Cafe Open, Hrenova 19, LJ, open.si
Sreda 6. 4. ob 19.00
OTVORITEV RAZSTAVE “TAXI ART, POPOTNICA TISOČ IN EN ČEVELJ” 1997 – IN OKROGLA MIZA, »FEMINISTIČNI POGLED NA LEZBIČNO UMETNIŠKO PRAKSO«
Sodelujejo: Ana Grobler, Aprilija Lužar, dr. Tanja Mastnak in mag. Alenka Spacal (moderatorka)
V Cafeju Open bo v sredo, 6. aprila ob 19. uri, po otvoritvi razstave »”TAXI ART, Popotnica tisoč in en čevelj” 1997- akademske slikarke Aprilije Lužar, organizirana okrogla miza z naslovom »Feministični pogled na lezbično umetniško prakso«. O problematiki feminističnega interpretiranja lezbičnih del se bodo pogovarjale Ana Grobler, Aprilija Lužar, dr. Tanja Mastnak in mag. Alenka Spacal, ki bo okroglo mizo tudi vodila. Udeleženke bodo razpravljale o vidnosti in nevidnosti, prisotnosti in prezrtosti ter (samo)opredeljevanju in (samo)zanikanju lezbične identitete v sodobni vizualni umetnosti. Umetniška produkcija lezbičnih avtoric je neredko ostala prezrta celo znotraj zahodne feministične teorije. In na kakšen način so lezbična dela prisotna, vidna in obravnavana znotraj likovne kritike v Sloveniji? V tem smislu bo posebna pozornost namenjena predstavitvi angažiranega umetniškega delovanja akademske slikarke in intermedijske umetnice Aprilije Lužar. Avtorica v svojih aktivistično-vizualnih delih žensko telo obravnava s feministično-lezbične perspektive in ga umešča v širši družbeni kontekst. V svojem multimedijskem mobilnem projektu Ženski Taxi (2001-) vzpostavlja »prostor oziroma cone, ki so proste nasilja in posiljevanj«, s čimer opozarja na problematiko zlorab, trgovanja z ženskami in homo/lezbofobije.
O udeleženkah okrogle mize:
Ana Grobler je akademska slikarka in podiplomska študentka videa na ALUO v Ljubljani. V študijskem letu 2009/10 je prejemala štipendijo za študij Ministrstva za kulturo. Ana Grobler razstavlja doma in v tujini, za svoje delo je prejela nekaj nominacij in priznanj. Na mednarodnem feminističnem in queer festivalu Rdeče zore v Ljubljani sodeluje kot del programske ekipe od leta 2009. V okviru Rdečih zor je leta 2009 v Projektni sobi kurirala prvo razstavo slovenske feministične umetnosti. Trenutno v Galeriji Alkatraz nadomešča umetniško vodjo galerije, Jadranko Ljubičič.
Aprilija Lužar je akademska slikarka, multimedijska umetnica, videastka in performerka. Slikarstvo je študirala na ALU v Sarajevu in na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je leta 1987 diplomirala pri Janezu Berniku. Slikarsko specialko je nadaljevala na ALU v Ljubljani pri Metki Krašovec. Od leta 1988 je članica Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU), Društva likovnih umetnikov Ljubljana (DLUL) in ZAMP Ljubljana. Ima status samostojne kulturne ustvarjalke. Umetniško ustvarjanje nadgrajuje z umetniškimi akcijami, digitalno produkcijo, multimedijskimi projekti in od leta 1987 kot aktivistka z mednarodnim umetniškim aktivističnim gibanjem. Razstavljala je na številnih razstavah in festivalih tako v Sloveniji kot tudi v tujini ter za svoje delo prejela več mednarodnih nagrad (npr. prvo svetovno nagrado za inovativni umetniški projekt Taxi art, »Ženski Taxi – Ženska umetniška terapijska transportna akcija« na mednarodnem natečaju V-Day, Stop Raoe Contest, New York, 2002; prvo nagrado za slikarstvo na »Majskem salonu«, ZDSLU, Galerija Riharda Jakopiča, Ljubljana, 2004, za ciklus »Popotnica tisoč in en čevelj«).
Tanja Mastnak je diplomirala in magistrirala na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani. Leta 1994 je magisterij umetnosti pridobila tudi na Srednjeevropski univerzi v Pragi na oddelku za zgodovino in filozofijo umetnosti in arhitekture. Leta 2001 je doktorirala na programu zgodovinske antropologije na ISH. Kot umetnostna zgodovinarka, likovna kritičarka in predavateljica se ukvarja predvsem z vprašanji marginaliziranih skupin. Trenutno sodeluje kot znanstvena sodelavka na oddelku za zgodovinsko antropologijo likovnega na ISH ter vodi seminar umetnostne zgodovine na Šoli za risanje in slikanje, visoki strokovni šoli. Predavala je na Srednjeevropski univerzi v Budimpešti, na ISH – fakulteti za podiplomski študij humanistike, na Filozofski fakulteti – Oddelku za slavistiko in Oddelku za umetnostno zgodovino, na SCCA – tečaju za kustose in na seminarju za urednike likovne sekcije National Geografic Junior. Je članica slovenske sekcije IBBY.
Alenka Spacal deluje kot teoretičarka in umetnica. O lezbični umetnosti je v kontekstu feministične teorije predavala v Klubu Monokel (»Lezbična telesa in moški čopiči: O lezbičnih reprezentacijah moških slikarjev«, 2008), v Kulturnem centru Q (»Preseganja spolnih binarizmov na samopodobah v lezbični vizualni umetnosti«, 2010) in na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (2006-2010), kjer je januarja 2011 zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom »Konceptualizacija spola skozi vizualne reprezentacije lastnega telesa v feminističnih umetniških praksah«. Jeseni leta 2010 je vodila krožke Lezbično-feministične univerze. Strokovna besedila s področja feministične vizualne teorije je objavila v revijah Apokalisa, Ars & Humanitas, Borec, Delta, Časopis za kritiko znanosti, Likovne besede, Narobe ter v tujih publikacijah. Svoje slikarske avtoportrete je razstavljala v okviru feminističnih, lezbičnih in queer dogodkov. Kot kustosinja je zaposlena v Umetnostni galeriji Maribor.