éditions Le Manuscrit, 2006).

Comments are closed.