Cafe Open, Hrenova 19, LJ, open.si
Četrtek 17. 2. ob 19.00
V četrtek 17.2. nadaljujemo s serijo dogodkov v Openu – open.tribuna. Na dogodkih v okviru “open.tribuna” si bomo ogledali zanimive, razmisleka vredne dokumentane filme (ali izjemoma tudi igrane filme), ki sprožajo pomembna družbeno kritična vprašanja. Po ogledu bo sledila odprta tribuna, ki vam bo s pomočjo moderatorjev (Alen in Nina) omogočala izmenjavanje mnenj o tematiki, ki bo predstavljena.
V četrtek 17. 2. 2011 ob 19.00 se ponovno dobimo, ko si bomo ogledali dokumentarni film BE LIKE OTHERS (60min) in zatem odprli javno tribuno.
V Islamski republiki Iran – državi, kjer prevladujejo stroge družbene, moralne in tradicionalne vrednote – so operacije za spremembo spola legalne. Pred približno dvajsetimi leti je ajatola Homeini izdal verski edikt, ki dovoljuje operacije za spremembo spola diagnosticiranim transseksualcem. Kljub temu je homoseksualnost še vedno kaznovana s smrtno kaznijo. Medtem, ko novice o iranskem jedrskem programu polnijo naslovnice po svetu, se v ozadju odvija nekoliko bolj zasebna drama. Feminilni istospolno usmerjeni posamezniki, ki morajo živeti skrivno življenje zaradi strahu pred sovraštvom, predstavljajo generacijo mladih Irancev, ki prevzemajo zakonsko dovoljeno identiteto, t. j. identiteto transseksualca. Pri iskanju dostojnega življenja se zatekajo k najbolj znanemu kirurgu za operacije za spremembo spola v državi dr. Bahramu Mir Džalaliju, pred samo operacijo pa jim svetuje 24-letna Vida, ki je že prestala operacijo, in jih svari pred nevarnostim, ki jih še čakajo na poti. Iransko-ameriška režiserka Tanaz Ešagian se pridruži mladim Irancem, medtem ko premlevajo in se pripravljajo na svojo preobrazbo.
BE LIKE OTHERS nudi fascinanten pogled na tiste, ki živijo na margini iranske družbe – mlade istospolno usmerjene, ki iščejo odobravanje s pomočjo najbolj radikalnih sredstev.
V debati, ki bo sledila ogledu, se bomo osredotočili predvsem na dihotomijo med kulturnim relativizmom in univerzalizmom človekovih pravic. Vprašali se bomo, ali je za spoštovanje človekovih pravic in svoboščin potrebno strogo in dosledno upoštevanje in implementiranje načel in pravil mednarodnega prava človekovih pravic – najbolj znan dokument je seveda Splošna deklaracija človekovih pravic – ali pa moramo pri zasledovanju učinkovitega uresničevanja standardov človekovih pravic upoštevati tudi kulturne raznolikosti, tradicijo, verska besedila, običaje posameznih družb.