VEČNO VOJNO STANJE: LITERARNI VEČER IN POGOVOR Z URŠKO STERLE
Cafe Open, četrtek, 31. marec ob 19.00
odprta.knjiga
URŠKA STERLE je pisateljica, performerka in aktivistka, ki se s kratkimi zgodbami dotika spoja sodobnega urbanega življenja in pozicij (sub)kulturnega uporništva. Svoj literarni domicil je našla v reviji Lesbo, v zborniku Ženska.si (zbirka Frontier; Subkulturni azil Maribor), na vsakoletnih literarnih večerih gejevske in lezbične literature društva Škuc, v Medianox-u, na Radiu Študent ter na literarnih večerih v sklopu festivala Mesto žensk. Urška tudi prevaja, piše eseje in scenarije.
S kratkoproznim prvencem Vrsta za kosilo, ki je izšel pri lezbični založbi ŠKUC-Vizibilija, se je leta 2007 uvrstila med finaliste nagrade Dnevnikova Fabula in zanj prejela nagrado Zlata ptica, ki jo podeljuje Liberalna akademija.
Urška Sterle se ukvarja tudi s stand-up komedijo in z njenimi mutacijami. S tovrstnimi nastopi gostuje večinoma v homo prostorih, tako je nastopila na otvoritvi razstave Artivizem in na 25. obletnici homo gibanja v Škučevih klubih Monokel in Tiffany. Avtorska stand-up komedija Prosimo, ne hranite lezbijke je premiero doživela leta 2009 na feminističnem in queerovskem festivalu Rdeče zore. V Caféju Open je gostovala s parodijo dnevno informativnih oddaj Ostanite še naprej z nami, njena monodrama Pravljice za lezbijke, lezbične pravljice pa je premiero doživela leta 2010 v galeriji ŠKUC. Zaradi neizmerne potrebe po kompliciranju in ljubezni do publike svojih nastopov nikoli ne ponavlja v izvirni obliki.
Večno vojno stanje (Škuc-Vibilija, 2010) je njena druga zbirka kratkih zgodb, ki se ravno tako dotikajo urbanega življenja, margin in večnega vojnega stanja, tako v družbi kakor znotraj posameznika. V konceptualno zaokroženi zbirki se nizajo zgodbe marginalcev in marginalk, ki se soočajo z brezperspektivnostjo svojega bivanja v opusteli mestni krajini, ki je hkrati ječa in edino zavetje, v katerem jim je dopuščeno nekaj svobode. Trk svetov, pa naj si gre za zaskrbljeno liberalne, dušebrižniško konservativne, obrobne in skorajda nevidne, oblastno neonacistične ali trdoživo progresivne svetove, in bitke med sistemsko programiranostjo in potrebo po lastnem izrazu znotraj posameznika, je večno vojno stanje kot tista rdeča nit, ki spaja stilsko raznolike zgodbe zbirke v celoto. V svojem tavanju trkajo ob odtujena normalizirana telesa, radikalno nezmožnost sobivanja in medializirano realnost medčloveških odnosov. Žepi svobode, ki jih okušajo, so vselej zgolj začasna bivanjska stanja v prostoru in času, ki ne dopuščata ne humanosti ne samorefleksije.
Z avtorico se bo pogovarjala Suzana Tratnik.