Predavanje o nedotakljivosti umetnine v Cafeju Open

Odprti torek @ Cafe Open
MIRT KOMEL
“Jean-Luc Nancy, Noli me tangere – predavanje o nedotakljivosti umetnine”

torek 13. 1. 2009 ob 20.00

Na prvi pogled se zdi, da smo otopeli za dotik, da je čutilo dotika zakrnelo, nekako tako kot je zakrnel vonj, potem ko se je (človek, v freudovsko-darvinistični različici mita o stvarjenju) dvignil na dve nogi: s tem, ko se je z rokami odmaknil od tal, ko si je obul obuvalo in kožo oblekel v oblačila, je taktilno površino svojega telesa prekril in se osredotočil predvsem na avdio-vizualno dojemanje sveta. Toda prvi pogled je nemara varljiv: ne glede na to, da živimo v multi-medijski avdio vizuelni kulturi, igra dotik še kako pomembno vlogo pri naših vsakdanjih interakcijah, še posebej tam, kjer se ne dotikamo.

Na Zahodu prevladuje osnovno ‘nenapisano pravilo’, ki pravi, da je treba “držati roke stran&”. Tudi če se dotikamo, ko se rokujemo, objemamo, poljubljamo… se nikoli ne dotikamo izven vsakega kulturnega konteksta, in tam kjer naše dotike ne uravnava bonton, ga uravnavajo spontano privzeta pravila, ki se sicer iz skupine do skupine, od kulture do kulture spreminjajo, toda stalnica je natanko v tem: da veljajo in da v večini primerov dotik prepovedujejo.

Izmed vseh stvari, ki se jih ne dotikamo, so umetnine zagotovo na privilegiranem položaju: umetnin v muzejih se praviloma ne dotikamo, in zato nam lahko primer nedotakljivosti umetnin služi kot odlično mišljensko vodilo za vstop v svet (ne)dotika.

Po uvodnem predavanju se bomo na temo dotika skozi diskusijo pogovarjali z avtorjem knjige “Poskus nekega dotika”, ki je izšla pri Založbi FDV (http://www.fdv.uni-lj.si/zalozba/Index.asp), Mirtom Komelom, mladim raziskovalcem na Fakulteti za družbene vede in študentom podiplomskega doktorskega študija filozofije na Filozofski fakulteti.

Vabljene/i.

Comments are closed.