Zadržimo jo nizko!
- Zagovorništvo že okuženih.
- Preprečevanje novih okužb.
- Testiranje ključnih populacij.
- Zdravstveno obravnavanje vseh, ki potrebujejo zdravljenje.
- Zagotavljanje nege in podpore vsem prizadetim s HIV in z njim povezanimi posledicami.
Zagovarjaj. Preprečuj. Testiraj. Zdravi. Zagotavljaj.
HIV v letu 2012
Do 26. novembra je bilo odkritih 29 novih okužb med MSM.
Po podatkih IVZ je bilo v letu 2012 prijavljenih 41 primerov okužbe s HIV. Po spolu je razmerje naslednje, 3 ženske in 38 moških. Med 38 primeri novih diagnoz okužbe s HIV med odraslimi moškimi v letu 2012 jih je bilo 29 med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. En moški se je predvidoma okužil s heteroseksualnimi spolnimi odnosi, eden kot uporabnik drog, sedem pa jih nismo mogli uvrstiti v nobeno od znanih skupin z višjim tveganjem.
Pozne diagnoze
Če okužbo s HIV odkrijemo pozno, zamudimo priložnost za pravočasno in praviloma uspešnejše zdravljenje in je tveganje za zgodnejši razvoj aidsa in smrti zaradi aidsa višje.
V letu 2012, do vključno 26. novembra, je bila diagnoza okužbe s HIV postavljena prepozno pri 31 osebah (76 odstotkov), ki so ob diagnozi okužbe s HIV imele manj kot 500 celic/mm3 pri čemer je že potrebno zdravljenje s proti-retrovirusnimi zdravili.
Breme poznih diagnoz okužbe s HIV je v zadnjih nekaj letih višje, predvsem zaradi poznih diagnoz med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi.
2002-2012
Število okuženih s HIV v Sloveniji narašča. V obdobju zadnjih desetih let (2002–2012) je bilo do 26. novembra prepoznanih 394 okužb s HIV, medtem ko je umrlo 21 bolnikov z aidsom.
Zaradi številnih prepoznih diagnoz okužbe s HIV v Sloveniji zamujamo številne priložnosti za uspešnejše zgodnje zdravljenje in preprečevanje novih okužb. Med osebami s prepoznano okužbo s HIV v letu 2012 bi jih zaradi hude prizadetosti imunskega sistema moralo že več kot dve tretjini prejemati protiretrovirusna zdravila. Pri 11 bolnikih, ki so zboleli za aidsom v letu 2012, je bila kar pri 10 osebah (vsi moški, od tega 7 MSM) okužba s HIV tudi prepoznana šele v letu 2012. Breme prepoznih diagnoz je predvsem posledica številnih prepoznih diagnoz med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi, zato je promocija testiranja na okužbo s HIV še posebno pomembna v tej skupini.
Ker je v Sloveniji breme okužb s HIV največje med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi, je promocija odgovorne in varne spolnosti še posebno pomembna v tej skupini.
Priporočamo, da se za HIV redno testirate – vsaj enkrat letno. Pri spolnih odnosih vedno uporabite kondom! Priporočamo tudi redno testiranje za sifilis in druge SPO vsaj vse te okužbe lahko dobite tudi oralno. Ljubite se varno!
Želimo, da naša država ostane z nizko prevalenco HIV in da so že okuženi čim dlje časa živi, zdravi in produktivni člani v dinamični in pravični družbi.
(ŠKUC – Magnus, vir: IVZ RS)