“Etične dileme nadomestnega materinstva” – pogovor v Cafeju Open

Cafe Open, Hrenova 19, LJ, open.si
Sreda, 18. 4. ob 19.00

O dilemah, povezanih z nadomestnim materinstvom, se bomo pogovarjali z dr. Teo Logar, ki je leta 2009 doktorirala iz filozofije na Georgetown University, Washington D.C. Ukvarja se z bioetiko, raziskuje zlasti etična vprašanja, povezana z izkoriščanjem v osebnih odnosih, nevroznanostjo, reprodukcijo, pornografijo, evtanazijo, splavom, in oploditvijo z biomedicinsko pomočjo. Tokrat se bo Barbara Rajgelj z njo pogovarjala o etičnih dilemah nadomestnega materinstva.

Med argumenti proti nadomestnemu materinstvu pogosto naletimo na prepričanje, da je nadomestna mati praviloma izkoriščana, njeno telo pa popredmeteno. Izkoriščevalsko naj bi bilo predvsem t. i. komercialno nadomestno materinstvo – torej oblika, ko je nadomestna mati za svojo uslugo plačana. Vendar mnogi trdijo, da so izkoriščane tudi
ženske, ki za sodelovanje pri nadomestnem materinstvu niso plačane, saj naj bi se za to obliko odločale predvsem tiste, ki imajo negativno samopodobo in močno željo po družbenem odobravanju. Še en pogost argument proti nadomestnemu materinstvo je očitek, da je telo nadomestne matere praviloma popredmeteno, oz. da je popredmetena kar ženska sama. Mnogi zato nadomestnemu materinstvu nasprotujejo, ker se jim zdi nesprejemljivo, da ženska uporablja lastno telo za služenje denarja, pri čemer igra vlogo “inkubatorja” oz. “stroja za rojevanje”.

V Sloveniji je nadomestno materinstvo prepovedano, vprašanje pa je, ali različni argumenti to prepoved upravičujejo. Poglavitna problematika se tiče spoštovanja avtonomnih odločitev odraslih žensk in njihove pravice do svobodnega razpolaganja z lastnim telesom.

Vabljene/i.

Comments are closed.