Vzgoja v strpnost in spoštovanje sočloveka in pravna zaščita enakopravnosti je nujni proces v državah, ki resno pojmujejo varstvo človekovih pravic in dialog na temeljih vključujoče družbe. Priznavanje enakih pravic in svoboščin sočloveku in soljudem je osnovnega pomena za razvoj večkulturne družbe in demokratičnih odnosov. Nasprotno je nestrpnost in diskriminacija vedno destruktivna in zavirajoča.
Pravice posameznika in posameznice so zaščitene z ustavo in zakoni republike Slovenije, varstvo človekovih pravic in svoboščin jamči tudi mednarodna skupnost. Človekove pravice so univerzalne in nedeljive, med njimi ni hierarhije. Država mora vsakomur zagotavljati enake možnosti, ne glede na spol, raso, etnično pripadnost, versko ali drugo prepričanje, hendikep, starost, spolno usmerjenost. Biti diskriminiran ni nikogaršnja »zasebna stvar«.
Pravice istospolno usmerjenih ljudi – lezbijk, gejev, biseksualcev in transeksulcev – so človekove pravice. Seksualna usmerjenost in spolna identiteta sodita v samo bistvo pravice do telesne in duševne integritete. Statistični podatki kažejo, da so istospolno usmerjeni posebej ranljiva družbena skupina; geji in lezbijke v Sloveniji so pogosto tarča različnih oblik nestrpnosti in homofobije. Pomanjkljiva pravna zaščita ter ne-implementacija že obstoječe zakonodaje dopušča diskriminacijo in vzdržuje homofobijo.
Ob mednarodnem dnevu človekovih pravic želimo opozoriti na spoštovanje človekovih pravic kot temeljnega pogoja družbenega razvoja in socialne kohezije. Pozivamo k odgovornejšemu ravnanju pristojnih državnih organov, k strpnejšemu sobivanju, spoštovanju medsebojnih razlik in humanih vrednot.
Za ŠKUC-LL
mag. Tatjana Greif